Patologia eurosieroctwa w Polsce. Skutki migracji zarobkowej dla dzieci i ich rodzin

Wydawnictwo: Difin
978-83-7641-194-1
emigracja, eurosieroctwo

Patologia eurosieroctwa to sytuacja, gdy matka i ojciec pozostawiają w kraju dzieci bez opieki rodzicielskiej na dłuższy okres. W raporcie o eurosieroctwie z 2008 roku stwierdzono, że liczbę takich dzieci szacuje się w Polsce na ponad 150 tysięcy. Eurosieroctwo powoduje u dzieci zachowania zaliczane w literaturze psychologicznej i pedagogicznej do niedostosowania społecznego (np. zamykanie się w sobie czy nałogi – narkomanię, alkoholizm). Inne reakcje to zachowania demonstracyjne wrogie, agresja wobec nauczycieli, zastępczych opiekunów, kolegów w szkole. Telefony czy prezenty od migrujących rodziców, które bywają czasami coraz rzadsze, nie zastąpią codziennej obecności ojca lub matki. Celem tej książki jest przedstawienie psychospołecznych uwarunkowań zjawiska eurosieroctwa (przyczyn, złożoności problemu), a przede wszystkim skutków i możliwości leczenia tej patologii.

Z recenzji prof. UG dr hab. Krzysztof Kowalik:
Jest to pierwsza w literaturze przedmiotu publikacja – owoc wielkiej pasji autora w interdyscyplinarnym zgłębianiu zjawiska patologii w różnych obszarach i wymiarach życia społecznego w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem gwałtownie zmieniających się uwarunkowań. Jej adresatami powinny być w pierwszym rzędzie rodziny blisko 150 tysięcy dzieci, których bliscy – na dłużej lub krócej – wyjechali w celach zarobkowych za granicę, skazując je – czy tylko mimowolnie? – na patologię eurosieroctwa.

źródło opisu: Wydawnictwo Difin, 2010

źródło okładki: http://difin.pl/4_difin/

marlenap1 | 2016-08-16

Chyba jedyna, albo jedna jedna z niewielu książek w Polsce opisująca tak dokładnie problem eurosieroctwa. Natknęłam się a nią podczas pisania pracy magisterskiej dotyczącej tego zjawiska. Dużo rzetelnych informacji, faktów. Uzmysławia nam, co dzieje się z dziećmi porzuconymi przez rodziców wyjeżdżających za granicę. Dla zainteresowanych tematem - polecam.

| 2012-02-27
Przeczytana: 2011 rok

Mimo, że na rynku jest blisko trzy lata to jak dotychczas to jedyna tak obszerna publikacja zajmująca się zjawiskiem eurosieroctwa w Polsce. Opisuje skalę zjawiska w oparciu o przeprowadzone badania, wzbogacając o historie dzieci jak i rodziców. Napisana w sposób przejrzysty i zrozumiały dla każdego, dlatego moim zdaniem powinna być przede wszystkim przeczyta przez osoby, które planują emigrację zarobkową zostawiając rodzinę w Polsce.

evax | 2015-07-08
Na półkach: Przeczytane, 2015