Volpone, or The Fox
Ben Jonson, Volpone albo Lis
Judy

„Tę okrutną i gwałtowną sztukę, tę mieszankę odwiecznego występku z elżbietańską chciwością i zuchwałością trudno nazwać satyrą: jest w niej posmak morału, lecz wspaniałe pretensje Volponego do życia, pełnego nieograniczonych pragnień i królewskiego splendoru, przypominają raczej Fausta lub Tamerlana”.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1982

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

Yardash | 2014-03-08
Przeczytana: 08 marca 2014

Stary skąpiec Volpone wraz ze swoim wiernym sługą imieniem Mosca próbują oszukać grupę ludzi, którzy w nadziei na udział w spadku po udającym chorobę starcu nie szczędzą mu uwagi i bogatych podarków. Pomysłowość sługi doprowadza do groteskowej sytuacji, w której wszyscy interesanci chcący zawłaszczyć majątek Volponego łączą siły, aby przeciwstawić się dwójce ludzi, którzy jako jedyni mogliby wyjawić prawdę o oszustwie starca i jego sługi.
Z jednej strony jest to komedia bawiąca zakręconymi pomysłami Mosci i sytuacjami, które z nich wynikają, z drugiej - gorzkie studium ludzkiej natury, obnażające pazerność i gotowość do poświęcenia wszelkich wyższych wartości w imię materialistycznej pogoni za pieniądzem, które mogą czaić się w każdym z nas.