Dzieje kultury polskiej do 1918 roku

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
weeman

"Zadaniem niniejszej pracy jest przedstawienie narodzin i naszkicowanie głównych elementów ewolucji kultury polskiej aż po rok 1918 na podstawie analizy rozwoju jej zbiorowego twórcy i społeczeństwa żyjącego na polskich ziemiach. Słowo kultura" jest jednak wieloznaczne i dlatego należy się Czytelnikowi kilka wstępnych wyjaśnien. Pojęcie kultury, podobnie jak ona sama, jest zjawiskiem...

Pojęcie kultury, podobnie jak ona sama, jest zjawiskiem historycznym i podlegającym od starożytności poprzez renesans i oświecenie aż po wiek XX rónorakim przemianom. Obecnie istnieje ponad 160 definicji kultury, a spory toczone między reprezentantami szkół filozoficzno-historycznych, anglosaskiej, francuskiej i niemieckiej, koncentrują się w dużej mierze wokół pojęć: kultura a cywilizacja."

źródło opisu: Ossolineum, 1987

źródło okładki: Własne zdjecie