Dzieje Rosji od najdawniejszych do najnowszych czasów

Wydawnictwo: Antyk
6 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historia, Rosja
historia
Ewa

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

zzaless | 2016-01-15

Pozwolę sobie nie zgodzić się z jedną z poniższych opinii. Możliwe jest, że były już wcześniej prace podobnie klasyfikujące cywilizacje. Rozdział na cywilizację łacińską i turańską, wśród Słowian jest kluczowy, bo pozwala zrozumieć dziejowy konflikt pomiędzy nimi. Widać to zwłaszcza w ocenianej książce opisującej cyw. turańską.

Jimmy | 2015-11-01
Przeczytana: 28 października 2015

Utwór jest porywający i dostarcza wiele informacji i opinii na temat Rosji. Niestety jest bardzo tendencyjny, wręcz propagandowy.

Co najgorsze teoria cywilizacyjna Konecznego nie tylko nie jest oryginalna ale jest przeinaczeniem prac kogoś innego.

Otóż Koneczny na długo przed napisaniem swoich głównych historiozoficznych prac, jako redaktor Świata Słowiańskiego (był
tam też Marian Zdziechowski) zajmował się zwalczaniem wpływów rosyjskiego panslawizmu.

Zaś jednym z wiodących historiozofów i geopolityków panslawizmu
był Nikołaj Danilewski, który rozwinął podobną teorię cywilizacji, pech chciał o kilkadziesiąt lat wcześniej niż Koneczny.

Podam charakterystyczny przykład modyfikacji - Danilewski wyróżnił
nową, dopiero się rodzącą cywilizację słowiańską. Koneczny rozbił
ją na dwie - szlachetną łacińską reprezentowaną przez Polskę i gorszą turańską reprezentowaną przez Rosję. Wnioski same się nasuwają.

Zoltan | 2016-08-25
JimmyConvay | 2014-10-19