Nauka Jezusa według tajemnej ewangelii Tomasza

Purana
2005-01-01
2005-01-01
83-60170-04-5

„Kto szuka, ten znajduje”. Choć moje osobiste przeprawy nikogo nie obchodzą, nie byłbym sobą, gdybym już na wstępie nie oddał parkietu memu egoizmowi. Czasem, gdy w naszym życiu dochodzi do momentu, w którym zastanawiamy się, czy jesteśmy właśnie tu, gdzie być powinniśmy lub przynajmniej byśmy chcieli, dochodzimy do rozważań nad naszą drogą, sposobem w jaki ją pokonujemy oraz jej celem. Dywagacje na temat ideałów, boskości i w końcu – bogów, towarzyszą mi już od lat, a chrześcijaństwo jako kolejny przystanek, najpierw nieśmiało majaczyło na horyzoncie wynurzając się ze swoją wieżą zwieńczoną krzyżem zza okrytego cieniem zachodzącego słońca Greków gruntu, by ostatecznie stanąć przede mną w całej okazałości. Jak jednak przystało na mnie i moje robienie wszystkiego na opak, nie wyrosła przede mną Biblia, a jedna z jej odciętych kończyn – ewangelia św. Tomasza, odrzucona, przeklęta i przez wielu zapomniana.

Czy słusznie? Nie posiadając realnego odniesienia do Biblii oraz operując wyłącznie jej wartością jako mini traktatu filozoficznego, mogę z całą pewnością stwierdzić, że nie. Tomasz w swoim przekazie informuje mnie dokładnie o tym, w czym tkwiłem przez długie lata, począwszy już od czasów gimnazjum, a mianowicie – nie potrzebuję kościoła ani nikogo innego, by odnaleźć Boga i go poznać. Jednocześnie, święty Tomasz Boga nawet nie próbuje definiować, co świadczy o jego geniuszu oraz szczerym podejściu do omawianego zagadnienia. Podoba mi się wspólna nić, jaka spaja tą ewangelię z myślą Junga, która również niesamowicie do mnie przemawiała, a której to fragment można stwierdzić w słowach – każdy ma swojego własnego Boga, który jest tylko jego i tylko on może go poznać. Święty Tomasz nie jest Janem, który narzuca czytelnikowi jedyną słuszną prawdę, nie jest też kimś, na kogo przekonaniach dałoby się zbudować obecny kościelny biznes. W moim mniemaniu jest to główny powód dla którego jego zapiski zostały odrzucone, a moment w którym do tego doszło był też tym, w którym przestało chodzić o Boga, a zaczęło o politykę.

Książka ta z pewnością zainteresuje każdego, kto jest rozczarowany obecną formą chrześcijaństwa oraz kogo zepsucie rzekomych jego przedstawicieli wprowadza w stan pochmurnej rezygnacji. Nie wątpię, że i ci, którzy poszukują czegoś określonego bądź nie, również znajdą w niej coś, co rzuci nowe światło na kąt, którego dotychczas nawet nie dostrzegali. Zastrzegam jednak, że choć lektura jest krótka i pozornie prosta, a nawet opatrzona wnikliwym komentarzem, wciąż pozostaje wymagającą, a by wydobyć z niej to, co najcenniejsze, tak jak w górnictwie – trzeba kopać długo i głęboko.
Kto ma uszy do słuchania, niech słucha, kto ma ręce do kopania, niech kopie.

Kiedy kilkanaście lat temu pojawiały się wzmianki na temat tekstów z Nag Hammadi, można było spotkać się z opiniami, że to dziwne teksty i niekoniecznie wnoszą coś wartościowego do wiary chrześcijańskiej. Po przejrzeniu tylko tłumaczenia ewangelii wg Tomasza zgadzam się z autorką w kwestii tego, że ten tekst ma więcej wspólnego z ewangelią wg Jana niż trzy wcześniejsze ewangelie kanoniczne.
A po lekturze całej książki bogatej w imponującą wiedzę historyczną autorki, która dzięki swojej znajomości kilku języków starożytnych i pracy z tekstami źródłowymi, nasuwa się pytanie jak to wszystko ma się do tego, czego każdy młody człowiek uczony jest na lekcjach historii czy religii w szkole. Bez względu na to czy i jak bardzo zmieni się jeszcze postrzeganie historii starożytnej czy religii na przestrzeni kolejnych kilkudziesięcioleci, gorąco polecam tą pozycję. Myślę, że wiele osób bez względu na osobisty stosunek do religii i wiary chrześcijańskiej, otworzy oczy chociażby na to jak bezwiednie przyjmujemy cudzy punkt widzenia i opinie za swoje. I jak niektórzy ludzie gorąco przekonani o słuszności swojego światopoglądu gorliwie i skutecznie potrafią przekonać ludzi na dużą skalę do swojego sposobu rozumienia i postrzegania.

Dlatego czytajcie Państwo dużo, czytajcie na ten sam temat prace różnych autorów z różnych dziedzin i czytajcie o przeróżnej tematyce. W różnych dziedzinach z pozoru nie mających ze sobą nic wspólnego można znaleźć więcej wspólnych mianowników, niż początkowo człowiek by przypuszczał.

• RELIGIA
  • Posiadam / Historia, Sztuka, Archeologia, Religie
  • Krypta Namaszczonych
  • BIBLIOTEKA CZYTNIK INKBOOK - SPRĘŻYNKA
  • Ebook_Epub
  • Historia kościoła katolickiego i chrześcijaństwa

Dodaj cytat z książki Nauka Jezusa według tajemnej ewangelii Tomasza