Japonia 1937-1945. Wojna Armii Cesarza

Okładka książki Japonia 1937-1945. Wojna Armii Cesarza Jean-Louis Margolin
Okładka książki Japonia 1937-1945. Wojna Armii Cesarza
Jean-Louis Margolin Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog Seria: Dzieje Orientu historia
historia
Dzieje Orientu
L’Armée de ‘Empereur. Violences et crimes du Japon en guerre 1937-1945
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2009-01-01
2009-01-01
9788361203438
Agnieszka Rurarz, Joanna P. Rurarz
Japonia historia Japonii historia Azji historia powszechna II wojna światowa XX wiek zbrodnie wojenne

Japonia 1937-1945
Jeśli interesuje Was historia II Wojny Światowej, Japonia lub po prostu mroczna strona człowieczeństwa to Lisioł zaprasza do lektury książki „Japonia 1937-1945. Wojna Armii Cesarza”. Kraj Kwitnącej Wiśni to nie tylko piękne widoki, anime i manga, to również skomplikowana historia. Jean-Louis Margolin przeprowadza czytelników przez wszystkie warstwy tej opowieści, zaczynając od okresu samurajów. Bushido, czyli niepisany kodeks bushi do dziś jest żywy w Japonii, przybierając różne postacie, aż stał się podstawą japońskiego fundamentalizmu. Jak to się stało, chociaż po drodze wydarzyła się restauracja Meiji – spopularyzowana w jakże cukierkowym „OstatnimSamuraju”?
Kamikadze, marsze śmierci, nieludzkie eksperymenty, represje bez granic, dehumanizacja. Japonia w okresie II wojny światowej poraża swoją brutalnością. Dlatego autor Jean-Louis Margolin rozkłada ją nie tylko na okresy historyczne, ale również poszczególne gałęzie takie jak gospodarka, polityka, propaganda, itp. aż do samego końca, czyli sfery kłamstw. Pamięć to pojęcie względne, a historię można próbować zmienić. Kłamstwo powtarzane setki razyzamienia się w prawdę, również w tym wypadku Japończycy lubią się mijać z prawdą. Z drugiej strony, któż by chciał się tłumaczyć z tego całego okrucieństwa, uzasadniając go potrzebą chwili i supremacją narodu japońskiego w rejonach Azji? Niemcy musieli uderzyć się w pierś, Japonia natomiast była potrzebna jako przyczółek podczas Zimnej Wojny.
„Japonia 1937-1945. Wojna Armii Cesarza” to wielowarstwowa książka, która pokazuje drogę Japonii od kraju zacofanego do samego jądra ciemności. Usłyszycie krzyki agonii schowane za kwiatami wiśni, doświadczycie radości zwycięstwa i bólu porażki w każdym możliwym wydaniu. Zobaczycie świat oczami Japończyków oraz ich ofiar. To nie będzie łatwa droga ani przyjemna. 500 stron prawdy o człowieku i jego możliwościach. Autor jednak sięga dalej, ukazując, jak działania Japończyków w tamtym okresie odcisnęły piętno na Chinach, Korei, Tajwanie i całej Azji Południowo-Wschodniej. Lektura pobudza do myślenia i pytania, czy Japonia nadal posiada w sobie potencjał brutalności, ukryty głęboko w środku?

Japonia 1937-1945

Przede wszystkim książka jest ciężka w czytaniu, nie wiem czy to przez tłumaczenie, ale zastosowane konstrukcje w poszczególnych zdaniach sprawiały, że bardziej się brnęło przez książkę niż ją pochłaniało, pomimo cennej treści. Nie jest to też książka wyczerpująca temat wojny na Dalekim Wschodzi w latach 1937-1945, tzn. w ujęciu działań wojennych - w zasadzie Autor skupia się na pewnych (w zasadzie równie istotnych) zagadnieniach z tamtego okresu, m.in. okupacji japońskiej, sytuacji ludności i jeńców wojennych, przymusowej pracy, procesach zbrodniarzy czy japońskich zbrodniach. Książka raczej dla kogoś kto temat wojny na Pacyfiku (a szerzej: wojny na Dalekim Wschodzie) już poznał z innych publikacji. Mimo wszystko warto przeczytać, gdyż dawka informacji o tamtym okresie, jak również o samej Japonii okresu wojennego, jest naprawdę ogromna.

Jean Louis Margolin poruszył wiele problemów w swojej pozycji. Czy wyczerpał zagadnienie jakim jest armia japońska z czasów II wojny światowej? Nie wydaję mi się. Książka jest bardzo dobra, unikatowa na rynku polskim. Język naukowy nie jest przesadzony, a tłumaczenie jest w porządku. Warto ją przeczytać, ale nie wyczerpuje tematu.

Nigdy nie przebadałam za historią, ale za to uwielbiam Japonię. Chcąc dowiedzieć się więcej o historii tego kraju w XX w. sięgnęłam po tę książę. Jestem bardzo zadowolona, chociaż nadal czasy, których dotyczy mnie przerażają. Jest to jednak świetne i wyczerpujące studium tego okresu. Warte polecenia miłośnikom Japonii i fascynatom historii.

OCENA-6/10 DOBRA

Książka „JAPONIA 1937-1945. WOJNA ARMII CESARZA” to obszerna oraz wnikliwa analiza historyczna przybliżająca nam działania armii japońskiej podczas II Wojny Światowej na Dalekim Wschodzie. Większość z nas zwłaszcza Ci którzy mniej interesują się obszarem Azji Południowo – Wschodniej z okresu globalnego konfliktu w dziejach świata postrzega Japończyków przede wszystkim jako ofiary II Wojny Światowej, patrząc głównie przez pryzmat zrzuconych bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki przez Amerykanów.

