Czerwony, brunatny i zielony socjalizm

Tłumaczenie: Tomasz Gabiś
Wydawnictwo: Wektory
Roter, brauner und grüner Sozialismus : Bewältigung ideologischer Übergänge von SPD bis NSDAP und darüber hinaus
historia
Marek

Co łączy komunistów, nazistów i współczesnych zielonych? Fakt, że wszyscy oni nawiązują do tych samych socjalistycznych idei. Co jest podstawowym celem socjalizmu? Próba stworzenia nowego człowieka i nowego społeczeństwa za pomocą radykalnych środków, takich jak pełna kontrola państwa nad wszelkimi sferami ludzkiego życia, włącznie z eliminacją całych klas czy ras stojących nad drodze postępu.

Wbrew temu, co się powszechnie uważa, źródeł rasizmu, antysemityzmu i eksterminacyjnych projektów nie powinniśmy szukać u Adolfa Hitlera, lecz u jego ideowych przodków: Marksa, Engelsa i Lassalle`a. To u nich znajdujemy plany stworzenia centralnie sterowanego społeczeństwa, w którym powszechną równość dałoby się uzyskać dzięki likwidacji bądź przymusowej reedukacji części obywateli. Eugenika, przymusowa eutanazja i aborcja, łagry i obozy koncentracyjne były tylko konsekwentnym rozwinięciem tego planu. Z tej perspektywy budowane dziś w Europie globalnego państwa opiekuńczego okazuje się kolejną, choć na razie łagodniejszą, wersją projektu realizowanego wcześniej przez Związek Sowiecki i III Rzeszę, współczesna lewica jawi się zaś jako ideowa spadkobierczyni NSDAP.

Korneliusz | 2016-07-29

Jest to książka dla ludzi uważających, że naziści oraz grupy neonazistowskie zaliczają się do "prawicy", dla ludzi, którym słowo komunizm kojarzy się wyłącznie ze Związkiem Radzieckim oraz dla tych wszystkich pozostałych, którzy słysząc słowo socjalizm mają wizję opiekuńczego państwa dbającego o "dobro" obywateli. Muszę przyznać, że autor w profesjonalny, a zarazem w miarę przystępny sposób, przedstawia swoje argumenty i obala powszechne mity związane z socjalizmem. A co najważniejsze, obnaża jego ciemne strony takie, jak: rasizm, eugenika, wszechobecna kontrolę państwa nad jednostką, antysemityzm oraz wiele winnych. Polecam!

Zephyr | 2014-01-03
Przeczytana: 20 lipca 2012

nareszcie! Ktoś poruszył ten banalny, a zarazem prymitywny problem, "czy Hitler to skrajna prawica?". Świetne przykłady z zakresu: historii, politologii, propagandy, itd.
Do tej książki można dołączyć jeszcze dwie książki dwóch żydowskich autorów, Richard'a Pipes'a "Rosja Bolszewików" i "Lewicowy Faszyzm" Jonah'a Goldberg'a. Pan Pipes w Rosji Bolszewików, dokonuje porównania Lenina, Mussoliniego i Hitlera, co daje wynik że ci trzej to są zwykli Lewicowcy, a aktualna światowa ekstrema polityczna podrzuca tych lewaków pod prawicę, aby ta nie mogła dość do władzy. Takie samo porównanie robi Jonah'a Goldberg'a w Lewicowym Faszyzmie. Gorąco polecam :D

Stefek Grappelli | 2016-07-10
Łukasz | 2012-09-19