Jutrzenka. Myśli o przesądach moralnych

Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
Morgenröte – Gedanken über die moralischen Vorurteile
filozofia i etyka
Aesir

W "Jutrzence" Nietzsche przeprowadza zasadniczą krytykę dotychczasowej moralności, dotychczasowych stosunków społecznych, dotychczasowej kultury. Jak pisze B.A.G. Fuller ażeby uwolnić ludzkość, nim będzie za późno, od zwyrodnienia do jakiego doprowadził chrześcijański, a w szczególności teutońsko-chrześcijański pogląd na życie i sposób życia, potrzebna jest nieodzownie radykalna rewolucja duchowa i, co za tym idzie, moralna i społeczna. Jutrzenka tę rewolucję zapowiada. Codziennie słychać, co inni o nas mówią, lub na domiar zagłębiać się w przypuszczeniach, co oni o nas myślą - to może przyprawić o zgubę najsilniejszego człowieka. Toć ludzie pozwalają nam istnieć jedynie dlatego, by mogli zawsze co do nas mieć słuszność! Bylibyśmy dla nich nie do zniesienia, gdybyśmy wbrew im mieli lub, co więcej, chcieli mieć słuszność! Ludzie kłamią niewymownie często, lecz nie myślą później o tym i na ogół nie wierzą w to wcale.

źródło opisu: Wydawnictwo Vis-a-vis etiuda, 2010

źródło okładki: http://www.etiuda.net/index.php?p=galleryGallerySh...»

Jak to filozof, Nietzsche przekazuje zbiór ciekawych i przydatnych rozważań na temat życia, społeczeństwa i innych aspektów.
Jedni uważają Go za wcielenie diabła, inni zachwycają się Jego słowami. Bez względu po jakiej stronie się stanie, Nietzschego warto znać, filozof niebanalny.

Łukasz | 2010-12-23
Przeczytana: 27 stycznia 2011

Nic specjalnego. Było w tej książce dosyć sporo trafnych uwag, ale także dużo zwykłych bzdur i przeintelektualizowanych tekstów. Osobiście, tok myślowy Nietzschego trochę przypomina mi pewnego polityka z muszką. Obaj Panowie łączą powszechne poglądy estabilishmentu na dane zagadnienie, przeczą mu i szukają na to argumentów, tworząc z tego jakąś alternat6ywną wizję. Wynik tego jest różny, wiele wniosków jest trafnych, ale jeszcze więcej słabych. Polecam tłumaczenie Wyrzykowskiego, Berenta i Staffa z 1907 roku, które udało mi się zdobyć w okolicznej bibliotece.

Wojtek | 2018-07-07
Na półkach: 2018, Przeczytane