Lubimyczytać.pl to:
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Teoria kwantowa. Odkrycia, które zmieniły świat

Teoria kwantowa. Odkrycia, które zmieniły świat

Autor:
Prószyński i S-ka
typ
papier
Ag2S
7.88 (16 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Teoria kwantowa całkowicie zmieniła tworzony przez naukę obraz świata. Jednak jej powstanie nie było wynikiem olśnienia. Przedstawiona przez Maxa Plancka w 1900 r. idea kwantów była zupełnie niezgodna z jego własnymi poglądami na rzeczywistość; był to akt desperacji i wyraz bezsilności. Koncepcja, że w tej idei może kryć się o wiele głębsza prawda, kształtowała się w ciągu następnych trzydziestu...

Przedstawiona przez Maxa Plancka w 1900 r. idea kwantów była zupełnie niezgodna z jego własnymi poglądami na rzeczywistość; był to akt desperacji i wyraz bezsilności. Koncepcja, że w tej idei może kryć się o wiele głębsza prawda, kształtowała się w ciągu następnych trzydziestu lat, by ostatecznie przyjąć formę najbardziej rewolucyjnego w historii opisu rzeczywistości fizycznej – mechaniki kwantowej.
Dla gigantów myśli, takich jak Planck, Einstein, Bohr, Heisenberg czy Schroedinger, zmagania z mechaniką kwantową stanowiły dramat przypominający ujarzmianie potwora, który pojawił się, by wprowadzić chaos do uporządkowanego świata fizyki klasycznej. I chociaż ostatecznie potwór został zamknięty w klatce równań, istota tego, co mówi o rzeczywistości mechanika kwantowa, do dziś wymyka się jednoznacznym interpretacjom.
Teoria kwantowa Jima Baggotta to niewątpliwie jeden z najlepszych i najbardziej przystępnych przewodników, a także pierwsza książka przedstawiająca całą historię mechaniki kwantowej od początku aż po dzień dzisiejszy.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Teoria_kwantowa__Odkrycia...»

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
swordmaster | 2013-09-01
Przeczytana: 10 lipca 2013

Dobra próba historycznego ujęcia nowoczesnej fizyki. Dużo faktów biograficznych, relacji między znanymi osobistościami, "oddziaływań międzyludzkich" wpływających na postęp nauki, sporo wiedzy teoretycznej bardzo rzetelnie przedstawionej.
Każdy rozdział zbudowany jest na zasadzie: na początku ogólny zarys zagadnienia a potem bardziej szczegółowe rozwinięcie.
Dla mnie jako laika i fascynata najtrudniejsze były fragmenty typu: "Rozwiązaniem było powiększenie symetrii przez połączenie pola cechowania SU(2) Yanga-Millsa z polem cechowania elektromagnetyamu U(1) w iloczynie zapisywanym jako SU(2) x U(1)". A jest tego sporo. Z jednej strony jest to pozycja o bardzo rzetelnych fizycznych aspiracjach, i tu mogą mniej obeznani, jak ja, nic nie rozumieć;) a z drugiej strony zawiera najlepiej przedstawioną historyczną drogę o nowoczesnej fizyce jaką czytałem z ciekawymi i nieznanymi faktami dotyczącymi ludzi, którzy tą fizykę współtworzyli.

Michał | 2014-01-13
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Jedna z lepszych pozycji popularyzujących naukę, jaką miałem okazję przeczytać. Wszystko opisane "od początku do końca". Napisane przystępnym językiem. Brak niedopowiedzeń. Polecam wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się, jak powstawała Teoria Kwantowa (kto ją tworzył), z czym musiała się zmierzyć, jak zmieniały się kierunki jej rozwoju.
Jedyna bolączka jest taka, że autor nie opisuje wielu ważnych wydarzeń mających miejsce po 2012 roku w CERN; jest jednak usprawiedliwiony - nie miał takiej sposobności.

Saimonix | 2014-03-20

218. rocznica
  • Jana Frey
    45. rocznica
    urodzin
    Pragnąłem mieć siłę,aby wdeptać ich w ziemię i zadać im wielki ból...
  • Karen Blixen
    129. rocznica
    urodzin
    Chodźmy (...) zaryzykujmy niepotrzebnie życie. Bo jeżeli życie ma jakąś wartość, to polega ona na tym, że jej nie ma. Frei lebt wer sterben kann. Wolny żyje ten, kto umie umrzeć.
  • Nick Hornby
    57. rocznica
    urodzin
    Kibice piłki nożnej rozumują w taki sposób: nasze lata, nasze jednostki czasu, zaczynają się w sierpniu i kończą w maju

Znajdź nas na Facebooku