Zgłosuj na książki roku 2017
Nám po tomto putováni

Bohater książki, kilkunastoletni chłopiec, uciekinier z obozu koncentracyjnego, jest tropiony, ścigają go uzbrojeni prześladowcy. Przy końcu drogi, ranny, chłopiec krwawi, ślad jest już nie do ukrycia, osaczenie kulminuje o krok od mordu; i wtedy nieoczekiwanie na ten krwawy ślad kładzie się, przesłania go, trop inny. Chłopiec odkrywa - może po raz pierwszy w życiu w sposób tak pełny - wielkość człowieka, jego miłość, bezgraniczne poświęcenie, czyste, bezinteresowne dobro.
Ta książka, dramatyczna i poetycka zarazem, jest koncertem na pełnej klawiaturze możliwości człowieczeństwa, od jego rejestrów najniższych - poprzez półtony, niuanse, rozchwiania - aż po ton najwyższy, górujący nad wszystkimi innymi, wieńczący. Jest opowieścią o nienawiści i miłości w stanie niemal krystalicznym, ze wszystkim, co między skrajnymi ich biegunami może się przydarzyć.

Buleck | 2016-08-01
glittch | 2014-04-06