Niebezpieczne narzędzie w ustach

Seria: Pasaże
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
literatura piękna
joajed

O autorze tej książki, stałym felietoniście "Tygodnika Powszechnego", Jerzy Pilch napisał, że "o świecie chce opowiadać i opowiada w sposób powieściowy (powiedzmy: quasi-powieściowy)". Podobnie jak poprzednia jego książka – Laufer – także ten zbiór krótkich, osobnych na pozór opowieści, wpisanych w minieseje, glosy, polemiki i opowiadania, pomyślany został i skomponowany jako "całość mniejszych fragmentów" z wyrazistym bohaterem-narratorem. Metrykalnie jest on "dzieckiem PRL-u", mentalnie – "człowiekiem prywatnym", który nie zrywa z tradycją, bo nie traci pamięci. Mottem książki, bardzo dla autora zobowiązującym, jest myśl Nabokowa: "To, co raz zostało zobaczone, już nigdy nie może powrócić do chaosu".

źródło opisu: Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria, 2001

źródło okładki: www.terytoria.com.pl

goskrzys | 2014-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2014

Na tę książkę składa się zbiór felietonów publikowanych przez Zbigniewa Mentzla w latach 1997-2001. Tematyka jest różna - od wspomnień z czasów dzieciństwa, przez krytykę literacką, do obserwacji życia współczesnego mieszkańca Polski. Różny jest także ich stopień atrakcyjności dla czytelnika.
Mnie osobiście ta różnorodność nie zadowoliła. Felietony są niby podzielone na kilka rozdziałów, ale trudno pociągnąć jakąś nić wspólnego wątku czy choćby zarysu jakiejś myśli przewodniej, łączącej poszczególne teksty. Jest w tym wszystkim pewna wyrywkowość myśli, jakiś chaos, które sprawiają, że po skończonej lekturze w głowie pozostaje plątanina myśli i odczuć. Żadnej natomiast spójnej refleksji.
Szkoda, bo pierwsze teksty, nawiązujące do okresu PRLu i zniewolenia Polski pod jarzmem komunizmu - są świetne. A już w dalszych utworach - treści się rozpływają. Broni się jeszcze - moim skromnym zdaniem - tekst o natchnionej analfabetce czy o wierszu Miłosza w tramwaju. Ale reszta nie zachwyca...