Teoria kwantowa. Odkrycia, które zmieniły świat

Autor:
Seria: Wiedza i Życie - Orbity Nauki [Prószyński i S-ka]
tłumaczenie
Joanna Skalska, Adam Skalski
Quantum story
typ
papier
Ag2S
7,85 (20 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Teoria kwantowa całkowicie zmieniła tworzony przez naukę obraz świata. Jednak jej powstanie nie było wynikiem olśnienia. Przedstawiona przez Maxa Plancka w 1900 r. idea kwantów była zupełnie niezgodna z jego własnymi poglądami na rzeczywistość; był to akt desperacji i wyraz bezsilności. Koncepcja, że w tej idei może kryć się o wiele głębsza prawda, kształtowała się w ciągu następnych...

Przedstawiona przez Maxa Plancka w 1900 r. idea kwantów była zupełnie niezgodna z jego własnymi poglądami na rzeczywistość; był to akt desperacji i wyraz bezsilności. Koncepcja, że w tej idei może kryć się o wiele głębsza prawda, kształtowała się w ciągu następnych trzydziestu lat, by ostatecznie przyjąć formę najbardziej rewolucyjnego w historii opisu rzeczywistości fizycznej – mechaniki kwantowej.
Dla gigantów myśli, takich jak Planck, Einstein, Bohr, Heisenberg czy Schroedinger, zmagania z mechaniką kwantową stanowiły dramat przypominający ujarzmianie potwora, który pojawił się, by wprowadzić chaos do uporządkowanego świata fizyki klasycznej. I chociaż ostatecznie potwór został zamknięty w klatce równań, istota tego, co mówi o rzeczywistości mechanika kwantowa, do dziś wymyka się jednoznacznym interpretacjom.
Teoria kwantowa Jima Baggotta to niewątpliwie jeden z najlepszych i najbardziej przystępnych przewodników, a także pierwsza książka przedstawiająca całą historię mechaniki kwantowej od początku aż po dzień dzisiejszy.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
swordmaster | 2013-09-01
Przeczytana: 10 lipca 2013

Dobra próba historycznego ujęcia nowoczesnej fizyki. Dużo faktów biograficznych, relacji między znanymi osobistościami, "oddziaływań międzyludzkich" wpływających na postęp nauki, sporo wiedzy teoretycznej bardzo rzetelnie przedstawionej.
Każdy rozdział zbudowany jest na zasadzie: na początku ogólny zarys zagadnienia a potem bardziej szczegółowe rozwinięcie.
Dla mnie jako laika i fascynata najtrudniejsze były fragmenty typu: "Rozwiązaniem było powiększenie symetrii przez połączenie pola cechowania SU(2) Yanga-Millsa z polem cechowania elektromagnetyamu U(1) w iloczynie zapisywanym jako SU(2) x U(1)". A jest tego sporo. Z jednej strony jest to pozycja o bardzo rzetelnych fizycznych aspiracjach, i tu mogą mniej obeznani, jak ja, nic nie rozumieć;) a z drugiej strony zawiera najlepiej przedstawioną historyczną drogę o nowoczesnej fizyce jaką czytałem z ciekawymi i nieznanymi faktami dotyczącymi ludzi, którzy tą fizykę współtworzyli.

Michał | 2014-01-13
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Jedna z lepszych pozycji popularyzujących naukę, jaką miałem okazję przeczytać. Wszystko opisane "od początku do końca". Napisane przystępnym językiem. Brak niedopowiedzeń. Polecam wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się, jak powstawała Teoria Kwantowa (kto ją tworzył), z czym musiała się zmierzyć, jak zmieniały się kierunki jej rozwoju.
Jedyna bolączka jest taka, że autor nie opisuje wielu ważnych wydarzeń mających miejsce po 2012 roku w CERN; jest jednak usprawiedliwiony - nie miał takiej sposobności.

