Okładka książki Teoria kwantowa. Odkrycia, które zmieniły świat

Teoria kwantowa. Odkrycia, które zmieniły świat

Autor:
Prószyński i S-ka
typ
papier
Ag2S
7,85 (20 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Teoria kwantowa całkowicie zmieniła tworzony przez naukę obraz świata. Jednak jej powstanie nie było wynikiem olśnienia. Przedstawiona przez Maxa Plancka w 1900 r. idea kwantów była zupełnie niezgodna z jego własnymi poglądami na rzeczywistość; był to akt desperacji i wyraz bezsilności. Koncepcja, że w tej idei może kryć się o wiele głębsza prawda, kształtowała się w ciągu następnych...

Przedstawiona przez Maxa Plancka w 1900 r. idea kwantów była zupełnie niezgodna z jego własnymi poglądami na rzeczywistość; był to akt desperacji i wyraz bezsilności. Koncepcja, że w tej idei może kryć się o wiele głębsza prawda, kształtowała się w ciągu następnych trzydziestu lat, by ostatecznie przyjąć formę najbardziej rewolucyjnego w historii opisu rzeczywistości fizycznej – mechaniki kwantowej.
Dla gigantów myśli, takich jak Planck, Einstein, Bohr, Heisenberg czy Schroedinger, zmagania z mechaniką kwantową stanowiły dramat przypominający ujarzmianie potwora, który pojawił się, by wprowadzić chaos do uporządkowanego świata fizyki klasycznej. I chociaż ostatecznie potwór został zamknięty w klatce równań, istota tego, co mówi o rzeczywistości mechanika kwantowa, do dziś wymyka się jednoznacznym interpretacjom.
Teoria kwantowa Jima Baggotta to niewątpliwie jeden z najlepszych i najbardziej przystępnych przewodników, a także pierwsza książka przedstawiająca całą historię mechaniki kwantowej od początku aż po dzień dzisiejszy.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
swordmaster | 2013-09-01
Przeczytana: 10 lipca 2013

Dobra próba historycznego ujęcia nowoczesnej fizyki. Dużo faktów biograficznych, relacji między znanymi osobistościami, "oddziaływań międzyludzkich" wpływających na postęp nauki, sporo wiedzy teoretycznej bardzo rzetelnie przedstawionej.
Każdy rozdział zbudowany jest na zasadzie: na początku ogólny zarys zagadnienia a potem bardziej szczegółowe rozwinięcie.
Dla mnie jako laika i fascynata najtrudniejsze były fragmenty typu: "Rozwiązaniem było powiększenie symetrii przez połączenie pola cechowania SU(2) Yanga-Millsa z polem cechowania elektromagnetyamu U(1) w iloczynie zapisywanym jako SU(2) x U(1)". A jest tego sporo. Z jednej strony jest to pozycja o bardzo rzetelnych fizycznych aspiracjach, i tu mogą mniej obeznani, jak ja, nic nie rozumieć;) a z drugiej strony zawiera najlepiej przedstawioną historyczną drogę o nowoczesnej fizyce jaką czytałem z ciekawymi i nieznanymi faktami dotyczącymi ludzi, którzy tą fizykę współtworzyli.

Michał | 2014-01-13
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Jedna z lepszych pozycji popularyzujących naukę, jaką miałem okazję przeczytać. Wszystko opisane "od początku do końca". Napisane przystępnym językiem. Brak niedopowiedzeń. Polecam wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się, jak powstawała Teoria Kwantowa (kto ją tworzył), z czym musiała się zmierzyć, jak zmieniały się kierunki jej rozwoju.
Jedyna bolączka jest taka, że autor nie opisuje wielu ważnych wydarzeń mających miejsce po 2012 roku w CERN; jest jednak usprawiedliwiony - nie miał takiej sposobności.

Kuciu | 2014-09-11

Kalendarium literackie
  • Olga Tokarczuk
    53. rocznica
    urodzin
    Jak wygląda świat, kiedy życie staje się tęsknotą? Wygląda papierowo, kruszy się w palcach, rozpada. Każdy ruch przygląda się sobie, każda myśl przygląda się sobie, każde uczucie zaczyna się i nie kończy, i w końcu sam przedmiot tęsknoty robi się papierowy i nierzeczywisty. Tylko tęsknienie jest pra... pokaż więcej
  • Antoni Czechow
    146. rocznica
    urodzin
    (...) schudłam, zbrzydłam, zestarzałam się i nic, nic, żadnego zadowolenia,a czas płynie i wciąż się wydaje, że odchodzę od prawdziwego, pięknego życia, odchodzę coraz dalej, coraz dalej, w jakąś otchłań. Rozpacz mnie ogarnia, nie rozumiem, jakim cudem jeszcze żyję i do tej pory nie popełniłam samo... pokaż więcej
  • Matthew Woodring Stover
    53. rocznica
    urodzin
    Miej nadzieję na najlepsze ale przygotuj się na najgorsze
  • Jan Jakub Kolski
    59. rocznica
    urodzin
    Mam nadzieję, że jesteś ciągle w dobrym zdrowiu i podłym nastroju - nie odwrotnie.
  • Philippe Besson
    48. rocznica
    urodzin
    Zresztą od niczego nie da się uciec. Nawet bardziej niż od przeszłości nie da się uciec od tego, kim w głębi jesteśmy. Człowiek jest zakotwiczony w swojej prawdzie raz na zawsze i nie ma najmniejszej szansy, że z tego wyjdzie, że wyrwie się z tych okowów. Walka, szarpanina na nic by się nie zdały. L... pokaż więcej
  • Kai Hermann
    77. rocznica
  • Guido Knopp
    67. rocznica
  • Romain Rolland
    149. rocznica
    urodzin
    Musisz przyznać, Panie Boże, że ci pokoju nijak nie zakłócam, i proszę tylko, byś mi taką samą miarką odpłacił.
  • Monte Cook
    47. rocznica
  • Stanisław Dygat
    37. rocznica
    śmierci
    Kiedy przeżywa się jakąś miłość, eliminuje ona miłości przeszłe i przyszłe.
  • Władysław Bełza
    102. rocznica