Cézanne

Okładka książki Cézanne Henri Perruchot
Okładka książki Cézanne
Henri Perruchot Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
La vie de Cézanne
Państwowy Instytut Wydawniczy
1968-01-01
1968-01-01
Krystyna Byczewska
malarstwo Francja Cezanne Impresjonizm sztuka

Tę biografię czyta się z dużą przyjemnością, jeśli wcześniej poznało się powieści Emila Zoli (przyjaciela Cezanne’a),a w szczególności powieść „Dzieło”. Jej główny bohater Klaudiusz Lantier to Paul Cezanne, obraz żałosnego malarza ponoszącego klęskę za klęską, wykolejeńca i pajaca. Lekturę książki tak bardzo Cezanne przeżywa, że kończy długoletnią przyjaźń z Zolą. Henri Perruchot, biograf wielu malarzy, którego książki tłumaczone były na język polski za czasów PRLu, to mistrz łączenia faktów w żywą akcję. Książki Perruchota nie pozostawiają wątpliwości, że poznawanie życia artystów było jego pasją.

Bardzo przyjemna biografia, rzetelna, szczera, bez zbędnej interpretacji autora. W naturalny sposób można "wejść w skórę" głównego bohatera oraz poczuć klimat schyłku XIX wieku, właśnie ze względu na naturalność narracji. Mało jest biografii na takim poziomie, jeśli chodzi o środowisko malarskie, dlatego tym bardziej z czystym sumieniem daję wysoką notę. Niewątpliwie postać rewolucyjna, jeden z najważniejszych malarzy w historii.

Dopiero u schyłku życia Cezanne został doceniony. Zabrakło czasu, nie zmyło to goryczy odrzucenia, pogardy, którą nasiąkł ten wybitny malarz. Niezrozumiany, podążający swoją drogą od początku do końca na pewno zasłużył na obszerną biografię. Tę książkę oceniam na 7 w dziesięciostopniowej skali, czegoś tu zabrakło. Może to styl pisarski, bo faktów z jego życia tu nie brakuje. Czasami drobne elementy decydują o tym czy dana biografia zasługuje na wyrycie w naszej pamięci. W tym przypadku ich zabrakło. Tylko 7.

Rozumiem , że coś nam się może nie podobać , możemy nie rozumieć czegoś. Można ominąć , nie kupić . Ale to znęcanie się na twórcą lżenie , obrażanie , wyśmiewanie .Dlaczego
jesteśmy /byliśmy? tak bezinteresownie okrutni?

jesteśmy /byliśmy? tak bezinteresownie okrutni?

• Sztuka
  • Biografie, autobiografie, powieści biograficzne - chcę przeczytać