Ta pozycja obala ukształtowany w nas mit i pokazuje prawdziwe oblicze Japończyków a właściwie Armii Cesarza, która cechowała się przede wszystkim niewyobrażalnym okrucieństwem, przemocą, ludobójstwem wobec innych narodów. Autor wnikliwie opisuje zbrodnie wojenne Nipponu na Pacyfiku i Azji Wschodniej, korzystając ze wspomnieć, pamiętników ofiar oraz innych źródeł w tym temacie. Książka niewątpliwie ciekawa, ale trudna w odbiorze, głównie za sprawą specyficznej narracji, która może nie każdemu czytelnikowi przypaść do gustu i będzie nużąca.

Polecam książkę wszystkim tym, którzy interesują się historią II Wojny Światowej, lubią analizy i chcą uzupełnić swoją wiedze w tym zakresie. W pozycji brakuje zdjęć to wielki minus, ponieważ jak wiemy fotografie są wymowne i wyrażają nieraz zdecydowanie więcej niż sam tekst, a na pewno są doskonałym uzupełnieniem każdej publikacji, szkoda że tutaj o tym zapomniano. Pozdrawiam. Jack_

OCENA-6/10 DOBRA

Publikacja jest napisana dość trudnym językiem, z tego też powodu jej przeczytanie zajęło mi trochę czasu. Natomiast jest to jedna z najlepszych książek historycznych, z jakimi miałem do czynienia. A historią zajmuję się zawodowo. Niezwykle wyważona i obiektywna, przełamująca pewne stereotypy, jakich z biegiem lat narosło wokół teamatyki dotyczącej wojny na Dalekim Wschodzie. I, co ważne, nie znajdziemy tu opisów pól bitewnych. Książka opisuje pełne spektrum zbrodni, jakich dopuścili się żołnierze cesarskiej armii japońskiej na ludności podbitych przez siebie krajów. Poruszony jest także wątek kolaboracji przedstawicieli niektórych narodów z okupantem. I to współpracy z korzyścią obopólną. Zdecydowanie polecam. Jedyny minus to brak ilustracji. Stąd 9 gwiazdek.

Nie będę jej oceniać ponieważ nie przeczytałam całej. Mimo moim szczerych chęci, usilnych prób i kilkukrotnych podejść do niej, nie byłam w stanie jej przeczytać.. Wybrałam sobie tę książkę na prezent urodzinowy, jednak był on strasznie nie trafiony. Przeczytałam zaledwie trzy rozdziały. Pierwszy, aby spróbować przebrnąć i wybrane, które mnie zainteresowały.. Nie wiem dlaczego, ale dla mnie jest ona strasznie niezrozumiale napisana, ciężka i nie odczuwałam żadnej przyjemności z jej czytania. Wręcz męczyłam się. Do tego zbyt wiele przypisów, które jeszcze dodatkowo utrudniały skupienie się na książce.. Nie zaprzeczam, że posiada ona wiele cennych informacji, trzeba posiadać wiedzę, aby napisać książkę o takiej tematyce, jednak używanie nieznanych mi słów, które na prawdę można zastąpić łatwiejszymi, wcale nie muszą świadczyć o jej klasie... historia nigdy nie była moją mocną stroną; teraz zapragnęłam sama się czegoś nauczyć, dowiedzieć, zwłaszcza ze względu na moją wielką miłość do Japonii, jednak poległam. Do tego przy tak długiej lekturze, wielkim bólem jest brak zdjęć. Odnosiłam również wrażenie, że autor wielokrotnie się powtarzał. Kilka razy opisywał te same sytuacje; ciekawe o ile skróciłaby się książka, gdyby to zredukować...
Ponownie odkładam przeczytanie lektury, z tym że na kilka lat. Nie wiem, być może dojrzeję do niej w jakiś sposób? Kiedyś do niej wrócę i może zrozumiem.

Mimo bycia przyzwyczajonym do naukowego stylu pisania, to książka ta była nieco męcząca i sam nie jestem w stanie stwierdzić dlaczego. Niemniej jednak, Jean-Louis Margolin na pięciuset stronach szczegółowe opisuję armię Japonii z lat 1937-1945. Często powołuje się na zeznania świadków bądź ich pamiętniki, co pozwala nam sprowadzić margines błędu do minimum. Obnażone są za to naciągnięcia i błędy niektórych osób, na przykład pani Chang i książki ,,Rzeź w Nankinie" (tu warto napomknąć, że na te źródło często powołują się inni naukowcy!).

Jeżeli ktoś jest zawzięty i interesuję się historią dalekiego wschodu (a warto zobaczyć, jak wielkie terytorium podlegało pod Imperium Japonii w roku 1942 roku),to jest to pozycja dla niego/niej.

Japońskie tourne po Azji Południowo Wschodniej poddane dość wszechstronnej analizie.
Przyczyny. Systematyczne i dość trzeba powiedzieć krytyczne przedstawienie największych łotrostw (jednak z względnym szacunkiem dla wrażliwości odbiorcy). Statystyki.
Na koniec zaś obraz tego co pozostało czyli Implikacje w postaci skomplikowanej siatki resentymentów z których utkana jest polityka tej części Świata oraz zawartość głów jej mieszkańców.
Co w sumie nie jest tak znów do końca obce doświadczeniu chłopaków i dziewczyn z Europy Wschodniej.
Plus dość chujowe, miejscami wręcz kuriozalne tłumaczenie.

Książka świetna, szkoda tylko że brakło zdjęć z epoki bo to jedyny minus tego dzieła.

• Japonia
  • II wojna światowa