Chcemy całego życia. Antologia polskich tekstów feministycznych z lat 1870-1939

Okładka książki Chcemy całego życia. Antologia polskich tekstów feministycznych z lat 1870-1939 Aneta Górnicka-Boratyńska
Okładka książki Chcemy całego życia. Antologia polskich tekstów feministycznych z lat 1870-1939
Aneta Górnicka-Boratyńska Wydawnictwo: Res Publica językoznawstwo, nauka o literaturze
343 str. 5 godz. 43 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Res Publica
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
343
Czas czytania
5 godz. 43 min.
Język:
polski
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1187
435

Na półkach: , ,

Ciekawy zbiór tekstów feministycznych, niektóre z nich dobrze się zestarzały inne już mniej (te bardziej upolitycznione). Najbardziej zapadły mi w pamieć teksty Walewskiej, Nałkowskiej i Krzywickiej - zwłaszcza jej są jak najbardziej na czasie. Warto mieć tą pozycję na swojej półce.

Ciekawy zbiór tekstów feministycznych, niektóre z nich dobrze się zestarzały inne już mniej (te bardziej upolitycznione). Najbardziej zapadły mi w pamieć teksty Walewskiej, Nałkowskiej i Krzywickiej - zwłaszcza jej są jak najbardziej na czasie. Warto mieć tą pozycję na swojej półce.

Pokaż mimo to

avatar
377
221

Na półkach: , , , ,

Bardzo interesująca książka.
Zebrane w niej teksty pokazują, jak rozwijał się ruch feministyczny w Polsce. Lektura jest dość zaskakująca, jeśli zwrócimy uwagę choćby na fakt, że feminizm wdał się w pewnego rodzaju flirt z nacjonalizmem.
Większość autorek (może z wyjątkiem Orzeszkowej, Nałkowskiej i Krzywickiej) odeszła trochę w zapomnienie. W każdym razie dla mnie były to zupełnie nowe nazwiska.

W książce poruszone zostają różnego rodzaju czynniki, które wpłynęły na pozycję kobiet w ówczesnym świecie - od szkodliwych przekonań wpajanych dziewczynkom na pensjach dla panien, poprzez coś, co teraz nazywamy "gender pay gap", po kwestie świadomego macierzyństwa i pogodzenia pracy zawodowej z posiadaniem rodziny.

Muszę przyznać, że znaczny dyskomfort wywołało u mnie czytanie tekstów Orzeszkowej. Zarówno ich forma, jak i treść były na tyle ciężkie do przetrawienia, że były to jedyne wypowiedzi, których nie doczytałam do końca.

Interesujący jest powszechny wśród ówczesnych feministek (przynajmniej takie można odnieść wrażenie z lektury),że rola kobiet w polityce to pewnego rodzaju wniesienie nowej etyki, zwiększenie poziomu moralności i wprowadzenie spokoju w brutalnym świecie mężczyzn. W ogóle o etyce (jak i podwójnej moralności) panie rozpisywały się bardzo rozlegle. Za to Nałkowska w przytoczonej odezwie całkiem zgrabnie podsumowała te rozważanie, które trochę trącą gderaniem starych ciotek ;).

Krótko mówiąc - dla osób zainteresowanych ruchami kobiecymi jest to pozycja obowiązkowa.

Bardzo interesująca książka.
Zebrane w niej teksty pokazują, jak rozwijał się ruch feministyczny w Polsce. Lektura jest dość zaskakująca, jeśli zwrócimy uwagę choćby na fakt, że feminizm wdał się w pewnego rodzaju flirt z nacjonalizmem.
Większość autorek (może z wyjątkiem Orzeszkowej, Nałkowskiej i Krzywickiej) odeszła trochę w zapomnienie. W każdym razie dla mnie były to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
30
23

Na półkach: ,

Niezwykle przydatna, benedyktyńska niemal praca Anety Górnickiej-Boratyńskiej nie tylko okazała się istotna z bibliograficznego, herstorycznego i polonistycznego punktu widzenia, lecz również wciąga swoją narracją i ukazuje różnorodność emancypacyjnych dyskursów, silne zagnieżdżenie feministycznego sposobu myślenia w polskiej tradycji aktywistycznej i publicystycznej. Przedmowa, zatytułowana "Wywołać z milczenia", wspaniale współgra z wciąż żywymi kwestiami podejmowanymi w tekstach niekiedy sprzed wieku. Tylko czy ta aktualność powinna napawać optymizmem? Czy też może z drugiej strony - liczy się droga, nie cel? Tę książkę interpretuję także jako głos babek i matek do córek feministek, negujący pogląd o nakładaniu klątw przez sufrażystki na działalność dzisiejszych ruchów czy też iluzję obcej, zagranicznej proweniencji polskiego feminizmu. Gorąco polecam!

Niezwykle przydatna, benedyktyńska niemal praca Anety Górnickiej-Boratyńskiej nie tylko okazała się istotna z bibliograficznego, herstorycznego i polonistycznego punktu widzenia, lecz również wciąga swoją narracją i ukazuje różnorodność emancypacyjnych dyskursów, silne zagnieżdżenie feministycznego sposobu myślenia w polskiej tradycji aktywistycznej i publicystycznej....

więcej Pokaż mimo to

avatar
1698
461

Na półkach: , ,

Chcemy całego życia to rzetelny zbiór tekstów feministycznych z lat 1870-1939. Zawiera fragmenty tekstów i wystąpień dotyczących tej tematyki autorek bardziej i mniej znanych. Można się z postulatami zgłaszanymi przez ich autorki zgadzać lub nie, ale z pewnością warto je znać. Bo warto znać naszą historię, historię kobiet właśnie. Mnie osobiście najbardziej zapadł w pamięć następujący cytat z Ireny Krzywickiej "Zmierzch cywilizacji męskiej" pochodzący ze zbioru artykułów z lat 1930-1935 w którym autorka pisze "Tak bym chciała być dobrego zdania o kobietach! Są zdolne, mają zdrową energię do życia. Cóż, kiedy wciąż jeszcze takie niedorosłe i takie tchórzliwe, takie nieporadne i takie posłuszne. Kiedy to minie? Za dziesięć lat? Za dwadzieścia? Dajcie znać, kiedy się będzie można z wami porozumieć."

Chcemy całego życia to rzetelny zbiór tekstów feministycznych z lat 1870-1939. Zawiera fragmenty tekstów i wystąpień dotyczących tej tematyki autorek bardziej i mniej znanych. Można się z postulatami zgłaszanymi przez ich autorki zgadzać lub nie, ale z pewnością warto je znać. Bo warto znać naszą historię, historię kobiet właśnie. Mnie osobiście najbardziej zapadł w pamięć...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    397
  • Przeczytane
    36
  • Posiadam
    22
  • Feminizm
    15
  • Teraz czytam
    9
  • Chcę w prezencie
    4
  • Do kupienia
    3
  • Historia
    2
  • Kobiety
    2
  • Antologie
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także