Kuciu | 2014-09-11

Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Marcin Szczygielski
    43. rocznica
    urodzin
    Bo jak się ludzie kochają, z wzajemnością, to nie mają głowy do podłości i są dobrzy.
  • Richard A. Knaak
    54. rocznica
    - Bądź przeklęty!
    - Dziękuję, już jestem Pójdziemy?
  • Ian Fleming
    107. rocznica
    urodzin
    Jedyny sposób, na to, aby rzucić palenie, to przestać i już nie zaczynać. Jeżeli pani chce udawać przez tydzień czy dwa, że porzuca palenie, to ograniczenie ich nic nie da. Tyle, że zanudza się innych i ciągle o tym myśli. (...) A drugi sposób to mieć papierosy za słabe, albo za mocne
  • Małgorzata Szejnert
    79. rocznica
    urodzin
    Pozwoliła mi zadawać pytania. Sama nie zadała ani jednego. Uznała widocznie, że mam prywatny powód, by pytać. Z kolei, jako osoba, która traktowała dosyć obojętnie nocne transporty, co ją dziś zasmuca i niepokoi, miała prywatny powód, by odpowiadać.
  • Maeve Binchy
    75. rocznica
  • Krystyna Żywulska
    97. rocznica
    urodzin
    A czy kiedyś... jeśli nawet uda się wyjść na prawdziwą wolność, czy potrafię nie kojarzyć najpiękniejszego krajobrazu, najbardziej uroczych zakątków z czarnym dymem, z krwistym płomieniem, z rozpaczliwym ostatnim krzykiem palonych ludzi? Chyba nigdy już, nigdy. Ludzie będą mieli swoje sprawy, a ja b... pokaż więcej
  • Irena Krzywicka
    116. rocznica
    urodzin
    A los, wie pan, to nie jest wcale sumienny księgowy, tylko głupi, bezmyślny dureń, który wszystko mili i plącze i wszystko zawsze nie w porę załatwia. Za późno. Za późno, rozumie pan?
  • Patrick White
    103. rocznica
    urodzin
    Fizyczna miłość wydawała mu się teraz jak gdyby wesołym wyścigiem z przeszkodami, w którym ostatecznie prawie każdy zawodnik zasługuje na dyskwalifikację za mniejsze lub większe oszustwa.
  • Wojciech Karolak
    76. rocznica
  • Jarosław Stukan
    42. rocznica
    urodzin
    W człowieku bowiem piękne jest to, że wie, nawet
    jeśli ze swoją wiedzą się nie zgadza.
  • Michał Piróg
    44. rocznica
  • Miljenko Jergović
    49. rocznica
    urodzin
    (...) czuje, jak rośnie w nim strach. I to nie zwyczajny, paniczny, histeryczny ludzki strach, tylko taki, przed którym nie ma ucieczki. Zaczyna się bać, jak w dzień biblijnego potopu, i nikomu nie potrafi powiedzieć, z czego zrobiony jest jego strach. Do szału doprowadza go niezrozumienie, tępota,... pokaż więcej
  • Frank Schätzing
    58. rocznica
    urodzin
    Im bardziej kogoś lubię, tym mi głupiej mu to powiedzieć. Jeśli chodzi o ciebie, jestem prawdopodobnie największym głupcem wszech czasów.
  • Irena Jurgielewiczowa
    12. rocznica
    śmierci
    Jak komuś życie krzywo się ułożyło (...) i jest sam, to robi się trochę dziwny i nieraz głupie pomysły przychodzą mu do głowy.
  • Anne Brontë
    166. rocznica
    śmierci
    Gdy straciłem panią Graham z oczu, zdało mi się, że wraz z nią odeszła cała radość [...]
  • Stefan Wyszyński
    34. rocznica
    śmierci
    Myśl o Mnie, a Ja już będę myślał o tobie”. – „Uwolnisz się od zbędnego niepokoju, daremnych rozważań, zbędnych myśli. Ile natomiast zyskasz czasu, który możesz poświęcić wyłącznie dla Mnie i dla mojego Kościoła. Chcesz mieć więcej czasu? Myśl tylko o Mnie, a przekonasz się, ile przybędzie ci czasu”... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku