Rzeczpospolita Obojga Narodów

Okładka książki Rzeczpospolita Obojga Narodów
Paweł Jasienica Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Rzeczpospolita Obojga Narodów (tom 1-3) publicystyka literacka, eseje
1562 str. 26 godz. 2 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Cykl:
Rzeczpospolita Obojga Narodów (tom 1-3)
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1982-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1982-01-01
Liczba stron:
1562
Czas czytania
26 godz. 2 min.
Język:
polski
Tagi:
historia Polski eseje
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
192 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
677
322

Na półkach: , ,

Trzyczęściowa panorama dziejów Polski pojagiellońskiej to już właściwie dzieje politycznego upadku zainicjowanego przez zgubną politykę dynastii Wazów. Tej ostatniej autor nie szczędzi gorzkich słów. To właśnie obłędna polityka dynastyczna Zygmunta III wplątała Rzeczpospolitą w niepotrzebne wojny ze Szwecją, a zainfekowanie ideologią kontrreformacji stało się przyczyną osławionych dymitriad i częściowej utraty terytorium Ukrainy, która zaczęła się od poddania tejże Moskwie na mocy układu zawartego przez Bohdana Chmielnickiego z carem Aleksym Michajłowiczem w Perejasławiu (1654). Autor oddaje należną wielkość królowi Stefanowi Batoremu i kanclerzowi wielkiemu koronnemu Janowi Zamoyskiemu. Temu ostatniemu przypisuje wiele cech, które winny go wynieść na tron, gdy ten opustoszał po zgonie Batorego. Jedną z nich jest instynkt państwowy (rzecz zgoła obca większości magnaterii), którego przykładem jest choćby rozprawa z warchołem Samuelem Zborowskim. Po latach dopiero Jarosław Marek Rymkiewicz ocenił tę postać zupełnie inaczej, tyle że to już pisarstwo innego rodzaju, choć niewiele tylko mniejszej rangi (vide: J.M. Rymkiewicz "Samuel Zborowski"). W dziele Jasienicy nie mogło się nie pojawić wiele postaci znanych z Trylogii Henryka Sienkiewicza. Wzmiankuje się tu Jana Skrzetuskiego i Jerzego Wołodyjowskiego (w powieściach Sienkiewicza Jerzy jest jego drugim imieniem). Ten pierwszy naprawdę przebił się z oblężonego przez Chmielnickiego Zbaraża, a ten ostatni rzeczywiście zginął podczas wycofywania się polskich wojsk z Kamieńca Podolskiego, tyle że jego śmierć była rezultatem ... nieszczęśliwego wypadku. Sporo miejsca poświęca się kulturze, nieco mniej dziejom gospodarczym, choć w obszernych fragmentach książki autor piętnuje pańszczyznę i wspomnianą już kontrreformację jako czynniki skutecznie hamujące rozwój kraju.
Niektóre z tez Jasienicy były swego czasu szeroko dyskutowane. Wielu kwestionuje jego kompetencje jako historyka. To samo dotyczy także poprzednich części cyklu, a więc "Polski Piastów" i "Polski Jagiellonów". W przypadku żadnej z tych książek autor nie rościł sobie pretensji do stworzenia naukowej syntezy dziejów Polski. Jego twórczość to przede wszystkim znakomita eseistyka, piękna poprzez swój niebywały rozmach, mnogość wątków (spójnie wszakże przepracowanych) i rzadko spotykaną szerokość poznawczej perspektywy. Nie sposób bowiem poznawać dziejów Polski bez pewnej znajomości stosunków panujących na dworze francuskim, austriackim czy też sułtańskim. Reasumując: przeczytać trzeba.

Trzyczęściowa panorama dziejów Polski pojagiellońskiej to już właściwie dzieje politycznego upadku zainicjowanego przez zgubną politykę dynastii Wazów. Tej ostatniej autor nie szczędzi gorzkich słów. To właśnie obłędna polityka dynastyczna Zygmunta III wplątała Rzeczpospolitą w niepotrzebne wojny ze Szwecją, a zainfekowanie ideologią kontrreformacji stało się przyczyną...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    274
  • Chcę przeczytać
    217
  • Posiadam
    115
  • Historia
    19
  • Teraz czytam
    9
  • Ulubione
    8
  • Historyczne
    4
  • Audiobook
    3
  • Polska
    3
  • Audiobooki
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rzeczpospolita Obojga Narodów


Podobne książki

Przeczytaj także