Marynistyka polska: studia i szkice

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Marynistyka polska: studia i szkice
inne
Nozvoko

Praca Jana Tuczyńskiego jest nie tylko tematycznie nowatorska, wykonana z dużym, a wielokierunkowym wkładem erudycji, i – co uważam za cenne – potraktowana problemowo bez zaburzenia perspektywy diachronicznej i synchronicznej, lecz także tak dalece ważka w świetle naszych narodowych potrzeb, że można ja poczytać także za czyn obywatelski. O skuteczności tego czynu zadecyduje niewątpliwie jeszcze jedna jej właściwość : przystępny i piękny język, sposób mówienia przystępnie i prosto o nieraz bardzo trudnych i filozoficznie skomplikowanych sprawach.(…).Oczywistym założeniem autora , a raczej dwoma założeniami, i to pozornie przeciwstawnymi, a w rzeczywistości dobrze pogodzonymi w realizacji, jest z jednej strony silne wyeksponowanie polskiej kultury marynistycznej, polskiej
literatury marynistycznej, polskiej myśli marynistycznej, a z drugiej tych samych spraw w perspektywie międzynarodowej ; w tym względzie rzecz autor rozmaicie rozwiązuje – bądź komparystystycznie, bądź koncepcją inspiracji, a więc w planie historycznym, bądź w konsekwencji przyjęcia koncepcji ponadnarodowości i ponadczasowości kultury morskiej, co mu pozwala na wędrówkę po rożnych mitologiach i po różnych epokach – z silnym uteraźniejszeniem tej sprawy ( co przypomina sposób myślenia Ezra Ponda, T. S. Elliota etc. ).

źródło opisu: prof.dr hab. S.Skwarczyńska

źródło okładki: google

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!