Rosnący księżyc

Nasza Księgarnia
1989-01-01
1989-01-01
Robert Stiller
Indie literatura bengalska literatura indyjska poezja indyjska

Tagore pisze magicznie, ale chyba brak mi wrażliwości do czytania dzieł pierwszego hinduskiego noblisty, ponieważ bardziej cenię narrację niż fabułę. Tagore zachwyca się światem, nawołuje do harmonii z naturą, porównuje kwiaty do aniołów, które przekwitają, bo śpieszą się do nieba, tak jak i on tęskni za matką. Wzruszające, czyste, pełne wdzięczności do świata i holistycznego spojrzenia na człowieka, jednak brak w nich pointy, sentencyjności. Na pewno duże znaczenie ma tu kwestia tłumaczenia, ponieważ zdania mimo zachwytu nad światem przedstawionym sprawiają wrażenie niedopracowanych i surowych.

Rabindranath Tagore, Indus z Bengalu, laureat Nobla w literaturze w 1928 roku to ktoś, kto każe mi się przy swoich słowach zatrzymać. Gdy w przedstawianym zbiorze poezji, odmówiwszy wejścia w niewolę władzy, pieniądza i seksu, zawiera umowę, która czyni go wolnym. Oddając siebie za darmo dziecku. Tak właśnie dzieje się w wierszu "Ostateczna umowa".
Tagore (1861-1941) był nie tylko poetą, pisarzem, którego poznałam w powieściach "Rozbicie i "Dom i świat" i w opowiadaniach ("Taniec siedmiu zasłon", "Głodne kamienie", "Noc ziszczenia", "Opowiadania indyjskie"),ale i malarzem i pedagogiem, założycielem pod Kalkutą swoistego uniwersytetu Santiniken.
W 1912 roku 51-letni letni Tagore wyruszył do Anglii. Celem jego podróży było podleczenie zdrowia. Płynąc tam zaczął na statku z myślą o przyjaciołach swoją bengalską poezję skracać i tłumaczyć na angielski rezygnując z rymów na rzecz poetyckiej prozy. Dopiero mając 52 lata zaczął pisać po angielsku, wzbudzając podziw pierwszym angielskim zbiorem " Pieśni ofiarnych" ("Gitanjali"). Za nie też otrzymał Nagrodę Nobla. Ale Tagore to nie tylko poezja, ale i z 10 powieści, zbiory opowiadań, dramaty, eseje. Literatura mu nie wystarczała. Tworzył choreografię, muzykę do swoich setek pieśni,z których dwie stały się hymnami: Indii i Bangladeszu. Koło 60-ki zaczął malować, tworzył grafiki.
Uwaga udzielana na Zachodzie jego poezji poddała mu myśl o zbliżeniu zachodniej kultury do Indii. I z ta myślą kolejnych 20 lat podróżował dziesięciokrotnie po świecie z odczytami na temat Indii. Na wielu sprawiał wrażenie proroka. On i Mahatma Gandhi stali się w oczach świata godnymi podziwu symbolami Indii.

Lubię nastrój przedstawionych tu wierszy wierszy, te chwile, gdy poprzez granicę czasu i śmierci słychać skierowany do umarłego już 74 lat temu lat temu poety i do jego czytelnika szept: "zapal lampę".

Kopia postu na mojej stronie nietylkoindie.pl

Tagore (1861-1941) był...

• Poezja
  • Indie
  • 2016
  • INDIE!
  • M1 Nobliści

Dodaj cytat z książki Rosnący księżyc