Ciemna strona państw narodowych. Czystki etniczne w nowoczesnej Europie

Tłumaczenie: Tomasz Gabiś
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Die dunkle Seite der Nationalstaaten. „Ethnische Säuberungen“ im modernen Europa
978-83-7177-850-6
historia
Michał

Niezależnie od tego, czy czystki etniczne traktujemy jako jedną z najważniejszych cech, odróżniających wiek ubiegły od poprzednich „stulecie wypędzeń”), czy za ważniejsze uznamy rolę USA („American Century”), totalitaryzmy, globalizację czy... ...cokolwiek innego, budzą one do dziś emocje. Czytelnik polski mógł się o tym w ostatniej dekadzie rzekonać wielokrotnie na przykładzie stosunków...

Century”), totalitaryzmy, globalizację czy...

...cokolwiek innego, budzą one do dziś emocje. Czytelnik polski mógł się o tym w ostatniej dekadzie rzekonać wielokrotnie na przykładzie stosunków polsko-niemieckich.
Książka Thera umiejscawia liczne polskie wątki tej historii w dziejach powszechnych, pomaga wyłowić zarówno elementy specyficzne, jak i porównywalność doświadczeń. Pokazuje Polskę jako ważny fragment europejskiej panoramy. Specjalistów zachęca do dyskusji, czytelników – do zastanowienia się, czy dotychczasowe wyobrażenia o wyjątkowości własnej przeszłości są zasadne.

prof. Włodzimierz Borodziej, fragment Przedmowy

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 2011