Gauguin
dżołpessi

Biografia człowieka o peruwiańsko-francuskich korzeniach, który porzuca bezpieczną finansowo pracę na giełdzie, aby oddać się malarstwu, Vincenta van Gogha doprowadza do tego, że obcina sobie ucho, walczy o prawa dla autochtonów na Tahiti. Perruchot potrafi wyciągnąć z życiorysów swoich bohaterów najsmaczniejsze kąski i podaje je w tonie neutralnego obserwatora, który bez patosu i bez złośliwości potrafi pisać o ich jasnych i ciemnych stronach życia.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1963

źródło okładki: zdjęcie autorskie

BuchBuch | 2018-09-19

Biografie malarzy często są bardzo interesujące, czasem równie mocno, jak ich twórczość. Wystarczy prześledzić życie Gauguina. Niesamowita (kompletnie nieprzystająca do czasów, w której przyszło jej żyć) babka socjalistka, ojciec radykalny dziennikarz, bogata rodzina w Peru, a do tego sam Paul, który nie potrafiąc znaleźć swego miejsca na ziemi najpierw był majtkiem w marynarce handlowej, później zajął się spekulacjami na giełdzie, co szło mu nadspodziewanie dobrze.
Od początku Paul przejawiał pewnego rodzaju nieobecność w otaczającym go świecie, odtwarzał narzucone mu role społeczne, jednak robił to machinalnie. Był bardzo bezpośredni, ale też nieczytelny dla otaczających go ludzi. Szukając swego miejsca na świecie, nigdzie nie czuł się właściwie.
Można zaryzykować stwierdzenie, że tak naprawdę niewłaściwa była też epoka, w której przyszło mu żyć: ówczesne normy społeczne, to czym żyło społeczeństwo, czego od niego oczekiwało, było zupełnie sprzeczne z mentalnością i duchowością...

Kila Mo-ka | 2018-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2018

Mimo niepotrzebnego tłumaczenia imion (Paweł Gauguin, Klaudiusz Monet) książka jest świetna! Czyta się ją jak "zwykłą", ciekawą powieść. Szczegóły z życia artysty, jego rodziny i przyjaciół, fragmenty listów, geneza dzieł. Rewelacja. Polecam. Na pewno przeczytam jeszcze biografie pisane przez tego autora (np.o van Goghu)

dumas | 2016-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Paul Gauguin prowadził bardzo barwny żywot. Zafascynowało mnie, że potrafił odrzucić typowo mieszczańskie życie, którego jedyną wartością jest coraz to większy dom czy bogatsze ubrania na rzecz malarstwa. Robił to co lubił do samego końca. Wspaniałe świadectwo silnego charakteru jednakże okupione wieloma cierpieniami.

Książka dała mi do myślenia jak mało która - w końcu ilu ludzi ma odwagę zostawić tzw. normalne życie, w którym za normalne uchodzi noszenie ubrań, które kupujemy do pracy, stanie w korku samochodem który ciągle spłacamy - aby mieć pracę potrzebną do zapłacenia za ubrania i samochód oraz dom który zostawiamy pusty przez cały dzień aby było nas na niego stać.

b_m_215 | 2015-04-13

Biografia napisana jak książka przygodowa. Większość informacji poparta wiarygodnymi źródłami- mnie osobiście powaliła na kolana ich ilość oraz niejednokrotnie one same (dzienniki pokładowe statków na których pływał Gauguin!). Bardzo dobrze się czyta, aczkolwiek osoby szukające informacji o warsztacie artysty mogą być zawiedzione, zazwyczaj podawane są jedynie tytuły prac, które Gauguin stworzył w danym okresie. Z racji, że książka napisana była kilka dobrych lat temu niestety ciężko się zorientować jaką wartość osiągały dzieła artysty (autor podaje wartość w nowych frankach, tyle że franki w 1976 i teraz to nie to samo). Podsumowując- polecam.