Biblijne czarne charaktery

2009-01-01
2009-01-01
978-83-60040-86-7
Tomasz Fortuna
Biblia postaci biblijne czarny charakter

Książka napisana bardzo prostym, lekkim językiem. Ten jednak najbardziej mi w niej przeszkadzał. Czasem miałam wrażenie, że autor pisze jakbym miała ograniczone możliwości umysłowe. Historie interesujące przedstawione w kontekście historycznym i politycznym. Z pewnością warto było przeczytać tę książkę choćby z tego powodu. Chwilami jednak opis postaci i ich przeżyć był tak dokładny, że zastanawiałam się jak autor wyczytał to z Bibli, często z krótkich lakonicznych fragmentów. Zastanawiam się czy fantazja autora rzeczywiście całkowicie pokrywa się z prawdą.

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Myślę, że Thomas Craughwell jest znany wielu czytelnikom z cieszącej się dużą popularnością książki "Święci nie-święci". Niektórzy być może zastanawiają się, dlaczego autor podejmuje trudne (okazuje się, że tylko z pozoru) dla Kościoła tematy. Zwłaszcza, że wielu ludzi obecnie odwraca się od Chrystusa, szerzy się krytyka Jego Oblubienicy, a wszelkie przejawy religijności w wielu krajach są bezwzględnie tępione.

Nie oszukujmy się - znajomość Pisma Świętego w naszym kraju nie wypada najlepiej (delikatnie mówiąc). Ile osób czyta regularnie Biblię? Niewielki procent katolików. Czy przedstawienie więc postaci spod ciemnej gwiazdy występujących w Piśmie Świętym nie wpłynie negatywnie na wiarę czytelników? Część z nas, którzy nie czytali jeszcze książki "Biblijne czarne charaktery" być może myśli w ten sposób. Nic bardziej mylnego! "Biblijne czarne charaktery" nie są atakiem na Kościół. Pozwalają pogłębić naszą wiarę i ukazują Biblię jako niezwykle bliską ludziom i ich życiu księgę.

Thomas Craughwell skupił się na młodych postaciach występujących na kartach natchnionych ksiąg. Przedstawił sylwetki rozpustników i zbrodniarzy. Osób ogarniętych ślepą zawiścią i młodzieńców zadufanych w sobie. Czcicieli pogańskich bożków i prześmiewców starszych. Po każdym rozdziale znajduje się jednak dodatek "Czego może nauczyć nas historia...". Myślę, że jest on kluczowy w całej książce. Sam autor stwierdził, że te rozważania mogą służyć za codzienną modlitwę. Dobrze się dzieje, że Thomas Craugwell nie unika ciemnych postaci występujących w Biblii. Dzięki temu ta Księga jest nam bliższa. Pokazuje, że Pismo Święte to nie tylko wizje i proroctwa natchnionych proroków czy Ewangelie. To także zbiór ksiąg historycznych. Z historii własnego kraju wiemy, że nie wszyscy władcy byli idealni. Wielu nosiło na swoim sumieniu ciężary. Dlaczego więc gorszą nas postawy grzeszników przedstawione w Biblii?

Mimo swojej objętości (368 stron) książka jest przeznaczona na jeden wieczór. A to z tego względu, że autor ma bardzo dobre pióro. Pomimo dużej liczby informacji znajdującej się w każdym z rozdziałów "Biblijne czarne charaktery" czyta się bardzo dobrze.

"Biblijne czarne charaktery" nie jest pustą książką. Niewątpliwie wpływa na obraz Biblii w oczach czytelników, ukazuje ją z innej strony, a refleksje umieszczone pod koniec każdego rozdziału skłaniają do przemyśleń i zastanowienia się nad swoim życiem. Monteskiusz kiedyś powiedział, że "Pisząc nie trzeba tak wyczerpywać przedmiotu, aby nic nie pozostało dla czytelnika. Nie chodzi wszako o to, aby ludzie czytali, ale aby myśleli". Thomas Craughwell działa zgodnie z tą myślą. Nie wyczerpał tematu postaci spod ciemnej gwiazdy występujących z Biblii. Resztę pozostawił samodzielnym poszukiwaniom. Myślę, że to było między innymi celem książki. Czytelnik po skończonej lekturze "Biblijnych czarnych charakterów" ma poruszony ciekawością sięgnąć do całości Pisma Świętego. Gdyby to była jedyna zaleta książki (a tak nie jest) to już warto byłoby po nią sięgnąć.

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Nie od dziś panuje powszechna opinia, że zło jest bardziej pociągające od dobra, zaś opowieści o niesławnych czynach ludzi nikczemnych i okrutnych bardziej intrygujące, wymowne i zapadające w pamięć, aniżeli żywoty świętych.
Wykorzystując to przekonanie, Thomas Craughwell postanowił wziąć pod lupę 24 najbardziej zdeprawowane i budzące grozę biblijne postaci słynące od tysięcy lat z okrucieństwa, rozpusty, pychy, braku poszanowania dla praw boskich i ludzkich.

