Mitologia Śląska. Przywiarki ślónskie. Leksykon i antologia śląskiej demonologii ludowej

Okładka książki Mitologia Śląska. Przywiarki ślónskie. Leksykon i antologia śląskiej demonologii ludowej Barbara Podgórska, Adam Podgórski
Okładka książki Mitologia Śląska. Przywiarki ślónskie. Leksykon i antologia śląskiej demonologii ludowej
Barbara PodgórskaAdam Podgórski Wydawnictwo: Kos encyklopedie, słowniki
560 str. 9 godz. 20 min.
Kategoria:
encyklopedie, słowniki
Wydawnictwo:
Kos
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
560
Czas czytania
9 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7649-041-0
Tagi:
mitologia demonologia śląska
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Księga pięknych życzeń na każdą okazję Anna Jach, Barbara Podgórska, Adam Podgórski
Ocena 0,0
Księga pięknyc... Anna Jach, Barbara ...
Okładka książki Patroni leśnych ostępów Barbara Podgórska, Adam Podgórski
Ocena 0,0
Patroni leśnyc... Barbara Podgórska,&...
Okładka książki Encyklopedia baśniowych stworów Barbara Podgórska, Adam Podgórski
Ocena 3,3
Encyklopedia b... Barbara Podgórska,&...
Okładka książki Kuchnia Piwosza. Dania Główne Anna Jach, Barbara Podgórska, Adam Podgórski
Ocena 0,0
Kuchnia Piwosz... Anna Jach, Barbara ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
48
15

Na półkach: ,

Państwo Podgórscy zebrali w jednym miejscu listę i opisy przeróżnych demowów, duchów i zjaw, w które wierzono przez wieki na Śląsku. Możemy tu przeczytać oryginalne teksty spisane przez etnografów podczas wywiadów, które przeprowadzali z ludźmi. Legendy, opowieści, mity, które przechodziły ustnie z pokolenia na pokolenie. W wielu przypadkach podane hasła i ich opisy odnoszą się już do czasów późniejszych, chrześcijańskich. Tak samo, jak metody walki z przeróżnymi stworami naprzykrzającymi się ludziom. Ale są też i sposoby ludowe, których rodowód sięga zapewne czasów dawniejszych.
Prace Państwa Podgórskich są perełkami. W sumie, to jestem ciekawy, jak to się stało, że zainteresowali się mitologią słowiańską i etnografią i jak doszli do momentu, że razem zaczęli pisać książki i leksykony. Obstawiam, że stworzenie powyższej pozycji musiało zająć bardzo długo. Ale dobór haseł jest przemyślany, w opisach dodano odnośnik do tekstu źródłowego, a na końcu możemy też znaleźć krótki słownik gwary śląskiej.
Co prawda, w tym słowniku przydałoby się trochę więcej słów, bo czasem czytałem opis konkretnego hasła i nie wszystko z tego opisu rozumiałem, a wyglądało na to, że jest on w gwarze śląskiej (bo nie tylko w tej gwarze spotkamy opisy w tej książce).

"Mitologia Śląska" większości osób może posłużyć jako słownik, w którym mogą wyszukiwać informacje o konkretnych demonach, zjawach, duchach. Ja przeczytałem wszystkie hasła, choć to chyba nie do końca jest dobry pomysł.

Polecam, jest to efekt naprawdę bardzo dobrej i żmudnej pracy Państwa Podgórskich i jak każda ich inna książka, jest warta przeczytania, czy może bardziej sięgnięcia po nią od czasu do czasu.

Państwo Podgórscy zebrali w jednym miejscu listę i opisy przeróżnych demowów, duchów i zjaw, w które wierzono przez wieki na Śląsku. Możemy tu przeczytać oryginalne teksty spisane przez etnografów podczas wywiadów, które przeprowadzali z ludźmi. Legendy, opowieści, mity, które przechodziły ustnie z pokolenia na pokolenie. W wielu przypadkach podane hasła i ich opisy odnoszą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
754
753

Na półkach: ,

"Mitologia Śląska. Przywiarki ślónskie. Leksykon i antologia śląskiej demonologii ludowej" jest pozycją niezwykle barwną i bogatą. Barbara Podgórska i Adam Podgórski opisali wiele demonów i licznych potworów, które funkcjonowały i nadal funkcjonują w umysłach śląskiej ludności. Demonologia śląska wyróżnia się w dużym stopniu od wierzeń z pozostałych regionów polski, dlatego z dużą ciekawością zabrałem się za lekturę niniejszej pozycji. Tradycje śląskiej demonologi w sporym zakresie przetrwały po dziś dzień, dlatego możemy cieszyć się tak barwnymi i ciekawymi (co prawda nadal rzadkimi) publikacjami.

