Dostojewski

Okładka książki Dostojewski Stanisław Cat-Mackiewicz
Okładka książki Dostojewski
Stanisław Cat-Mackiewicz Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX biografia, autobiografia, pamiętnik
Instytut Wydawniczy PAX
1979-01-01
1979-01-01
83-211-0038-4
Dostojewski biografia esej

Kto by się spodziewał od tego autora właśnie tak wspaniałej książki literaturoznawczej? Od autora znanego raczej z zainteresowania historią i polityką przecież. Mówię to z pełną odpowiedzialnością - to praca zupełnie nieprzystająca do akademickiego wzorca, to książka brawurowa, eksplodująca energią, nie pozostawiająca wątpliwości, że dla Cata proza Dostojewskiego jest intelektualnie i duchowo niezbędna, kluczowa, że została nie tylko przeczytana i zanalizowana, ale i przeżyta, przetrawiona, a nawet przepita i i przespana, jeśli wiecie, o co mi chodzi.
Cat nie należy o autorów skromnie ukrywających się za tematem książki, przeciwnie, słychać go i widać wciąż, on przekonuje, krzyczy, zasypuje argumentami, buduje plastyczny obraz świata wokół Dostojewskiego, wnikliwie rozpracowuje mnóstwo osób z otoczenia pisarza, a wszystko to z nieporównywalną pasją!
Przy tym autor zna Rosję od środka, zna Petersburg, rozumie tamtejszą mentalność, czym także różni się od bardzo nawet wyrafinowanych znawców teorii literaturoznawczych.
Skoro piszę to ja, osobnik Dostojewskiego ceniący w bardzo, powiedzmy, ograniczonej skali, to tym większa to pochwała dla książki. Chciałbym przeczytać podobne cuda o innych pisarzach i ich dziełach, ech!

W porządku chronologicznym, opowiada historię Dostojewskiego zza kulis, czyli poza treściami jego książek. Opisuje koła, do których należał. Przedstawia dzieła w oparciu o ich prototypy kobiece, ale również o odnośniki polityczne. Egzekucje, przesłuchania, zsyłkę. Dużo miejsca poświęcone jest Ani, z którą poznał się przy redagowaniu "Gracza". Ich wyjazdy za granicę, manię hazardu, utraty dzieci ("List Nastazji z Idioty, gdzie w tle jest niemowlę"). Dla kogoś komu zostało już tylko kilka opowiadań do zamknięcia w klamrę bibliografii ("Gospodyni", "Sioło Stiepanczykowo") bardzo pomocny materiał, pozwalający lepiej zrozumieć przyczyny procesów myślowych mistrza. Zdecydowanie polecam.

Czytanie tej książki to jak zaglądanie do duszy wielkiego pisarza.

Czytanie tej książki to jak zaglądanie do duszy wielkiego pisarza.

Pozwala lepiej zrozumieć powieści Dostojewskiego w odniesieniu do wydarzeń z życia pisarza, konkretnych osób, ale też do epoki. Zawiera zarys tła historyczno-politycznego XIX-wiecznej Rosji. Dość zwięzła - czuć pewien niedosyt, taki typowy dla biografii.

Mackiewicz odbrązowił genialnego Rosjanina. Dostojewski jest również pretekstem do ciekawego odtworzenia Polski i Rosji. Autor Biesów w portrecie Mackiewicza jawi się jako nieszczęśnik przygnieciony biedą, upokorzeniami i niewolą hazardu.

Świetnie się czyta, dużo wyjaśnia i nie udaje naukowego obiektywizmu. Ja mam słabość do narracji Mackiewicza, podziw dla jego inteligencji i wiedzy oraz wyrozumiałość dla jego subiektywizmu. Bardzo mi pomógł w rozumieniu postaci Dostojewskiego,choć z interpretacja powieści rosyjskiego piszrza mogłabym tu i ówdzie podyskutować. Znowu nabrałam ochoty na czytanie Dostojewskiego:)

Nie jest to na pewno chronologiczna biografia pokazująca życie Dostojewskiego dzień po dniu.
Luźna biografia tego rosyjskiego pisarza, ciekawa, z wieloma anegdotami. Można by rzec więcej - bardzo subiektywny wybór faktów z życia pisarza.
Mimo wszystko polecam.

Mimo wszystko polecam.

Ciężko mi napisać coś o tej książce gdyż nie czytałem nic Dostojewskiego i raczej nie przeczytam. Wyniosłem z niej jakieś informacje o XIX wiecznej Rosji oraz kapitalny pogląd autora: o ile socjalizmy i inne rewolucjonizmy są w różnych krajach do siebie podobne to reakcje są w każdym inne...i po tym zdaniu chce mi się czytać o innych niż polskich (koronni i litewscy) konserwatystach.

Bardzo dobrze napisana biografia Dostojewskiego.

Bardzo dobrze napisana biografia Dostojewskiego.

Polecam książkę zarówno miłośnikom Cata, jak i twórczości Dostojewskiego. A dla wielbicieli jednego i drugiego pozycja szczególnie polecana.

• Rosja
  • Biografie