Okładka książki Teoria kwantowa. Odkrycia, które zmieniły świat

Teoria kwantowa. Odkrycia, które zmieniły świat

Autor:
Prószyński i S-ka
typ
papier
Ag2S
7,85 (20 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Teoria kwantowa całkowicie zmieniła tworzony przez naukę obraz świata. Jednak jej powstanie nie było wynikiem olśnienia. Przedstawiona przez Maxa Plancka w 1900 r. idea kwantów była zupełnie niezgodna z jego własnymi poglądami na rzeczywistość; był to akt desperacji i wyraz bezsilności. Koncepcja, że w tej idei może kryć się o wiele głębsza prawda, kształtowała się w ciągu następnych trzydziestu...

Przedstawiona przez Maxa Plancka w 1900 r. idea kwantów była zupełnie niezgodna z jego własnymi poglądami na rzeczywistość; był to akt desperacji i wyraz bezsilności. Koncepcja, że w tej idei może kryć się o wiele głębsza prawda, kształtowała się w ciągu następnych trzydziestu lat, by ostatecznie przyjąć formę najbardziej rewolucyjnego w historii opisu rzeczywistości fizycznej – mechaniki kwantowej.
Dla gigantów myśli, takich jak Planck, Einstein, Bohr, Heisenberg czy Schroedinger, zmagania z mechaniką kwantową stanowiły dramat przypominający ujarzmianie potwora, który pojawił się, by wprowadzić chaos do uporządkowanego świata fizyki klasycznej. I chociaż ostatecznie potwór został zamknięty w klatce równań, istota tego, co mówi o rzeczywistości mechanika kwantowa, do dziś wymyka się jednoznacznym interpretacjom.
Teoria kwantowa Jima Baggotta to niewątpliwie jeden z najlepszych i najbardziej przystępnych przewodników, a także pierwsza książka przedstawiająca całą historię mechaniki kwantowej od początku aż po dzień dzisiejszy.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

Polecamy

Opinie czytelników
swordmaster | 2013-09-01
Przeczytana: 10 lipca 2013

Dobra próba historycznego ujęcia nowoczesnej fizyki. Dużo faktów biograficznych, relacji między znanymi osobistościami, "oddziaływań międzyludzkich" wpływających na postęp nauki, sporo wiedzy teoretycznej bardzo rzetelnie przedstawionej.
Każdy rozdział zbudowany jest na zasadzie: na początku ogólny zarys zagadnienia a potem bardziej szczegółowe rozwinięcie.
Dla mnie jako laika i fascynata najtrudniejsze były fragmenty typu: "Rozwiązaniem było powiększenie symetrii przez połączenie pola cechowania SU(2) Yanga-Millsa z polem cechowania elektromagnetyamu U(1) w iloczynie zapisywanym jako SU(2) x U(1)". A jest tego sporo. Z jednej strony jest to pozycja o bardzo rzetelnych fizycznych aspiracjach, i tu mogą mniej obeznani, jak ja, nic nie rozumieć;) a z drugiej strony zawiera najlepiej przedstawioną historyczną drogę o nowoczesnej fizyce jaką czytałem z ciekawymi i nieznanymi faktami dotyczącymi ludzi, którzy tą fizykę współtworzyli.

Michał | 2014-01-13
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Jedna z lepszych pozycji popularyzujących naukę, jaką miałem okazję przeczytać. Wszystko opisane "od początku do końca". Napisane przystępnym językiem. Brak niedopowiedzeń. Polecam wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się, jak powstawała Teoria Kwantowa (kto ją tworzył), z czym musiała się zmierzyć, jak zmieniały się kierunki jej rozwoju.
Jedyna bolączka jest taka, że autor nie opisuje wielu ważnych wydarzeń mających miejsce po 2012 roku w CERN; jest jednak usprawiedliwiony - nie miał takiej sposobności.

Kuciu | 2014-09-11

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku