Schopenhauer a Młoda Polska

Bacha85

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kajetan | 2016-05-13

treść książki
Młoda Polska a pesymizm, elementy filozofii Schopenhauera, książka zawiera wiele cytatów z dzieł poetów, filozofów działających w okresie Młodej Polski
znakomita książka jako źródło wiedzy na temat pesymizmu okresu Młodej Polski,
zachęca do dalszych poszukiwań dla osób zainteresowanych filozofią pesymizmu

"Śmierć i wiosna to dwie siostry
Co bez siebie żyć nie mogą"
Edward Abramowski - Poemat śmierci

"Poeta odczuwa wszystkie cierpienia jakby osobiście: słabiej przygotowany do walki z rzeczywistością; dolegliwsze odbiera od niej ciosy niż inni lu­dzie; odczuwa cierpienia społeczne, cierpienia swego wieku lub kraju, wreszcie cierpienia natury, cierpienia bytu samego, walkę straszliwą ato­mów: — Weltschmerz. Wszechcierpienie jest dostępne tylko tym, którzy na tę ziemię zostali zesłani jakby jedynie dla jej odczuwania: z niego to idzie „pesymizm, rojący lepsze światy" walka przeciw samej zasadzie koniecz­ności"
Antoni Lange - Studia i wrażenia

Amused | 2015-11-11