Gauguin

Okładka książki Gauguin Henri Perruchot
Okładka książki Gauguin
Henri Perruchot Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
Gauguin
Państwowy Instytut Wydawniczy
1963-01-01
1963-01-01
Hanna Olędzka
paul gauguin malarz malarstwo biografia

Bardzo ciekawa książka, która niestety traci przez tłumaczenie..niektóre zdania brzmią dziwnie, poza tym tłumczenie imion jest mocno irytujące - Paweł Gauguin... no nie. Mam nadzieję, że pojawi się nowe wydanie.

Ciekawe życie, ciekawa twórczość, napisane barwnie i rzetelnie. Warto przeczytać.

Biografie malarzy często są bardzo interesujące, czasem równie mocno, jak ich twórczość. Wystarczy prześledzić życie Gauguina. Niesamowita (kompletnie nieprzystająca do czasów, w której przyszło jej żyć) babka socjalistka, ojciec radykalny dziennikarz, bogata rodzina w Peru, a do tego sam Paul, który nie potrafiąc znaleźć swego miejsca na ziemi najpierw był majtkiem w marynarce handlowej, później zajął się spekulacjami na giełdzie, co szło mu nadspodziewanie dobrze.
Od początku Paul przejawiał pewnego rodzaju nieobecność w otaczającym go świecie, odtwarzał narzucone mu role społeczne, jednak robił to machinalnie. Był bardzo bezpośredni, ale też nieczytelny dla otaczających go ludzi. Szukając swego miejsca na świecie, nigdzie nie czuł się właściwie.
Można zaryzykować stwierdzenie, że tak naprawdę niewłaściwa była też epoka, w której przyszło mu żyć: ówczesne normy społeczne, to czym żyło społeczeństwo, czego od niego oczekiwało, było zupełnie sprzeczne z mentalnością i duchowością Gauguina.
Najlepszym określeniem (a może najbardziej zapadającym w pamięci) są słowa biografa, które zamykają się w stwierdzeniu, że malarstwo było dla Paula obsesją, dlatego, iż tylko ono niosło mu swego rodzaju wyzwolenie.
Perruchot bardzo sprawnie prowadzi czytelnika przez życiowe meandry swego bohatera. Swoją drogą, ten szczególny przypadek malarza, obfituje w tak wiele zwrotów akcji (walka o prawa Tahitańczyków, sprawa ucha Van Gogha, romans i dziecko z nastolatką).
Biograf nie gani, nie ocenia, nie zdradza sympatii i antypatii, w swej relacji pozostaje bezstronny. Jedynym zarzutem jest podejście do twórczości malarza. Nie ma rozwodzenia się nad jego warsztatem, dogłębniejszą historią płócien.
Cała reszta zachęca, odkrywa przed czytelnikiem cały szereg interesujących szczegółów z życia Gauguina. Przydałaby się reedycja książki wraz z reprodukcjami. Wyobrażam sobie jak udane mogłoby to być przedsięwzięcie.

buchbuchbicher.blogspot.com

Mimo niepotrzebnego tłumaczenia imion (Paweł Gauguin, Klaudiusz Monet) książka jest świetna! Czyta się ją jak "zwykłą", ciekawą powieść. Szczegóły z życia artysty, jego rodziny i przyjaciół, fragmenty listów, geneza dzieł. Rewelacja. Polecam. Na pewno przeczytam jeszcze biografie pisane przez tego autora (np.o van Goghu)

Paul Gauguin prowadził bardzo barwny żywot. Zafascynowało mnie, że potrafił odrzucić typowo mieszczańskie życie, którego jedyną wartością jest coraz to większy dom czy bogatsze ubrania na rzecz malarstwa. Robił to co lubił do samego końca. Wspaniałe świadectwo silnego charakteru jednakże okupione wieloma cierpieniami.

Książka dała mi do myślenia jak mało która - w końcu ilu ludzi ma odwagę zostawić tzw. normalne życie, w którym za normalne uchodzi noszenie ubrań, które kupujemy do pracy, stanie w korku samochodem który ciągle spłacamy - aby mieć pracę potrzebną do zapłacenia za ubrania i samochód oraz dom który zostawiamy pusty przez cały dzień aby było nas na niego stać.

Książka dała mi do myślenia jak mało która - w końcu...

Biografia napisana jak książka przygodowa. Większość informacji poparta wiarygodnymi źródłami- mnie osobiście powaliła na kolana ich ilość oraz niejednokrotnie one same (dzienniki pokładowe statków na których pływał Gauguin!). Bardzo dobrze się czyta, aczkolwiek osoby szukające informacji o warsztacie artysty mogą być zawiedzione, zazwyczaj podawane są jedynie tytuły prac, które Gauguin stworzył w danym okresie. Z racji, że książka napisana była kilka dobrych lat temu niestety ciężko się zorientować jaką wartość osiągały dzieła artysty (autor podaje wartość w nowych frankach, tyle że franki w 1976 i teraz to nie to samo). Podsumowując- polecam.

• Biografie
  • Sztuka