7 (14 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Matemáticos, Espiões e Piratas Informáticos
matematyka, kryptografia, szyfry
A--

Integralność i tajność danych zależyod złożoności kodów tworzonych dzięki matematyce. Książka ta proponuje pasjonującą podróż w... "Świat jest matematyczny" to kolekcja 40 pasjonujących książek dla fanów królowej wszystkich nauk. Najciekawsze i najbardziej intrygujące teorie przedstawione w zrozumiały, ciekawy i inspirujący sposób. Wszystko, co nas otacza, od rzeczy codziennych po najbardziej...

"Świat jest matematyczny" to kolekcja 40 pasjonujących książek dla fanów królowej wszystkich nauk. Najciekawsze i najbardziej intrygujące teorie przedstawione w zrozumiały, ciekawy i inspirujący sposób. Wszystko, co nas otacza, od rzeczy codziennych po najbardziej abstrakcyjne, byłoby trudne do zrozumienia, gdyby nie matematyka.

źródło opisu: http://www.rp.pl/matematyka/

źródło okładki: http://www.rp.pl/matematyka/images/tom-2-small.png

BookBasset | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Ciekawa pozycja, ale szczerze mówiąc oczekiwałem czegoś innego. Sięgając po tę książkę myślałem, że będzie ona opowiadała głównie o historii szyfrów i historycznych wydarzeniach, w których odegrały one rolę.

Pomimo takowych wątków przez większość książki autor analizuje szyfry ze strony matematycznej wraz z odpowiednimi obliczeniami. Osoby, które wzdrygają się na samą myśl o matematyce może to odstraszyć, jednak pozycja jako taka jest warta polecenia.

Dowiadujemy się z niej wiele ciekawych rzeczy o wspomnianej historii kryptografii i kryptoanalizy jak i o ich aktualnych zastosowaniach (np. kody kreskowe).

Polecam tę książkę każdemu kto chciałby wiedzieć czym różni się wiadomość zakodowana od zaszyfrowanej oraz kim był Marian Rajewski, a osobom które z zapałem będą śledzić obliczenia autora z kartką i ołówkiem w ręku tym bardziej.

P.S. Wielki plus za zaznaczenie roli Polaków w złamaniu szyfru Enigmy.

Alumfelga | 2014-07-18

Książka wprowadzająca w temat kryptologii. Czytelnik znajdzie w niej omówienie szyfrów klasycznych, ogólne informacje na temat Enigmy oraz szyfrów stosowanych współcześnie w transmisji danych przez Internet, a także kilka słów o mechanice kwantowej i szyfrowania za pomocą polaryzacji fotonów. Nabytą w ten sposób podstawową wiedzę może później rozwijać, sięgając po pozycje z bogatej bibliografii, w większości dostępne po polsku.

PS Szpiedzy? Hakerzy? Tytuł wymyślony wyłącznie w celach marketingowych.

| 2015-03-04
Przeczytana: 01 marca 2015

Bardzo ciekawa książka wtajemniczająca niedoświadczonych w podstawy kryptografii. Trochę w niej ciekawostek historycznych, a matematyczne przedstawienie nie jest takie trudne :)

Paweł | 2017-09-27
Przeczytana: 27 września 2017