Marilyn. Ujęcia z bliska

2012-01-01
2012-01-01
978-83-62478-75-0
Anna Kloczkowska
Marilyn Monroe aktorzy amerykańscy fotografia albumy

Książka zadziwia formatem, jest większa nawet od ,,Fotograficznej biografii" Nicki Giles. W trakcie czytania nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że autorka, czyli córka Bernarda z Hollywood niesamowicie gloryfikuje w tej książce swojego ojca, a do samej Marilyn ma przeraźliwie chłodny stosunek, jakoby była ona tylko jednym z rekwizytów pojawiających się na zdjęciach ojca. W pozycji znajdziemy bardzo dużo tekstu w stosunku do skromnej ilości zdjęć, czego kompletnie nie rozumiem skoro to album? Pojawia się też sporo zdjęć kopert na negatywy(czy kogolwiek to interesuje?) oraz samych negatywów. Biograficzne można się przyczepić do paru aspektów, ale nie ma aż tak karykaturalnych błędów jak w innych pozycjach o MM jak np. zmiana płci danej osoby(sic!). Na wielki plus natomiast zasługuje wzmianka o oszuście Robercie F. Slatzerze i rzekomym morderstwie gwiazdy zleconym przez ważne osoby w państwie(fakty kompletnie temu zaprzeczają, ale co niesamowite niektórzy ludzie wciąż w to wierzą i rozpowszechniają plotki). Jak dla mnie jest to pozycja raczej niezadowalająca, spodziewałam się albumu z dużą ilością zdjęć, a nie wywodów fotografa na co drugiej stronie.

Słaba pozycja, oj słabiutka. Niewygodnie się czyta, w zasadzie odnoszę wrażenie, że twórcy nie wpadli na to, że ktoś naprawdę będzie chciał to czytać, album nadaje się bardziej do oglądania. Fatalna czcionka. Dużo zapisków stylizowanych na pismo ręczne, nie do przeczytania.
Marilyn stała się ikoną, wielu krytyków twierdzi, że była kiepską aktorką i w zasadzie na seksapilu zbudowała swoją karierę. Nie potrafię obiektywnie ocenić, Norma zbytnio wryła się w mojej pamięci jako Marilyn, legenda, pani z kubka, poduszki, zeszytu i tapety. Wszędzie jej pełno.
Jak ktoś jest fanem, to pewnie i album doceni, osobiście nie odnalazłam w nim niczego ciekawego, już zwykła biografia pewnie byłaby ciekawsza. Ja się tą panią aż tak nie ekscytuję.

Każdy miłośnik MM powinien posiadać! Przepiękne zdjęcia

Każdy miłośnik MM powinien posiadać! Przepiękne zdjęcia

Książka obfituje w trudno dostępne fotografie, które, co warto zaznaczyć, uwieczniły realną kobietę, a nie świadomie eksponujący swe wdzięki produkt o nazwie Marilyn Monroe. Owszem, znalazły się w niej również zdjęcia pochodzące z profesjonalnych sesji autorstwa "hollywoodzkiego Bernarda", jednak tym, co odróżnia "Marilyn. Ujęcia z bliska" od pozostałych tego typu publikacji, jest możliwość ujrzenia blond piękności ustawionej w niekorzystnej dla jej obfitych kształtów pozycji, na dodatek z grymasem na twarzy. Wszystko to sprawia, że czytelnik ma wreszcie do czynienia z postacią z krwi i kości, a nie wygładzoną i dopasowaną do konkretnej wizji maszynką do zarabiania pieniędzy. Poza samą Monroe, na zdjęciach pojawiają się osoby z jej najbliższego otoczenia, w tym Natasha Lytess, z którą łączyła ją niezdrowa więź, porównywana przez Bernarda do uzależniającej relacji matki i córki.

Pięknie wydany album, jedynym minusem jest cena, bo aż 99 złotych ;o Dla mnie warto ;)

• Marilyn Monroe
  • Kino
  • Biografie
  • Wojna. Historia. Pamiętnik. Biografia.
  • Przeczytane w 2015 r.

Dodaj cytat z książki Marilyn. Ujęcia z bliska