Wyznania Katarzyny Medycejskiej

Okładka książki Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Christopher W. Gortner Wydawnictwo: Książnica Seria: Wyrwane z kart historii powieść historyczna
440 str. 7 godz. 20 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Seria:
Wyrwane z kart historii
Tytuł oryginału:
The Confessions of Catherine de Medici
Wydawnictwo:
Książnica
Data wydania:
2011-09-27
Data 1. wyd. pol.:
2011-05-24
Liczba stron:
440
Czas czytania
7 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324578887
Tłumacz:
Paweł Korombel
Tagi:
Katarzyna Medycejska
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
732 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1390
923

Na półkach: , , , , , ,

Katarzyna Medycejska zapisała się na kartach Historii głównie jako ambitna i bezwzględna królowa - regentka odpowiedzialna za rzeź hugenotów w noc św. Bartłomieja. Niejednokrotnie oskarżano ją o bezduszność i żądzę władzy, dla której nie wahała się poświęcić swoich uczuć i własnej rodziny, a także o znacznie poważniejsze przestępstwa, jak czary, trucicielstwo czy bezpardonowe eliminowanie każdego, kto stanął na jej drodze, w tym matki swego zięcia, królowej Joanny Nawarskiej.
Jako matka królów i regentka wywoływała skrajne emocje; decyzje, jakie zmuszona była podejmować, nie zawsze budziły zrozumienie, podobnie jak determinacja i bezwzględność, z jakimi dążyła do zapewnienia władzy swoim dzieciom. Kiedy jednak bliżej przyjrzeć się dramatycznym losom Medyceuszki oraz czasom i otoczeniu, w jakich przyszło jej żyć, zaczynamy dostrzegać wielowymiarowość, niejednoznaczność, nieprzeciętność oraz głęboki tragizm jej postaci.

Poznajemy młodziutką Katarzynę jako zaledwie dziesięcioletnią sierotę, potomkinię potężnego rodu Medyceuszy, wychowywaną przez ciotkę w pałacu we Florencji. Decyzją stryja, papieża Klemensa VII, w wieku czternastu lat zostaje poślubiona młodszemu synowi francuskiego króla, Henrykowi II Walezjuszowi. Od samego początku musi znosić niezliczone poniżenia i upokorzenia ze strony długoletniej metresy męża, Diany de Poitiers, której wpływy nie ograniczają się do osoby samego króla i polityki, lecz również pożycia królewskich małżonków oraz wychowania ich dzieci. Katarzyna, rzucona w wir dworskich intryg musi walczyć o swoją pozycję oraz szacunek męża i poddanych. Po śmierci Henryka jako królowa - matka i regentka musi zapewnić przetrwanie dynastii aranżując małżeństwa dzieci i pełniąc rolę doradcy w sprawach państwowych, co nie jest zadaniem prostym - głównie za sprawą rozlicznych intryg wpływowego rodu Gwizjuszy i Bourbonów oraz zakusów Anglii i Hiszpanii. Katarzyna miała nieszczęście panować w czasach religijnych niepokojów między hugenotami a katolikami i choć była zwolenniczką pokojowych rozwiązań politycznych oraz wykazywała się niezwykłą jak na owe czasy tolerancją religijną, uważana jest do dziś za organizatorkę rzezi hugenotów podczas zaślubin swej córki, Margot z królem Nawarry, Henrykiem.
Dla odmiany dobrze udokumentowane jest zainteresowanie Katarzyny okultyzmem; królowa była patronką Nostradamusa, zatrudniała osobistego astrologa, a przepowiednie i horoskopy były bardzo ważnym elementem jej życia. Nie ma dowodów na to, że parała się czarami i trucicielstwem.

