Marilyn. Ujęcia z bliska

7 (18 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
978-83-62478-75-0
sztuka
hibou

W sierpniu 2012 przypada 50. rocznica śmierci Marilyn Monroe. Ten piękny album powstał w hołdzie nieprzemijającej urodzie słynnej aktorki, utrwalonej na fotografiach legendarnego hollywoodzkiego fotografa Brunona Bernarda. Bruno of Hollywood, bo tak podpisywał swe prace, odkrył Normę Jean, kiedy była nikomu nieznaną nastolatką, obserwował, jak stawała się Marilyn Monroe i towarzyszył jej...

i towarzyszył jej niewiarygodnej karierze aż do ostatnich chwil, gdy osiągnęła status wielkiej gwiazdy filmu.
To właśnie fotografia jego autorstwa, przedstawiająca Marilyn stojącą nad kratką wentylacyjną metra
w wydymającej się białej sukience, stała się ikoną, symbolem seksapilu i hollywoodzkiego splendoru. Miedzy innymi historia powstania tego zdjęcia, uznanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MOMA)
za fotograficzny symbol XX w., jest szeroko i interesująco zaprezentowana w albumie.
Lususowo wydany album przedstawia na zdjęciach Bernarda (spośród których 35 nie było nigdy przedtem publikowanych) najważniejsze momenty życia Marilyn Monroe, między innymi jej pierwszą sesję z 1946 r. Wielu fotografiom towarzyszą niezwykle ciekawe komentarze,
które są notatkami wyjętymi z dziennika fotografa. W książce, znakomicie skomponowanej przez jego córkę, Susan Bernard, znajdują się również dwa teksty aktorek: Jane Russell, która obok Monroe wystąpiła w filmie „Mężczyźni wolą blondynki” oraz Lindsay Lohan.

źródło opisu: http://bukowylas.pl/content/ksiazka/marilyn-uj%C4%99cia-z-bliska

źródło okładki: http://bukowylas.pl/content/ksiazka/marilyn-uj%C4%99cia-z-bliska

Degamisz | 2014-04-17

Każdy miłośnik MM powinien posiadać! Przepiękne zdjęcia

Aneta Lehmann | 2012-05-26

Książka obfituje w trudno dostępne fotografie, które, co warto zaznaczyć, uwieczniły realną kobietę, a nie świadomie eksponujący swe wdzięki produkt o nazwie Marilyn Monroe. Owszem, znalazły się w niej również zdjęcia pochodzące z profesjonalnych sesji autorstwa "hollywoodzkiego Bernarda", jednak tym, co odróżnia "Marilyn. Ujęcia z bliska" od pozostałych tego typu publikacji, jest możliwość ujrzenia blond piękności ustawionej w niekorzystnej dla jej obfitych kształtów pozycji, na dodatek z grymasem na twarzy. Wszystko to sprawia, że czytelnik ma wreszcie do czynienia z postacią z krwi i kości, a nie wygładzoną i dopasowaną do konkretnej wizji maszynką do zarabiania pieniędzy. Poza samą Monroe, na zdjęciach pojawiają się osoby z jej najbliższego otoczenia, w tym Natasha Lytess, z którą łączyła ją niezdrowa więź, porównywana przez Bernarda do uzależniającej relacji matki i córki.

Mylengrave | 2017-05-01
Na półkach: Przeczytane, Film
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Słaba pozycja, oj słabiutka. Niewygodnie się czyta, w zasadzie odnoszę wrażenie, że twórcy nie wpadli na to, że ktoś naprawdę będzie chciał to czytać, album nadaje się bardziej do oglądania. Fatalna czcionka. Dużo zapisków stylizowanych na pismo ręczne, nie do przeczytania.
Marilyn stała się ikoną, wielu krytyków twierdzi, że była kiepską aktorką i w zasadzie na seksapilu zbudowała swoją karierę. Nie potrafię obiektywnie ocenić, Norma zbytnio wryła się w mojej pamięci jako Marilyn, legenda, pani z kubka, poduszki, zeszytu i tapety. Wszędzie jej pełno.
Jak ktoś jest fanem, to pewnie i album doceni, osobiście nie odnalazłam w nim niczego ciekawego, już zwykła biografia pewnie byłaby ciekawsza. Ja się tą panią aż tak nie ekscytuję.

lovely | 2012-12-07

Pięknie wydany album, jedynym minusem jest cena, bo aż 99 złotych ;o Dla mnie warto ;)

jaknieteraztokiedy | 2017-04-23
Na półkach: Przeczytane, Biografie