Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Muza
6 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
978-83-7495-660-4
Róża_Bzowa

Reporterska opowieść o Wojciechu Albińskim, prozaiku porównywanym do Josepha Conrada. Jako geodeta spędził kilkadziesiąt lat w południowej Afryce. Poznał ten świat i opisał go w sposób, który wzbudził uznanie Ryszarda Kapuścińskiego. Na podstawie jednego z opowiadań Joanna i Krzysztof Krauze przygotowali scenariusz filmu. Bartosz Marzec wyruszył razem z Albińskim w podróż przez jego życie....

Bartosz Marzec wyruszył razem z Albińskim w podróż przez jego życie. Wspólnie odwiedzili miejsca, z którymi był związany. Opowieść zaczyna się w podwarszawskich Włochach w pierwszych dniach drugiej wojny światowej. Akcja przenosi się do Szwajcarii lat 60. XX wieku, później do Botswany, która właśnie przestała być brytyjskim protektoratem. Z podgenewskich winnic trafiamy do buszu, między karłowate drzewa o poskręcanych pniach i termitiery. Miejscowi powiadają, że każda z nich kryje ludzki szkielet. Osobny rozdział poświęcony został RPA i życiu w świecie, gdzie ludzi dzielono według koloru skóry.
Przede wszystkim zaś "Nasz człowiek w Botswanie" to portret człowieka o duszy nomady, a także opowieść o tym, jak powstaje literatura.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2012

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=42192

michal_frikucak | 2016-09-18
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 18 września 2016

Historia Wojciecha Albińskiego mocno przepleciona wątkami i wydarzeniami historycznymi (powstawania krajów na południu Afryki, historia apartheidu w RPA, rownież wątki Szwajcarskie i Francuskie). Jest to opowieść o Polaku, który w czasach PRL żył jak wolny człowiek, co jak wynika z książki, było możliwe tylko za granicą. Sądzę, że książkę można potraktować również jako podróżniczą z racji zawarcia w niej ciekawych opisów przyrody, zachowań innych kultur oraz samych podróży głównego bohatera.

Pyniu85 | 2015-10-10
Przeczytana: 10 października 2015

W mojej opinii trochę poplątana fabuła, ciężko się ogarnąć w kolejności wydarzeń i losów bohaterów. Liczyłem na więcej anegdot z afrykańskiego życia Pana Wojciecha.

Kasiok | 2012-10-27
Przeczytana: 30 października 2012