Wambura. Urodzony w deszczu

Wydawnictwo: AA
978-83-62927-73-9
literatura faktu
justi

Ta książka to naprawdę cenne uzupełnienie dla prac przemierzających kontynent zawodowych reporterów, analityków, prozaików. Afryka parafialna, w pigułce, pod lupą. Nie tyle kolejna próba ogarnięcia całości, co zdjęcie pejzażu, który przynosi ze sobą nieznany nikomu poza swoim duszpasterzem człowiek. Barwny świat, o którym nikt by się nie dowiedział, gdyby ojciec Maciek nie zechciał zapisać go, utrwalić, podać dalej. A ma on nieprawdopodobny zmysł obserwacji, oko do detalu.
Szymon Hołownia

źródło opisu: książka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

justi | 2012-03-10
Na półkach: Przeczytane, Azja, Afryka
Przeczytana: 09 marca 2012

Nieco inne niż w powieściach, praktyczne spojrzenie na Afrykę. Widać, że autor kocha i akceptuje ludzi, wśród których mieszka, zachwyca go ich piękno i martwią go ich zmartwienia (szczególnie ubóstwo, które uniemożliwia edukację i wyjście z błędnego koła biedy i braku wykształcenia).
"Jak porównać Gorce i Pieniny, Tatry i Mazury z górami Uluguru w Tanzanii lub płaskowyżem Maniki w Zairze albo z zawoalowanymi zboczami wulkanu Kartala na Wielkiej Komorze? Jak porównać polską, śnieżną zimę z upalnymi afrykańskimi popołudniami? Jak porównać złotą polską jesień i babie lato z szaloną muzyką cykad nocnego buszu i bajecznymi zachodami słońca nad bezkresem sawanny? Jak porównać zadziorną sarmackość Polaków ze sprytną przebiegłością i wielką cierpliwością w trudnościach Afrykańczyków? To są kwestie nieporównywalne." - to powinno być motto każdego, kto opisuje inną kulturę.

Sasanka15 | 2014-05-29

Świetna książka tak jak ojciec Maciej, jest naprawdę zaraźliwym optymistą :)

la-aga | 2015-03-10
Przeczytana: 2013 rok

W interesujący sposób przedstawił codzienność życia w Tanzanii. Bardzo spodobało mi się wprowadzanie słów w języku suahili. Każdy rozdział to nowa wciągająca historia. Polecam wszystkim, nawet tym którzy nie interesują się tym światem ;)

Berry | 2016-12-09
Przeczytana: sierpień 2016