Manet

Okładka książki Manet Henri Perruchot
Okładka książki Manet
Henri Perruchot Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
La Vie De Manet
Państwowy Instytut Wydawniczy
1978-10-01
1961-01-01
Krystyna Dolatowska
malarstwo Francja Manet Impresjonizm sztuka

Biografia Maneta - wybitnego, ale niezrozumiałego malarza epoki, w której żył i tworzył. Jego obrazy były kontrowersyjne, a on sam zaliczany był do prekursorów impresjonizmu. Lubił gorszyć publiczność - uczynił to przede wszystkim za sprawą "Śniadania na trawie". Żeby uniknąć skandalu obyczajowego nie przyznał się do posiadania nieślubnego dziecka, nawet po ślubie z jego matką. Opiekował się nim, ale jako ojciec chrzestny. Nie stronił od uciech cielesnych, co skutkowało tym, że zaraził się syfilisem. Zaraz po śmierci obrazy Maneta zostały sprzedane za bezcen, uważane były za malarstwo gorszego gatunku, jednak po latach zyskały sławę i dzisiaj nie wyobrażamy sobie impresjonizmu bez Maneta.
Lektura ciekawa, ale niezbyt łatwa w odbiorze.

• Biografie, autobiografie, powieści biograficzne - chcę przeczytać
  • Niedostępne