Nina Schenk Hrabina von Stauffenberg Portret

Wydawnictwo: Świat Książki
Nina schenk grafin von Stauffrnberg. Ein portat
978-83-247-1399-8
viola

Córka hrabiego von Stauffenberga, autora najsłynniejszego zamachu na Hitlera, opowiada o losach swej rodziny przez pryzmat matki, Niny Schenk. Poruszający portret kobiety rozsądnej, wykształconej i wtajemniczonej we wszystko, świadomie narażającej życie w imię sprawiedliwości. Po zgładzeniu męża, przetrwała więzienie, obóz i samotnie wychowała pięcioro dzieci... Wstrząsająca historia niemieckiej rodziny, która przeciwstawiła się nazistowskiemu obłędowi, płacąc straszną cenę.

ulfik | 2017-06-29
Przeczytana: 2017 rok

Opowieść córki o matce. Niezwyczajnej Matce.

Nina Magdalena Elizabeth Lydia Herta von Lerchenfeld, późniejsza hrabina von Stauffenberg, żona oficera niemieckiego, Clausa Schenka von Stauffenberg, rozstrzelanego po nieudanym zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu w lipcu 1944 roku.
Z opowieści wyłania się kobieta silna i zdeterminowana. Przeżyła aresztowanie, obóz, śmierć matki. Choć była kobietą atrakcyjną, nigdy nie wyszła powtórnie za mąż. Wierna do końca.

Jesteś przy mnie,
Choć Twoje ciało przeminęło,
Ja wciąż czuję, jakby
Twe ramię mnie objęło.

Twój wzrok mnie opromienia
We śnie, jak i na jawie.
Twoje usta tak blisko,
Twój szept słyszalny prawie:

"Kochanie moje! Silna bądź,
I rób,czego ja już nie zrobię!
I wiedz, że gdziekolwiek będziesz,
Jestem przy Tobie." (s.207)

Polecam. :-)

viola | 2010-09-16

Ciekawa, godna polecenia biografia. Tym razem nie opowiada historii słynnego zamachowcy, ale historię jego żony. Kobiety, która w swoim kraju najpierw była wdową po wrogu publicznym, a potem po bohaterze narodowym. Napisana przez córkę bohaterki, przez co jest bardzo osobista i poruszająca, ale też pogodna, bez zbędnego użalania się. Mały minus, za trochę naiwny styl autorki, który jednak nie przeszkadza w odbiorze samej historii, ani książki, jako całości. Polecam!!

Janina | 2012-11-02
Przeczytana: 2012 rok

Losy żony jednego z oficerów niemieckich, którzy przeprowadzili zamach na Hitlera ( lipca). Biograficzna.

Robert | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017