Katarzyna Medycejska żyła w ciekawych czasach, co rzeczywiście okazało się jej przekleństwem. Jej życie obfitowało w dramatyczne wydarzenia, nie brakowało w nim moralnych rozterek i dylematów oraz trudnych decyzji wymagających od niej niezwykłego poświęcenia i samozaparcia. Wcześnie osierocona, zmuszona do poślubienia męża, który nią wzgardził i znoszenia upokorzeń jego kochanki, ofiara licznych życiowych tragedii, zawsze stawiała dobro kraju na pierwszym miejscu; wrodzona charyzma i nieprzeciętna inteligencja zahartowały jej charakter i dały siłę do stawiania czoła przeciwnościom losu. Postać to niejednoznaczna i kontrowersyjna, ale przez to jakże barwna i intrygująca; jawi się jako wpływowa i tolerancyjna monarchini, zdradzana żona, kochająca matka, wierna przyjaciółka, niespełniona kochanka, mistrzyni kompromisów, dalekowzroczna dyplomatka i twarda negocjatorka, a także wrażliwa i błyskotliwa kobieta w świecie zdominowanym przez mężczyzn - to tylko niektóre z wcieleń tej nadzwyczajnej postaci. Wielowątkowa powieść C.W. Gortnera przybiera formę pamiętnika pisanego u schyłku życia przez jego bohaterkę i z wielkim rozmachem przedstawia dramatyczne i powikłane losy Medyceuszki na tle burzliwych czasów XVI - wiecznej Francji. Emanuje z niej bogactwo emocji i psychologiczna głębia doskonale ukazujące złożoność postaci, różne odcienie jej osobowości i charakteru oraz niezaprzeczalny tragizm bohaterki. Powieść dosłownie przenosi w czasie, sugestywna i emocjonalna narracja porywa, głębia postaci - nie tylko głównej bohaterki, ale również tych drugo - i trzecioplanowych - zachwyca. To nie tylko kompleksowy, rewelacyjny, nakreślony z rozmachem i wyczuciem fascynujący portret niezwykłej kobiety ze wszystkimi jej wzlotami i upadkami, lecz także całej epoki, która urzeka niezwykłym bogactwem obyczajowym, rzetelnością i solidnością pod względem historycznym, realizmem postaci oraz niepowtarzalnym klimatem w zadziwiający sposób oddziałującym na wyobraźnię, pozwalającym bez reszty zanurzyć się w świecie Katarzyny.

Powieść C.W. Gortnera nie ma słabych stron, jest doskonała pod każdym względem. Czyta się ją dosłownie jednym tchem i nie sposób się od niej oderwać. Rzuca więcej światła na postać Medyceuszki, wokół której narosło tyle legend, że trudno oddzielić je od faktów, legend przesadzonych i krzywdzących lub zgoła nie mających nic wspólnego z rzeczywistością. Nie znaczy to, że portret królowej namalowany jest wyłącznie w jasnych barwach, jest jedynie pełniejszy, bardziej ludzki i wielowymiarowy. Jak przystało na biografię postaci tak kontrowersyjnej, lektura budzi spore emocje, sprzeczne uczucia, lecz pozostawia niezapomniane wrażenia, których echa długo jeszcze będą brzmiały w naszych myślach. Gorąco polecam!

Katarzyna Medycejska zapisała się na kartach Historii głównie jako ambitna i bezwzględna królowa - regentka odpowiedzialna za rzeź hugenotów w noc św. Bartłomieja. Niejednokrotnie oskarżano ją o bezduszność i żądzę władzy, dla której nie wahała się poświęcić swoich uczuć i własnej rodziny, a także o znacznie poważniejsze przestępstwa, jak czary, trucicielstwo czy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 125
  • Przeczytane
    930
  • Posiadam
    303
  • Ulubione
    64
  • Historyczne
    31
  • Powieść historyczna
    28
  • Teraz czytam
    23
  • Chcę w prezencie
    19
  • Powieści historyczne
    14
  • 2012
    13

Cytaty

Więcej
Christopher W. Gortner Wyznania Katarzyny Medycejskiej Zobacz więcej
Christopher W. Gortner Wyznania Katarzyny Medycejskiej Zobacz więcej
Christopher W. Gortner Wyznania Katarzyny Medycejskiej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także