Co znaczy koszerne? Żydowska wiara i życie

Okładka książki Co znaczy koszerne? Żydowska wiara i życie Paul Spiegel
2009-04-02
2009-01-01
Andrzej Goryński
kabała koszerne Żydzi

Świetne źródło wiedzy na temat wierzeń, zwyczajów i relacji społecznych (nie pomijając antyjudaizmu, antysemityzmu i antysyjonizmu),od powstania do współczesności. Pozycja godna polecenia. Napisana zrozumiałym językiem i z humorem.

Bardzo ciekawa książka okraszona humorem i napisana przystępnym językiem. Dużo informacji o Judaizmie, żydowskich tradycjach i codziennym życiu.

Bardzo fajna lektura dla tych, którzy chcieliby zgłębić żydowską wiarę i tradycję oraz lepiej ją zrozumieć. Autor w bardzo przejrzysty sposób wyjaśnia po kolei zasady judaizmu. Polecam serdecznie wszystkim.

Książka w bardzo przejrzystej i ciekawej formie przedstawia podstawy, jak czytamy w podtytule, żydowskiej wiary i życia. Rozdziały przybrały formę pytań na które autor odpowiada w tym m.in: "co znaczy koszerne?". Inne to np. "Dlaczego Izrael jest tak ważny dla Żydów?" lub "Co Żydzi robią na Nowy Rok?". Niektóre z nich są tak sformułowane jakby mógł je sformułować nie-Żyd (przynajmniej przypuszczam, ze takie bylo zalozenie autora)i nieraz są pewna prowokacją - np. pytanie "Czy Żydów trzeba lubić?" lub "Czy Żydom można w ogóle ufać?". Z odpowiedzi można dowiedzieć się więc nie tylko o np. świętach żydowskich, ale można też m.in. przeczytać historię społeczności żydowskiej i towarzyszące temu wyjaśnienie krok po kroku skąd wzięły się różne uprzedzenia dotyczące Żydów, gdzie były ich żródła i czy były słuszne, a także co w ogóle jest prawdą jeśli chodzi o takie potoczne spojrzenie na społeczność żydowską. Sam autor jest Żydem i jest to dodatkowym atutem tej książki, bo przedstawia nam wiedzę od "środka". Byłoby wspaniale, gdyby antysemici siegnęli po tę książkę i byli skłonni przemyśleć swoje myślenie o Żydach, bo być może uległoby ono zmianie.

• Tematyka Żydowska
  • Kraków
  • Izrael

Dodaj cytat z książki Co znaczy koszerne? Żydowska wiara i życie