Poeta i tancerka: Siergiej Jesienin i Isadora Duncan

Tłumaczenie: Urszula Szymanderska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biografie [Twój Styl]". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Twój Styl
Isadora Duncan und Sergej Jessenin. Der Dichter und die Tänzerin
taniec, miłość, poeta, Rosja
Nemeni

Pasjonujący podwójny portret dwóch niezwykłych osobowości na tle europejskiej historii. Historia związku słynnej tancerki Isadory Duncan i poety Siergieja Jesienina. Młody moskiewski poeta, dandys, pijak, wyrwany z rodzinnej wsi i - jak określał to Maksym Gorki - "stworzony wyłącznie dla poezji" oraz amerykańska "femme scandaleuse", starsza od niego o siedemnaście lat, która...

Młody moskiewski poeta, dandys, pijak, wyrwany z rodzinnej wsi i - jak określał to Maksym Gorki - "stworzony wyłącznie dla poezji" oraz amerykańska "femme scandaleuse", starsza od niego o siedemnaście lat, która zrewolucjonizowała i wstrząsnęła sztuką baletową swoich czasów. Siergiej Jesienin i Isadora Duncan to sławna nie od dziś para, którą połączyło tylko jedno: zamiłowanie do sławy i prowokacji.

Wykorzystując źródła historyczne i relacje świadków, Carola Stern przedstawia losy słynnej pary, ich spotkanie i krótkie małżeństwo. Jednak nie jest to historia miłosna - autorka ukazuje swoich bohaterów w kontekście historycznym, analizuje motywy, które sprowadziły Duncan do rewolucyjnej Rosji, opisuje panujący tam ferment intelektualny, zastanawia się, dlaczego ich podróż do Ameryki skończyła się porażką i jaką rolę odegrali w środowisku emigracyjnym Berlina. Autorka płynnie łączy swobodną, lekką narrację z dużą znajomością tematu i erudycją.

Marayke | 2014-10-25
Monia | 2013-12-16