Opowiadając na nowo historie życia znanych i zapomnianych starożytnych grzeszników, Craughwell epatuje czytelnika najbardziej odrażającymi aspektami ludzkiej natury nie bez powodu. Uświadamia w ten sposób, że pomimo upływu czasu natura człowieka pozostaje niezmienna, skłonna do ulegania pokusom i złu oraz powtarzania błędów minionych pokoleń. Przekonuje, że Biblia i zawarte w niej opowieści - pomimo archaicznego i często niezrozumiałego języka - zupełnie nie straciła na aktualności i autentyzmie; udowadnia, że skrywa uniwersalne odpowiedzi i rozwiązania wielu problemów i dylematów, których i dziś nie brakuje w naszym życiu. Pokazuje - nieco przewrotnie - że mądrość życiowa zawarta jest nie tylko w przypowieściach Jezusa, ale również w losach występnych bohaterów biblijnych. Oczywiście nie należy ich traktować jako wzór do naśladowania, lecz jako ostrzeżenie - czytelne i wymowne, skłaniające do refleksji nad naturą człowieka, odwiecznymi zmaganiami z jej ciemną stroną oraz problemem wyboru pomiędzy dobrem a złem.

"Biblijne czarne charaktery" cechuje bardzo przejrzysty układ chronologiczny oraz imponująca rozpiętość czasowa - od czasów Kaina po pierwsze lata naszej ery. Craughwell prezentuje intrygującą galerię tyleż barwnych, co występnych postaci umieszczając je w szerokim kontekście biblijnym, kulturowym i historycznym. Dokonuje przy tym rzetelnej i wiarygodnej analizy psychologicznej ich charakterów i osobowości, zachowań i motywacji. To bez wątpienia świeże i odkrywcze spojrzenie na historię biblijną pozwalające lepiej zrozumieć starożytne realia kulturowe, a także postępowanie samych bohaterów.
Thomas Craughwell opisuje nie tylko powszechnie znane historie - jak chociażby bratobójstwo Kaina, kazirodztwo córek Lota, Chama wyśmiewającego pijanego ojca, Jakuba, który podstępem wymusił ojcowskie błogosławieństwo czy Salome, która za swój taniec zażądała głowy Jana Chrzciciela. Analizuje także opowieści mniej znane i popularne: o rozpustnych Moabitkach i Madianitkach, które sprowadziły Izraelitów na złą drogę, żądnym władzy Abimeleku, który wymordował całą swoją rodzinę, Amnonie, co targnął się na cześć swojej siostry Tamar czy też pozbawionych wszelkich hamulców moralnych dzieciach Izebel i Achaba.
Historie te pozwalają nie tylko wyciągnąć oczywiste wnioski odnoszące się do przestrzegania przykazań bożych, ale także odnaleźć wskazówki pomagające wzmocnić osłabione więzi rodzinne i odbudować relacje z Bogiem. Jednak i to nie wszystko; Craughwell pokazuje, jak bardzo opowieści te są uniwersalne i że czerpać z nich może każdy, nie tylko chrześcijanin. Losy biblijnych grzeszników ukazują czyny i skutki zachowań powszechnych i wspólnych wszystkim ludziom, niezależnie od wyznawanej religii czy reprezentowanej postawy moralnej; pokazują efekty folgowania prymitywnym instynktom, braku umiaru i szacunku, odpowiedzialności za swoje czyny, chciwości, arogancji, pychy, nadmiernej ambicji, żądzy władzy - długo by wymieniać. Uczy, że pycha zawsze poprzedza upadek (Abimelek) oraz tego, jak łatwo pomylić wolność z samowolą (Mika Efraimita),a sprawiedliwość z żądzą zemsty (Absalom) ukazując jednocześnie tragiczne tego skutki. Przedstawiając dramatyczne konsekwencje złego rodzicielstwa ( a jest ich naprawdę sporo, jak chociażby faworyzowanie dzieci, pobłażliwość, brak dyscypliny i autorytetu) pokazuje, w jaki sposób wystrzegać się popularnych błędów wychowawczych, jak sobie z nimi radzić i na co należy zwrócić szczególną uwagę w relacjach z najbliższymi. Ponadto każdy rozdział zawiera krótkie, przystępne rozważania pomagające w odbiorze treści, wzbogacone cytatami z Pisma Świętego, co czyni lekturę wyjątkowo wszechstronną i zaskakująco atrakcyjną.

"Biblijne czarne charaktery" to lektura godna uwagi z wielu względów, nie tylko z powodu interesującej tematyki prezentującej barwne i intrygująco dwuznaczne moralnie postaci, lecz także z uwagi na nowatorskie, ciekawe ujęcie tematu. Dzięki temu na wpół zapomniani bohaterowie ożywają na naszych oczach, stają się nam bliżsi i niezwykle autentyczni w swoim zagubieniu, rozterkach, moralnych dylematach, także w swoim upadku. Uświadamiając zarówno ponadczasowość Biblii, jak i uniwersalność problemów człowieka, wskazuje mu właściwą drogę, podpowiada odpowiednie rozwiązania, skłania do refleksji nad kondycją moralną, dokonywanymi wyborami, uczy szacunku i poszanowania godności człowieka, humanizmu - a wszystko to w sposób zrozumiały, przystępny, nienachalny, pozbawiony moralizatorskiego tonu.
Gorąco polecam wszystkim, bez względu na przynależność religijną czy kulturową. Naprawdę warto.

• Religia
  • Z historią w tle
  • Wersja elektroniczna
  • Biblioteka
  • Chętnie sprzedam lub wymienię
  • W 2014

Dodaj cytat z książki Biblijne czarne charaktery