Teoria kwantowa. Odkrycia, które zmieniły świat

Autor:
Prószyński i S-ka
typ
papier
Ag2S
7,85 (20 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Teoria kwantowa całkowicie zmieniła tworzony przez naukę obraz świata. Jednak jej powstanie nie było wynikiem olśnienia. Przedstawiona przez Maxa Plancka w 1900 r. idea kwantów była zupełnie niezgodna z jego własnymi poglądami na rzeczywistość; był to akt desperacji i wyraz bezsilności. Koncepcja, że w tej idei może kryć się o wiele głębsza prawda, kształtowała się w ciągu następnych...

Przedstawiona przez Maxa Plancka w 1900 r. idea kwantów była zupełnie niezgodna z jego własnymi poglądami na rzeczywistość; był to akt desperacji i wyraz bezsilności. Koncepcja, że w tej idei może kryć się o wiele głębsza prawda, kształtowała się w ciągu następnych trzydziestu lat, by ostatecznie przyjąć formę najbardziej rewolucyjnego w historii opisu rzeczywistości fizycznej – mechaniki kwantowej.
Dla gigantów myśli, takich jak Planck, Einstein, Bohr, Heisenberg czy Schroedinger, zmagania z mechaniką kwantową stanowiły dramat przypominający ujarzmianie potwora, który pojawił się, by wprowadzić chaos do uporządkowanego świata fizyki klasycznej. I chociaż ostatecznie potwór został zamknięty w klatce równań, istota tego, co mówi o rzeczywistości mechanika kwantowa, do dziś wymyka się jednoznacznym interpretacjom.
Teoria kwantowa Jima Baggotta to niewątpliwie jeden z najlepszych i najbardziej przystępnych przewodników, a także pierwsza książka przedstawiająca całą historię mechaniki kwantowej od początku aż po dzień dzisiejszy.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
swordmaster | 2013-09-01
Przeczytana: 10 lipca 2013

Dobra próba historycznego ujęcia nowoczesnej fizyki. Dużo faktów biograficznych, relacji między znanymi osobistościami, "oddziaływań międzyludzkich" wpływających na postęp nauki, sporo wiedzy teoretycznej bardzo rzetelnie przedstawionej.
Każdy rozdział zbudowany jest na zasadzie: na początku ogólny zarys zagadnienia a potem bardziej szczegółowe rozwinięcie.
Dla mnie jako laika i fascynata najtrudniejsze były fragmenty typu: "Rozwiązaniem było powiększenie symetrii przez połączenie pola cechowania SU(2) Yanga-Millsa z polem cechowania elektromagnetyamu U(1) w iloczynie zapisywanym jako SU(2) x U(1)". A jest tego sporo. Z jednej strony jest to pozycja o bardzo rzetelnych fizycznych aspiracjach, i tu mogą mniej obeznani, jak ja, nic nie rozumieć;) a z drugiej strony zawiera najlepiej przedstawioną historyczną drogę o nowoczesnej fizyce jaką czytałem z ciekawymi i nieznanymi faktami dotyczącymi ludzi, którzy tą fizykę współtworzyli.

Michał | 2014-01-13
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Jedna z lepszych pozycji popularyzujących naukę, jaką miałem okazję przeczytać. Wszystko opisane "od początku do końca". Napisane przystępnym językiem. Brak niedopowiedzeń. Polecam wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się, jak powstawała Teoria Kwantowa (kto ją tworzył), z czym musiała się zmierzyć, jak zmieniały się kierunki jej rozwoju.
Jedyna bolączka jest taka, że autor nie opisuje wielu ważnych wydarzeń mających miejsce po 2012 roku w CERN; jest jednak usprawiedliwiony - nie miał takiej sposobności.

Kuciu | 2014-09-11

Kalendarium literackie
  • Jo Nesbø
    55. rocznica
    urodzin
    Być może jestem głupi, ale zostało mi jeszcze kilka komórek mózgowych, które starają się, jak mogą.
  • Marliese Arold
    57. rocznica
    urodzin
    Dopiero kiedy ktoś umiera, człowiek zauważa, że ta osoba dużo dla niego znaczyła.
    Albo że nie znaczyła nic. I to, że zostaje po niej pustka. Albo że dalej można żyć tak, jakby
    nic się nie stało.
  • Elizabeth Hand
    58. rocznica
  • Dezső Kosztolányi
    130. rocznica
    urodzin
    Ludzie pijani szybują na skrzydłach jak ptaki. To tylko trzeźwi sądzą, że pijacy się zataczają, w rzeczywistości unoszą się oni na niewidzialnych skrzydłach i wszędzie docierają szybciej, niż tego oczekują.
  • Marcel Aymé
    113. rocznica
    urodzin
    Pamiętam, że na tym moście, w czerwcu, słońce było takie ogromne, zmarli z cmentarza pachnieli polnymi kwiatami, chłopcy szli w świetlistych ubraniach i życie było tak piękne, że krzyknęłam z radości i uniosłam się nad ziemię. Moja przyjaciółka, Jeanette Coutourier, schwyciła mnie za nogi. Długo mia... pokaż więcej
  • Eric Idle
    72. rocznica
  • Ernst Jünger
    120. rocznica
    urodzin
    Tutaj stało się dla mnie pewne to, w co często wątpiłem: byli jeszcze wśród nas szlachetni, w których sercach żyła i znajdowała potwierdzenie świadomość wielkiego ładu. Jako, że wzniosły przykład prowadzi nas do naśladowania, poprzysiągłem sobie (...), że w przyszłości raczej padnę samotnie z wolnym... pokaż więcej
  • Ewa Nowacka
    4. rocznica
    śmierci
    Był taki okres, że byłam gotowa na największe głupstwo, byle tylko znaleść się blisko niego, słuchać co mówi, móc go dotknąć, kiedy zaś moje niemądre marzenia się ziściły, okazało się, że traciłam czas na wyobrażenie sobie Bóg wie czego.
  • Pola Gojawiczyńska
    52. rocznica
    śmierci
    ... nie idź tak bezmyślnie za mężczyzną, choćby cię o to nie wiem jak prosił.

Znajdź nas na Facebooku