Ognisty anioł. Historia Niny Pietrowskiej - muzy rosyjskich symbolistów.

Wydawnictwo: Muza
Der feurige Engel
978-83-7495-215-6
Monika

Przejmująca biografia niezwykłej kobiety, Niny Pietrowskiej, uważanej za muzę rosyjskiej dekadencji · Nina miała ambicje poetyckie, była niezwykle sprawną dziennikarką, recenzentką książek i spektakli teatralnych, z czasem tłumaczką z francuskiego i z włoskiego · kochała i była kochana przez największych poetów epoki, jej romanse z Konstantinem Balmontem, Andrejem Biełym i Walerym Briusowem...

· kochała i była kochana przez największych poetów epoki, jej romanse z Konstantinem Balmontem, Andrejem Biełym i Walerym Briusowem przeszły do legendy i doczekały się uwiecznienia w utworach kochanków
W wieku siedemnastu lat Nina wyszła za mąż za bogatego kupieckiego syna, Siergieja Sokołowa. I chociaż małżeństwo nie okaże się szczęśliwe i po dziesięciu latach zakończy się rozwodem, Sokołow zostanie do końca życia najbliższym, zaufanym przyjacielem muzy rosyjskich symbolistów. Nina nawiązywała ciągle to nowe romanse, ale żaden z nich nie był w stanie zaspokoić jej głodu życia. Przemierzała bez celu Europę, znajdując pociechę w alkoholu i narkotykach.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2007

źródło okładki: www.muza.com.pl

jossie | 2013-02-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 18 lutego 2013

Postanowiłam przeczytać tą książkę, ponieważ już wcześniej spotkałam się z postacią Niny Pietrowskiej, która bardzo mnie zaintrygowała. Znałam już wiele faktów, które zostały zawarte w tej książce, jednak nigdzie nie były tak dokładnie opisane stosunki z Briusowem i innymi.To co odczuwała, jak zmieniały się jej poglądy, myśli, uczucia, fragmenty listów.
Poza tym uzyskujemy tutaj duże tło - dowiadujemy się jakie stosunki panowały w tamtych czasach, jak żyli ludzi, jakie były obyczaje. Dowiadujemy się o dekadentyzmie, rewolucji, o wydawnictwach. Duża dawka wiedzy przekazana w ciekawy sposób.

Monika | 2011-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2011

"Ognisty anioł" Liliany Kern to książka wydane przez "Muzę" w serii "Historie prawdziwe". To poruszająca biografia Niny Pietrowskiej, jak wskazano w tytule, "muzy rosyjskich symbolistów". Zanim sięgnęłam po tę pozycję, nie miałam pojęcia , kim jest Nina Pietrowska. Po lekturze postać rosyjskiej femme fatale na długo pozostanie w mojej pamięci. Pietrowska byłą córką drobnego rosyjskiego urzędnika, dziennikarką, recenzentkę książek teatralnych, tłumaczką z języka francuskiego i włoskiego. Sama także próbowała swoich sił na polu literatury.

Biografia tej niezwykłej kobiety obejmuje okres od jej ślubu z Siergiejem Sokołowem w roku 1896 aż do samobójczej śmierci w roku 1928. Na przestrzeni 32 lat śledzimy losy Niny, historię jej małżeństwa zakończonego po 10 latach rozwodem, pracy przy założeniu wraz z mężem wydawnictwa "Gryf", miłości, w których ogniu spalała się poszukująca wciąż nowych wrażeń muza rosyjskich dekadentów. I wreszcie historię autodestrukcji, na którą wpływ miały...

najada | 2013-10-21
Przeczytana: 03 grudnia 2013