Pismo i Styl

Owcozaur

Dociekliwy_Kotek | 2016-09-05
Na półkach: Przeczytane, Typografia
Przeczytana: lipiec 2016

Nie wątpię, że jeszcze kilkanaście lat temu, zanim komputerowy skład tekstu otworzył nieskończone możliwości przed liternikami i typografami, książka Tibora Szanto była prawdziwym objawieniem, biblią i skarbem.
Dziś - takie mam wrażenie - większa jest jest wartość historyczna niż poznawcza. Chociaż pismem interesuję się od jakiegoś czasu, lektura "Pisma i stylu" absolutnie nie wyjaśniła mi różnic w różnych typach europejskiej półuncjały, a i co do samej uncjały i kapitały miałam pewne wątpliwości. Troszkę lepiej było już przy krojach nowożytnych, ale modernistyczne znowu raczej zaciemniały obraz niż go rozjaśniały.
Ciekawym dodatkiem jest druga część tej książki - tablice i plansze prezentujące pełne "tablice znaków" różnych krojów. I znowu - przemieszane ze sobą, linearne antykwy obok szeryfowych, których nazwy i "pochodzenie" trudno w tym gąszczu znaków zlokalizować.
Elegancka, nieporęczna, trącąca myszką - bardziej jako ciekawostka lub punkt odniesienia niż źródło wiedzy czy...

Na co zwracamy uwagę widząc kogoś po raz pierwszy?

Zazwyczaj chcąc nie chcąc na jego urodę i "szatę" która go zdobi, bo dopiero z upływem czasu i z bliższym poznaniem, doświadczamy relacji głębszych, pozwalających na utwierdzenie się w ocenie lub zmianę tej naszej impresji.

Stąd powiedzenie odnoszące się do pierwszej międzyludzkiej relacji: "Nie sądź książki po okładce". I wszystko to prawda, i w ludzkich stosunkach, i w dosłownym powiedzenia odczytaniu.

Nie wyrzucam więc za okno kilku książek, które wzięte do ręki, wyrywają z moich wnętrzności krzyk. I bynajmniej nie jest to spazm rozkoszy. Cenię ich treść, nie mniej ból jaki zadali mi wydawcy poprzez nieadekwatne do niej bohomazy na okładkach, oraz rozsypane bezwładnie na stronach akapity, chciałbym kiedyś pomścić.

Pomścić srogo, ponieważ książek o typografii mamy na rynku dość, a "Pismo i styl" wydane przez Ossolineum należy z racji wieku i swej monumentalnej formy do klasyki. Zapewnia esencję wiedzy i mnogość przykładów,...

toxicana92 | 2014-11-19
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 2014 rok

Dla sympatyków kaligrafii, historyków i wszystkich innych, których fascynuje zmiana wyglądu pisma na przestrzeni dziejów.

xSadakox | 2017-06-13
Na półkach: Przeczytane, 2017