Ulica Garmanna

Tłumaczenie: Milena Skoczko
Wydawnictwo: FISO
Garmanns Gate
MikiMontana

„Ulica Garmanna” jest drugą książką o ciekawym świata chłopcu imieniem Garmann. Za pierwszą, „Lato Garmanna” (wyd. polskie – FISO, 2008), Stian Hole otrzymał wiele nagród, m.in. prestiżową norweską nagrodę literacką Brageprisen i jedną z najważniejszych międzynarodowych nagród przyznawanych książkom dziecięcym Bologna Ragazzi Award. Jego opowieści o Garmannie przetłumaczono na dwanaście języków.

Czy płonąca zapałka pomoże chłopcu zmierzyć się ze strachem i zyskać przyjaciela? Jak odkryć nowy wymiar życia? Mam nadzieję, że w książce „Ulica Garmanna” mały i duży czytelnik znajdą odpowiedzi na te pytania. Jest to przedstawiona prostym językiem i za pomocą niezwykłych ilustracji opowieść o życiu, wyborach, postawach i podszytych lękiem fascynacjach. Kamila Waleszkiewicz (redaktor naczelna portalu MiastoDzieci.pl)

Fragment książki:

Roy z czwartej mówi, że Pan Znaczek ma konszachty z diabłem. I wszyscy go słuchają, chociaż Roy kłamie. Bo to właśnie Roy rządzi ulicą Garmanna. Jest królem, generałem, Sejmem, Bogiem. Strzela najwięcej goli i w każdej grze zajmuje pierwsze miejsce. Roy jest nie do pobicia. A w dodatku jego rower ma dwadzieścia sześć przerzutek. Za każdym razem, gdy Roy jedzie na rowerze bez trzymanki, bliźniaczki z wrażenia oblewają się rumieńcem i spadają z płotu.

źródło opisu: http://www.fiso.org.pl/

źródło okładki: http://www.fiso.org.pl/

jagarkar | 2013-03-12
Przeczytana: 12 marca 2013

Wspaniałe, oryginalne ilustracje (zwłaszcza Elvis ;))! Jednak po pytaniu stawianym w opisie książki - "Jak odkryć nowy wymiar życia?" - można by się spodziewać czegoś więcej. Dość dziwne jest też to, że chłopiec nie poniósł żadnych konsekwencji swojego czynu, pozostał bezkarny.

MikiMontana | 2012-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2012r
Przeczytana: 23 kwietnia 2012

Książka dość specyficzna. Należy do eksperymentalne literatury dla dzieci... Już okładka wskazuje, ze nie jest to typowa bajeczka dla najmłodszych. Ilustracje(które zresztą są autorstwem pisarza) szokują, zastanawiają, zaciekawiają, są powodem sporów, czyli spełniają swoją rolę, jako dzieła artystycznego. Podobnie sama treść książki. Nie przytaczam streszczenia książki, bo można o niej przeczytać w opisie, jednak polecam tę pozycję ludziom, którzy nie boją się trudnych tematów w rozmowie z dzieckiem, którzy mają dość upraszczania i idealizowania świata w literaturze dla najmłodszych.

stylowebaby | 2015-11-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Serg