Tajemnica Matyldy

Okładka książki Tajemnica Matyldy Anna Czerwińska-Rydel, Agnieszka Gruda
Okładka książki Tajemnica Matyldy
Anna Czerwińska-RydelAgnieszka Gruda Wydawnictwo: Bernardinum literatura dziecięca
literatura dziecięca
Bernardinum
2007-01-01
2007-01-01
978-83-7380-476-0
opowiadanie dziecięce polskie

Siegnęłam po tę książkę wbrew przekonaniu że nigdy więcej po książki tej autorki nie sięgnę po beznadziejnych lekturach z serii Czytam sobie - poziom 1. Książka stała jednak na półce bibliotecznej, przyciągnęła mnie okładką i ilustracjami na których królują koty. Pomyślałam że w sumie każdy zasługuje na kolejną szansę i że może ta książka jako nieco pełniejszy tekst się obroni
No niestety. Co prawda nieco lepiej jest - jestem w stanie choć dostrzec dobre chęci na wartościowy przekaz, ale to wykonanie...Leży po całości
Totalnie nie przekonuje mnie Matylda jako dziecięca bohaterka a Jej mama już szczególnie - piękna i ubóstwiana przez córkę ale traktująca ją okropnie, wiecznie naburmuszona i zła a na ostatnich dwóch stronach pstryk i zmienia się w cudownego anioła, mamę ideał. Język i przemyślenia Matyldy niewiarygodne. W ogóle tam jest kilka takich fragmentów o których włos się jeżył ze zdziwienia tą głupotą. To co wartościowe niestety nie wynika z treści jako takiej żeby wnioskować mógł czytelnik tylko autorka wykłada mądrości kawa na ławę. Całość jest tak kanciasta literacko że aż żal Zdecydowanie to nie jest autorka dla mnie

Zupełnie przeciętna książeczka dla dzieci, z przyzwoitymi ilustracjami. Taka do przeczytania na jeden wieczór i odłożenia na półkę.
Główna bohaterka jest trochę smutna i trochę samotna, ale szczęśliwym zrządzeniem losu odkrywa w sobie talent do gry na skrzypcach. Lekcje muzyki pozwalają jej nie tylko odnaleźć sens życia, ale też poprawić relacje z wychowującą ją samotnie matką.
Pojawiają się miłe wątki muzyki i miłe wątki kotów, ale naprawdę nie ma tu nic więcej.

Bibliotekarka mi poleciła tą książkę i mi się spodobała, namówiłam przyjaciółkę na przeczytanie i wypożyczenie jej.
Niestety ona nie mogła jej przeczytać.
Opowieść mówi o dziewczynce której mama ciągle pracuję, a Matylda nie ma ciekawych zajęć. Pewnego dnia, gdy jest sama w domu, widzi kotkę która doprowadza ją do pewnego domu...

Tak mniej więcej zaczyna się jej przygoda, niedługo potem Matylda poznaje nowych ludzi i przeżywa wiele niespodzianek.
Na okładce można dostrzec skrzypce ze smyczkiem. Nawiązanie jest takie, że Matylda ma niezwykły talent muzyczny, ale musi to ukrywać przed matką.
Książka krótka i przyjemna, rewelacyjna na podróż autobusem albo miły wieczór! :)

Niestety ona nie mogła jej przeczytać.

Tak mniej więcej zaczyna się jej...

Bardzo ciepła i wesoła książka opowiadająca o tym jak ważne dla dziecka jest zrozumienie i zainteresowanie ze strony rodziców i jakiecuda może zdziałać muzyka.

• Dziecięcy świat
  • Muzyka słów