I znowu zapiał kur. Krytyczna historia Kościoła. Tom I

Tłumaczenie: Norbert Niewiadomski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Club Voltaire". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Uraeus
Abermals krähte der Hahn
Czołczomiaka

Autor biegły w kwestiach teologicznych i metodach pracy naukowej zebrał w swym dziele aktualną sumę wiedzy o dziejach Kościoła oraz interpretacji zarówno owych dziejów, jak i samego Nowego Testamentu. Czołowi teologowie europejscy zaakceptowali przedstawioną przez Deschnera genezę papiestwa i katolicyzmu rzymskiego, obraz wrogości do kobiet i antysemityzmu Ojców Kościoła, a także prezentację kultu świętych oraz informacje o prześladowaniach czarownic i heretyków. Godna uznania przez świat naukowy jest miara, jaką Deschner przykłada do oceny dziejów chrześcijaństwa, konfrontując jego wypaczoną postać współczesną z pierwotnymi naukami Jezusa. Książka przeznaczona zarówno dla teologów, jak i dla laików.

źródło opisu: Uraeus

źródło okładki: http://www.uraeus.home.pl/wolter1.html

Socjologos | 2016-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Nie rozumiem, skąd ta książka ma tak wysoką ocenę? Od razu zaznaczam - nie jestem wyznania rzymsko-katolickiego, pewna część zarzutów stawianych w tej książce wobec oblicza KRK jest jak najbardziej słuszna - choć miernie przedstawiona, bez konkretnych dokumentacji czy źródeł.

Ale to by było na tyle. Reszta, to jakieś kompletne nieporozumienie i powtarzanie niesprawdzonych frazesów. Styl pisania rzeczywiście sprawia wrażenie jakoby autor był wielkim oświeconym z dumą prezentującym prawdę człowiekiem. Warto jednak zwrócić uwagę, jak on sam określa siebie i swoje własne dzieło: "książka laika, napisana dla laików". I rzeczywiście, jeżeli tego kontekstu się trzymać, to książka się obroni. Jednakże na próżno dopatrywać się w niej profesjonalnego przekazu rzetelnych informacji.

Autor powiela pewne bzdurne konkluzje płynące między innymi z filmu "Zeitgeist". Jezus = Kriszna, Horus, Herakles, Mitra... Wow! Wszelkich "Bogów" i podobieństw wymienia tam znacznie więcej. Zainteresowałem...

hincol44 | 2016-06-19

Uważam, że książka jest rewelacyjna. Drażni mnie jedynie to, że jest napisana totalnie anty. A nic w świecie nie jest czarna lub białe. Z drugiej jednak strony takie było założenie. Bardzo wartościowa pozycja - ale ocen będzie tyle ile czytających.

Prezydent_Kafka | 2013-09-26
Przeczytana: 15 czerwca 2003