Rosnący księżyc

83-10-09069-2
Indie, poezja
poezja
zulka

Zbiorek ten jest nie tylko powtórzeniem z dwóch, wydanych poprzednio: "Zbłąkane ptaki" (PIW, 1961) i "Poezje wybrane" (LSW, 2977). Zawiera dużo przekładów poprawionych lub nowych i drukowanych po raz pierwszy, w tym dwie trzecie tytułowego cyklu "Rosnący księżyc".

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1989

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Rabindranath Tagore, Indus z Bengalu, laureat Nobla w literaturze w 1928 roku to ktoś, kto każe mi się przy swoich słowach zatrzymać. Gdy w przedstawianym zbiorze poezji, odmówiwszy wejścia w niewolę władzy, pieniądza i seksu, zawiera umowę, która czyni go wolnym. Oddając siebie za darmo dziecku. Tak właśnie dzieje się w wierszu "Ostateczna umowa".
Tagore (1861-1941) był nie tylko poetą, pisarzem, którego poznałam w powieściach "Rozbicie i "Dom i świat" i w opowiadaniach ("Taniec siedmiu zasłon", "Głodne kamienie", "Noc ziszczenia", "Opowiadania indyjskie"), ale i malarzem i pedagogiem, założycielem pod Kalkutą swoistego uniwersytetu Santiniken.
W 1912 roku 51-letni letni Tagore wyruszył do Anglii. Celem jego podróży było podleczenie zdrowia. Płynąc tam zaczął na statku z myślą o przyjaciołach swoją bengalską poezję skracać i tłumaczyć na angielski rezygnując z rymów na rzecz poetyckiej prozy. Dopiero mając 52 lata zaczął pisać po angielsku, wzbudzając podziw pierwszym angielskim...