Od Kopernika do Newtona

Tłumaczenie: Stanisław Szpikowski
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
The birth of a new physics
fizyka, nauki ścisłe
TenTeges

Celem niniejszej książki nie jest "popularny" wykład historii nauki, ani nawet przedstawienie ostatnich postępów w tej dziedzinie. Poświęcono ją jednemu tylko aspektowi wielkiej rewolucji naukowej XVI i XVII wieku oraz wyjaśnieniu roli fundamentalnych założeń, na których oparł się rozwój nowoczesnej nauki. Na podkreślenie zasługuje też sprawa wpływu jaki wywarł zwarty system nauk fizycznych na formowanie się nauki o ruchu. Począwszy od XVII wieku mamy wiele przykładów na to, jak większe modyfikacje w poszczególnych działach fizyki powodowały w rezultacie zmiany w całej nauce. Inną konsekwencją tego ścisłego związku jest zasadnicza niemożność sprawdzenia pojedynczego twierdzenia naukowego w oderwaniu od innych.
Główną, i być może wyjątkową cechą współczesnej nauki jest jej gwałtowny rozwój oraz charakterystyczny sposób, w jaki ten rozwój zachodzi. Niestety, wymogi logicznego wykładu przedmiotu uniemożliwiają nieraz studentom i innym czytelnikom elementarnych podręczników i dzieł treści ogólnej wytworzenie sobie właściwego wyobrażenia o dynamice tego rozwoju. stąd następnym celem tej książki jest próba wykazania, jak określona idea może głęboko przeniknąć i zmienić całą strukturę nauki.

źródło opisu: http://www.wiedza.pl/ Wiedza Powszechna 1964

źródło okładki: http://www.wiedza.pl/