W książce znajdziemy wiele opisów demonów śląskich, które zostały spisane alfabetycznie. Przeczyć możemy o Jędzy, Bubaku czy Babie Jadze. Autorzy zamieścili w niniejszej pozycji sporą ilość smoko-podobnych istot, jak choćby sławnego Bazyliszka. Demonów wodnych i innych diabłów, strzyg, zmor i utopców. Jest to praktycznie kompletny zbiór śląskiej demonologii ludowej. W wierzeniach ludności Śląska znajdziemy również wiele wierzeń czysto rodzimych, co dodatkowo sprawia, że warto sięgnąć po tę pozycję.

Opracowanie przedstawione przez autorów, oddaje w ręce czytelników barwne opisy niemal wszystkich demonów śląskich. Ciekawe zdjęcia zmieszczone w książce, pochodzące ze zbiorów Galerii "Barwy Śląska" również przypadły mi do gustu. Książka napisana w postaci leksykonu czyta się łatwo i przyjemnie, sprawiając, że w prosty sposób możemy znaleźć interesujące nas informacje. Mitologia Śląska zasługuje na szerszą uwagę i zgłębienie, dlatego miejmy nadzieję, że w przyszłości powstanie więcej pozycji tego rodzaju.

"Mitologia Śląska. Przywiarki ślónskie. Leksykon i antologia śląskiej demonologii ludowej" przedstawia czytelnikom wiele dotąd nieznanych postaci z legend i baśni śląskich. Dusiołki, móry, świstuny czy nocnice nie będą stanowić od teraz dla nas żadnych tajemnic. Znajdziemy sporo demonów wymienionych w gwarze śląskiej czy odpowiedników w wierzeniach niemieckich. Pozycja ta jest niezwykle ciekawa i warta poznania, w szczególności dla osób, które interesują się wierzeniami ludowymi naszych przodów. Serdecznie polecam.

http://fantasy-bestiarium.blogspot.com/2016/10/mitologia-slaska-przywiarki-slonskie.html

"Mitologia Śląska. Przywiarki ślónskie. Leksykon i antologia śląskiej demonologii ludowej" jest pozycją niezwykle barwną i bogatą. Barbara Podgórska i Adam Podgórski opisali wiele demonów i licznych potworów, które funkcjonowały i nadal funkcjonują w umysłach śląskiej ludności. Demonologia śląska wyróżnia się w dużym stopniu od wierzeń z pozostałych regionów polski, dlatego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
945
453

Na półkach: ,

Książka ta napisana jest w postaci leksykonu. Znajdujemy tu opisy wielu znanych i nieznanych postaci z legend i bajań śląskich. Mamy tu więc utopki i strzygi, Skarbnika albo Czornego Pietrka - ducha kopalni, dusiołki, róznej maści demony - lesne, górskie, kopalniane...nie sposób wymienić. Napewno są usystematyzowane, łatwo znaleźć ich odpowiedniki, nie tylko nasze polskie, równiez dla przykładu niemieckie...Jest tu też wiele opisów w gwarze sląskiej, są wierszyki śląską gwarą pisane, zdarzają się tez ilustracje, czarno-białe ryciny przedstawiające wyobrażenia ludzi na temat tych dziwnych postaci...Ogólnie bardzo interesująca pozycja, przejrzyście i wyczerpująco opisuje wszystkie znane z literatury i podań ludowych postaci. Polecam nie tylko miłośnikom tematu:))

Książka ta napisana jest w postaci leksykonu. Znajdujemy tu opisy wielu znanych i nieznanych postaci z legend i bajań śląskich. Mamy tu więc utopki i strzygi, Skarbnika albo Czornego Pietrka - ducha kopalni, dusiołki, róznej maści demony - lesne, górskie, kopalniane...nie sposób wymienić. Napewno są usystematyzowane, łatwo znaleźć ich odpowiedniki, nie tylko nasze polskie,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    118
  • Przeczytane
    25
  • Posiadam
    22
  • Chcę w prezencie
    5
  • Ulubione
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Słowianie
    3
  • Do kupienia
    2
  • śląsk
    2
  • W kolejce
    1

Cytaty

Podobne książki

Okładka książki Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich Katarzyna Ceklarz, Urszula Janicka-Krzywda
Ocena 8,5
Góralskie czar... Katarzyna Ceklarz, ...
Okładka książki Wielki słownik frazeologiczny PWN z przysłowiami Anna Kłosińska, Elżbieta Sobol, Anna Stankiewicz
Ocena 8,0
Wielki słownik... Anna Kłosińska, Elż...
Okładka książki Star Wars: Świat Gwiezdnych Wojen. Kronika ilustrowana. Nowa edycja Kristin Baver, Pablo Hidalgo
Ocena 8,0
Star Wars: Świ... Kristin Baver, Pabl...

Przeczytaj także