Erotyka. Lata dwudzieste, lata trzydzieste

Okładka książki Erotyka. Lata dwudzieste, lata trzydzieste
Witold Englender Wydawnictwo: Dragon albumy
111 str. 1 godz. 51 min.
Kategoria:
albumy
Wydawnictwo:
Dragon
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
111
Czas czytania
1 godz. 51 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362976089
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Przeciw Nicości. Fotografie Stanisława Ignacego Witkiewicza Ewa Franczak, Stefan Okołowicz
Ocena 8,6
Przeciw Nicośc... Ewa Franczak, Stefa...
Okładka książki Cuda świata. Przewodnik po skarbach cywilizacji. Rosemary Burton, Richard Cavendish
Ocena 6,8
Cuda świata. P... Rosemary Burton, Ri...
Okładka książki Beksiński 1 Wiesław Banach, Zdzisław Beksiński, Tomasz Gryglewicz
Ocena 8,5
Beksiński 1 Wiesław Banach, Zdz...

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1027
499

Na półkach: , , , ,

Zdecydowanie nie można powiedzieć, by album został wydany niedbale: duży format, dobre reprodukcje (w większości z pocztówek, więc w albumie są większe niż w oryginale), kredowy papier, twarda oprawa, grafik też się napracował: każdemu ze zdjęć dorobił różne ząbki z białym marginesem, jakie widywało się na fotografiach jeszcze do lat 70, i pewnie za pomocą jakiegoś fotoshopa włożył je do nieistniejącego "albumu". Ja wiem, to tylko album czyli czysta "łączka dla oczu", a ja wolałbym katalog... Bo mnie przy takiej publikacji brakuje podstawowych informacji o zdjęciach: można by przecież napisać coś więcej o firmach wydawniczych, fotografach pracujących dla nich, o seriach tych pocztówek - na pewno są kolekcjonerzy posiadający niemal kompletne zbiory paryskich wydawców jak Leo, Boulanger, czy Lydia. Filokartyści na pewno sporo o nich wiedzą.

Z perspektywy epoki internetu są to wyjątkowo "grzeczne" zdjęcia - najwyraźniej aspirujące do artystyczności (kiedyś żartobliwie mówiono, że gdy zdjęcie jest nieostre, to jest "artystyczne", a gdy ostre - to pornografia). Wydaje mi się, że lata 20e i 30e oferowały już odważniejsze motywy... Mam nieodparte wrażenie, że zdecydowana większość zdjęć z albumu utrzymana jest jeszcze w manierze dziewiętnastowiecznej. A raczej na pewno zdjęcia z różnych epok są tu wymieszane ze sobą. Podkreślają to jeszcze zabiegi graficzne: zdjęcia w owalu (typowe w portretach do I wojny światowej, ale raczej nie później), czy secesyjne motywy graficzne à la fin de siècle. Z innej strony dziwi nieco pewna uniformizacja sylwetek (moda? kwestia wyboru przez redakcję?) - prawie wszystkie kobiety są tego samego wzrostu, wieku, tak samo sztucznie się uśmiechają, w nienaturalnych pozach i dekoracjach... Owszem są nieliczne wyjątki, zwłaszcza piękne, nieupozowane twarze kobiet orientalnych, być może - na szczęście! - nie umiejących pozować. Niestety jest ich zaledwie kilka. Odróżnia się też sztuczna (ale inaczej), akademicka scena rodem z mitologii i kilka mniej upozowanych zdjęć z buduarów pań lżejszych obyczajów czy też ze zdjęć prywatnych - te mają walor artystyczny lub przynajmniej dokumentujący zmieniającą się estetykę nowej epoki.

Jednak szkoda, że jest to tylko albumik do przekartkowania. Można było na pewno pokusić się o coś więcej, podzielić logiczniej - choćby wg estetyk ukazywania kobiecego ciała, może choć wg. oficyn wydawniczych, a zamiast tego album podzielono na dziwne, nic nie wnoszące kategorie po francusku (żeby służba nie zrozumiała?): Assis, À genoux - "siedząca", "na kolanach" itp. Domyślam się, że miało to stwarzać pozór męskiego albumu, chowanego w biurku gabinetu pana domu i pokazywanego w sekrecie przed damami kolegom przy cygarze i lampce koniaku. Ale, doprawdy, czy to w latach 30ych nie jest to już trochę passé? Niestety czuje się, że to tylko pozory...

Pomyślałbym, że taka forma wydania podyktowana jest tym, iż to anonimowe zdjęcia, a kolekcjonerzy albo nie mogą wiele o nich powiedzieć, albo raczej nie dano im czasu (wydawca?), by je lepiej opracować. A oni chcieli przynajmniej pokazać swą kolekcję publiczności. To można by pochwalić, gdyby to była prawda. Ale najbardziej informacyjną stroną jest ta ze stopką redakcyjną: zdjęcia pochodzą z wolnej domeny w internecie lub z internetowych kolekcji ludzi o (w większości) rosyjskich nazwiskach... Nie byłoby i w tym nic zdrożnego, ale jeśli to nie jest prezentacja czyjejś krajowej kolekcji ani nie opracowuje się zdjęć dostępnych w sieci pod wzgl. historycznym lub estetycznym, to nie wiem, PO CO taka publikacja powstaje. Mnie akurat interesuje historia fotografii, a tej jest tutaj bardzo niewiele - tyle tylko, ile w 1,5 stronicowym, ogólnikowym (ale mimo to interesującym!) wstępie Witolda Englendera - naprawdę kompetentnego kolekcjonera starej fotografii.
To jednak, jak na taką publikację, o wiele za mało.

Zdecydowanie nie można powiedzieć, by album został wydany niedbale: duży format, dobre reprodukcje (w większości z pocztówek, więc w albumie są większe niż w oryginale), kredowy papier, twarda oprawa, grafik też się napracował: każdemu ze zdjęć dorobił różne ząbki z białym marginesem, jakie widywało się na fotografiach jeszcze do lat 70, i pewnie za pomocą jakiegoś...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    31
  • Przeczytane
    30
  • Posiadam
    14
  • Albumy
    4
  • Dwudziestolecie międzywojenne
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Fotografia
    2
  • Historia
    1
  • 2015
    1
  • [Okołohistoryczne]
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Erotyka. Lata dwudzieste, lata trzydzieste


Podobne książki

Przeczytaj także