Biały koń

Okładka książki Biały koń Michał Androsiuk
Okładka książki Biały koń
Michał Androsiuk Wydawnictwo: CEOP-B literatura piękna
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Белы конь
Wydawnictwo:
CEOP-B
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Język:
polski
ISBN:
978-83-930408-1-0
Tłumacz:
Marcin Rębacz
Tagi:
białoruś biały koń androsiuk
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
538
240

Na półkach: ,

Macie takich pisarzy, których nikt nie zna, a Wy uznajecie ich za geniuszy? Dla mnie kimś takim jest Michał Androsiuk. Człowiek, który o Podlasiu pisze tak jak nikt inny. Daleki od kalania wszystkiego dookoła, ale nie popadający też w zbędne umagicznienie. Mistrzowsko opracował figurę “czułego narratora” nim jeszcze Oldze Tokarczuk przyśniła się noblowska przemowa. Ironiczny i pesymistyczny niczym Houellebecq, chociaż bez potrzeby nurzania się w wydzielinach ludzkiego ciała. Piszący o podziałach etnicznych i religijnych bez grama ideolo. Mistrz. I mówię to ja, który pod Hajnówką spędziłem trzy lata.

Mógłbym porównać Androsiuka do Czechowa, Hrabala, Pavela i wielu, wielu innych, ale “Białemu koniowi” najbliżej jest chyba do “Stu lat samotności”. Co prawda nikt tu nie lata, nie ma niezwykłych wynalazków, a przepowiednie się nie sprawdzają, ale przecież wszystko zaczyna się od mitu o mężczyźnie i kobiecie, którzy zakładają Miasteczko (a może i całą ludzkość). Jak się okazuje w finale, istotny jest też grzech, który, choć inny niż u Marqueza, zaciąży na dalszych losach bohaterów. Są powstania, wojny, niewierne żony, zdradliwi mężowie, a przede wszystkim bolesne rozczarowanie, że wszystko jest nie tak jak być powinno. I tylko śmierć przynosi ukojenie i uśmiech na ustach.

Mógłbym napisać o “Białym koniu” wiele więcej. O mityzacji Hajnówki, o micie założycielskim, o konstrukcji całej opowieści i tym podobnych rzeczach, ale to bezcelowe. Bezcelowe bo prawdopodobnie nigdy tej książki nie przeczytacie. Nakład już dawno wyczerpany, polowałem na nią na allegro przez kilka lat (pozdro dla tych, którzy kilka razy mnie ubiegli),w bibliotekach pojedyncze egzemplarze

Macie takich pisarzy, których nikt nie zna, a Wy uznajecie ich za geniuszy? Dla mnie kimś takim jest Michał Androsiuk. Człowiek, który o Podlasiu pisze tak jak nikt inny. Daleki od kalania wszystkiego dookoła, ale nie popadający też w zbędne umagicznienie. Mistrzowsko opracował figurę “czułego narratora” nim jeszcze Oldze Tokarczuk przyśniła się noblowska przemowa....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    21
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    3
  • 2020
    1
  • Wschód
    1
  • Ulubione
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Poszukiwane
    1
  • Przeczytane w 2017 roku
    1
  • 2017
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Biały koń


Podobne książki

Przeczytaj także