Opus Diaboli

Tłumaczenie: Norbert Niewiadomski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Club Voltaire". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Uraeus
Opus Diaboli
83-85732-16-0
krytyka kościola
filozofia i etyka
sskot

Zbiór esejów o zbrodniach Kościoła katolickiego, jakich dopuszczał się on na przestrzeni wieków aż do czasów obecnych. Ostra, przekonująca krytyka wygłoszona na podstawie faktów, krytyka nie tylko instytucji Kościoła, ale również jego "owieczek", które pozwalając się wykorzystywać, utrzymują tym samym istniejący stan rzeczy.

źródło opisu: www.forumksiazki.pl

grzecho | 2014-07-19

Książka mocna, konkretna i na temat. Po kilku pierwszych stronach włos się jeży na głowie. Doktor Deschner bez ogródek wprowadza nas w historyczne fakty dotyczące kościoła i chrześcijaństwa, nie szczędzi najdrobniejszych szczegółów, mimo że mogą się one kojarzyć z jakimś krwawym horrorem. Mamy tu ogrom uznanych danych, do których Deschner dochodził przez lata swojej pracy i opublikował je w tej oraz w pozostałych swoich książkach. Od czasów najdawniejszych po dni obecne, mamy okazję zapoznać się z przekazem, w którym autor całkowicie dyskredytuje kościół, dając multum przykładów na to, jakimi krwawymi i barbarzyńskimi metodami, doszedł on do swojego obecnego stanu niepodważalnej często w wielu środowiskach władzy. Polecam.

Hari_Seldon | 2015-05-19
Przeczytana: 09 maja 2015

Zbiór esejów dotyczących mrocznych rozdziałów w historii Kościoła Katolickiego. Książkę czy to przez w miarę prosty język czy też interesującą tematykę czyta się szybko. Autor poraża dużą ilością informacji jakie zawarł w swoim dziele. Dzięki temu zwróciłem uwagę na wiele spraw o których nie słyszałem. Nie jestem wystarczający kompetentny by potwierdzać lub podważać jakiekolwiek z z przedstawianych w nim tez, ale na pewno sporo się dowiedziałem. Jednakże autor trochę za bardzo ryzykuje uznając część teorii za autentyczne wydarzenia. Oprócz tego moim zdaniem biorąc pod uwagę drażliwość tego tematu, można było użyć języka bardziej formalnego, mniej nacechowanego emocjonalnie. Osoby bardziej konserwatywne mogą przez takie podejście niepotrzebnie poczuć się obrażane czy manipulowane, a nie uświadamiane. Rozumiem, że są poruszane wręcz szokujące kwestie, ale wyszło trochę nadmiernie melodramatycznie - gdyby przedstawić same suche fakty, to całość byłaby dla mnie o wiele bardziej...

Grabik | 2011-07-21

Jena z najlepszych książek w temacie krytyki religii. A okazuje się, że jest co krytykować jeśli się zaglądnie do Deschnera. Krótkie i treściwe eseje.

Hubert | 2017-03-26
Przeczytana: 26 lutego 2017

Nie. Nie dałem rady.

Zacznę od przestawienia się: od lat ateista. I nie z tych gimbo, tylko taki prawdziwy, z przekonania i przemyślenia. Stanowczo domagający się ograniczenia roli Kościoła w życiu państwa. Piszę to, aby nikt mnie nie oskarżył o próbę obrony wiary i ośmieszenie książki szkalującej Kościół.

A książka jest ohydna. Proste, niepoparte żadnymi twardymi dowodami, plucie na Kościół, rzucanie bardzo mocnych oskarżeń, rzucanie suchych, niewiarygodnych faktów i liczb, a nawet nie rzucanie, tylko strzelanie nimi jak z karabinu. Bez polotu, bez jaja, bez próby zaciekawienia czytelnika, tylko walenie prosto z mostu wszystkim, co akurat wpadnie w ręce, byle tylko dosrać.

Przez książkę zamiast konstruktywnej, rzeczowej krytyki, przemawiają emocje, przemawia jad, nienawiść i chęć poniżenia oponenta za wszelką cenę. Nie dałem rady, doszedłem gdzieś do trzeciego rozdziału, kiedy pokonała mnie istnie blitzkriegowa narracja w połączeniu z potężną dawką negatywnych, chorych emocji....

AlphaMWO | 2015-07-20
Przeczytana: lipiec 2015

O paleniu czarownic na stosie, krwawych krucjatach i pozdrawianiu w geście "Heil Hitler" wiemy wszyscy. Ale okazuje się, że te grzechy to zaledwie kropla w morzu okrucieństw, jakich dopuścili się hierarchowie Kościoła katolickiego. Karlheinz Deschner postanowi przybliżyć nam nieco historię tej instytucji. A jest to historia pełna krwi, gwałtu i obłudy. I choć sporo treści zawartej w esejach składających się na książkę sprawia wrażenie nieprawdopodobnej, to jednak fakt, że jest ona żywcem wzięta z Biblii oraz innych dzieł sygnowanych przez ludzi związanych z Kościołem daje świadectwo autentyczności. Polecam gorąco każdemu, kto zakłamaniu obecnemu w Kościele mówi DOŚĆ.

Mahdi | 2013-02-25

Deschner zabiera nas w podróż poprzez dwa ostatnie tysiąclecia i pokazuje to, co stało się z pierwotnym chrześcijaństwem... Trochę kręci się od tego w głowie, Deschner jest w swoim antyklerykaliźmie, anyreligijności oraz antychrześcijaństwie nieco... "mesjański", lecz... mi się to podoba, bo nie ma tam ani jednej rzeczy wyssanej z palca... Warte polecenia!

DurgaRE | 2011-05-01

ostro, bez kompromisów...

unbeliever | 2015-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Przymykanie oczu na historię jej nie zmieni. W dzisiejszych nie ma szans na ukrycie faktów tak głęboko, żeby nie wypłynęły. Deschner na przykładzie katolicyzmu wskazał, że polityka i władza zawsze i w każdej sytuacji chadzają pod rękę. Niestety ludzie od prawieków chodują sobie potwory, które ich potem krzywdzą. Dobra książka pełna faktów i cytatów, ale także przemyśleń własnych autora.

Łukasz | 2015-05-04

Książka napisana mocnym, dobitnym językiem. Po przeczytaniu niektórych faktów włos "jeży się" na głowie. Niektóre informacje zawarte w książce są tak przerażające, że wzbudziły we mnie konieczność ich zweryfikowania w innych źródłach. Nie ma co ukrywać - autor przedstawia w większości prawdziwe informacje.

Hekate | 2012-04-25

napisana trochę topornie ale bardzo treściwie
cała prawda o kościele w 1 ksiażce