- data wydania
- 14 sierpnia 2013
- ISBN
- 9788375365016
- liczba stron
- 200
- słowa kluczowe
- reportaż, Romowie, poezja, kultura romska, wykluczenie, odmienność, tolerancja, wolność
- kategoria
- literatura faktu
- język
- polski
- dodała
- kasia
Bronisława Wajs. Po cygańsku Papusza, czyli lalka. Poetka odkryta przez Jerzego Ficowskiego i wynoszona na piedestał przez Juliana Tuwima. Jej wiersze, proste piosenki pełne tęsknoty za przyrodą, są do dzisiaj chlubą cygańskiego dziedzictwa. Popularność, która przyniosła jej rozgłos, szybko okazała się przekleństwem. Posądzenie o zdradę plemiennego kodeksu złamało Papuszy życie. Latami żyła w...
Popularność, która przyniosła jej rozgłos, szybko okazała się przekleństwem. Posądzenie o zdradę plemiennego kodeksu złamało Papuszy życie. Latami żyła w odosobnieniu i pogardzie. Ostracyzm odbił się głęboko na jej zdrowiu, również psychicznym. Gdy w 1987 roku umarła, pochowano ją z dala od cygańskich mogił.
Angelika Kuźniak dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji. Pamiętnik Papuszy, jej listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to także nieocenione źródło informacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów. Wędrówki z taborami, rzeź na Wołyniu, przymusowe osiedlanie, nieufność Polaków, a nade wszystko przywiązanie do przyrody i wolności.
Papusza to znakomita opowieść reporterska o świecie, którego już nie ma. I cenie, jaką płaci się za inność.
źródło opisu: Czarne, 2013
źródło okładki: czarne.com.pl
Kim była Papusza? Prostą, niewykształconą kobietą. Cieszącą się wolnością. Poranną rosą na leśnej polanie. Gwieździstym niebem. Żyjącą wśród braci i sióstr Cyganów. Wśród odwiecznych praw zwyczajowych. Pewnego dnia postanowiła nauczyć się czytać i pisać. Zdobyła dar, który uskrzydlił ją i jednocześnie doprowadził do bolesnego upadku.
Jej wiersze były pierwszymi opublikowanymi „okazami” poezji cygańskiej. Zachwycali się nią Jerzy Ficowski i Julian Tuwim. Tomik z jej utworami poetyckimi został okrzyknięty wydarzeniem kulturalnym na skalę krajową. Sukces miał jednak i inną twarz. Wśród swoich, Cyganów, okrzyknięto ją zdrajczynią. Do końca życia spotykała się z represjami i prześladowaniem. Za co? Za wyjawienie obyczajów i twórczości cygańskiej.
Angelika Kuźniak wydobywa spod warstwy kurzu historii opowieść o poetce wyklętej. Osobie miotanej przez emocje. Chcącej tworzyć i jednocześnie być wśród swoich, którzy tego nie akceptowali. „Papusza” to również zapis dziejów polskich Cyganów w XX wiecznej rzeczywistości. Próba zrozumienia kultury i sposobu życia. Często tak odmiennych i przez to boleśnie odczuwanych, podobnie jak żywot i twórczość głównej bohaterki.
Źródło: www.zzyciaksiazek.blogspot.com

Moja Biblioteczka
Opinie czytelników
O książce:
Dzienniki gwiazdowe
Co tu dużo pisać, to lektura obowiązkowa dla każdego fana powieści tego wybitnego pisarza science fiction. Jest to również uzupełnienie lub wstęp do k...