Miedzianka. Historia znikania

Okładka książki Miedzianka. Historia znikania
Filip Springer Wydawnictwo: Czarne reportaż
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2011-10-26
Data 1. wyd. pol.:
2011-10-26
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375362879
Tagi:
Coppferberge Kopferberg Kupferberg Miedzianka tajemnica komunizm zniknięcie niepamięć kopalnie
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 12 (72) / 2023 Anna Alboth, Joanna Bator, Sandra Frydrysiak, Maria Halber, Chris Heath, Aleksandra Herzyk, Aglaja Janczak, Katarzyna Kazimierowska, Paweł Kicman, Zuzanna Kowalczyk, Anna Krztoń, Karolina Lewestam, Caleb Azumah Nelson, Redakcja magazynu Pismo, Tomasz Różycki, Filip Springer, Miłosz Szymański
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Joanna...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 / 2023 Wojciech Brzoska, Magdalena Kicińska, Sam Knight, Jerzy Koch, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Cristina Morales, Joanna Mueller, Redakcja magazynu Pismo, Adam Robiński, Filip Springer
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Wojciech Brzoska, M...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 7 (67) / 2023 Marta Dzido, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Redakcja magazynu Pismo, Joanna Ruszczyk, Bartek Sabela, Filip Springer, Piotr Tracz
Ocena 7,9
Pismo. Magazyn... Marta Dzido, Magdal...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Miasto, które znikło



1894 357 182

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
2824 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
598
276

Na półkach: , , ,

"Miedzianka..." dostała na LC bardzo wysokie noty, że aż zastanawiam się, czy wysłuchałam tej samej książki co pozostali czytelnicy portalu. Jest to moje pierwsze spotkanie z bardzo chwalonym zewsząd autorem, jednak nie mogę przychylić się do pozytywnej opinii jego książki.

Reportaż Springera opowiada historię niemieckiego miasta, które po wojnie przeszło w polskie ręce, gdzie w latach powojennych działała kopalnia uranu zarządzana przez Sowietów, w latach późniejszych rządzili komuniści, aż nastąpił powolny upadek miasta i wysiedlenie mieszkańców. Historia Miedzianki jest nawet ciekawa, wcześniej nie słyszałam o kopalni uranu na ziemiach polskich, jednak temu wątkowi poświęcony jest tylko fragment książki. Autor zaczyna swoją opowieść od czasów przedwojennych gdy miasto zamieszkiwali Niemcy i prowadzi ją aż do dzisiaj, kiedy z Miedzianki pozostały tylko ruiny.

Historia nie jest porywająca, podobnych opowieści o wyludnionych miasteczkach (szczególnie w Bieszczadach) można znaleźć bardzo wiele. Rozumiem, że dla mieszkańców Dolnego Śląska i okolic ta książka posiada więcej walorów, niż choćby dla mieszkańców Lubelszczyzny, bo jest częścią ich historii i ich dziedzictwa, lecz dla mnie była tylko jedną z wielu historii o odległym miasteczku porzuconym przez mieszkańców.

Jednak poza samą fabułą najbardziej raził mnie sposób przedstawienia postaci przez autora. Springer przeprowadził wiele wywiadów z ludźmi związanymi z Miedzianką i umieścił w książce ich fragmenty. I tu uwidocznił się wyraźny podział na dobrych i złych. Niemcy to byli ci dobrzy, dbający o wszystko, mądrzy gospodarze. Wojna, która zmieniła wszystko nie była w Miedziance bardzo odczuwalna, w sumie Niemcy prześladowali Żydów i popierali Hitlera, ale żeby od razu przypisywać im krzywdy za działania wojenne i wyrzucić z domu po wojnie to przecież niegodne! I ci okropni Polacy tak źle odnosili się do biednych mieszkańców Miedzianki po wojnie, a przecież oni im nic nie zrobili! Wprawdzie ich synowie służyli na wojnie, która pochłonęła miniony ofiar a z życia setek milionów zrobiła piekło, ale to przecież nie miało z nimi nic wspólnego. Ci źli, głupi, nieokrzesani ludzie to Polacy: wysiedleńcy ze Wschodu, przybysze ze Śląska lub sąsiednich miejscowości, którym wojna zabrała wszystko i przyjechali do Miedzianki zacząć życie od nowa.

Rozmówcy autora, szczególnie ci pracujący w kopalni, zostali przedstawieni w bardzo niekorzystnym świetle. Ze sposobu ich przedstawienia wyziera może nie pogarda, bo to za mocne słowo, ale lekceważenie i spoglądanie z góry na swoich rozmówców. Autor chciał umniejszyć ich wkład w rozwój miasteczka i pokazał ich jako głupich roboli, którzy dostali to na co zasłużyli (choroby, bieda, wysiedlenie). Aż dziwi mnie, że autor jest Polakiem, bo w książce sympatyzuje najpierw z Niemcami, a później z władzami komunistycznymi. Nie rozumiem tylko po co ktoś pisze książkę o ludziach, których nie lubi i nawet nie stara się zrozumieć.

Autor nawet nie sili się na obiektywizm w stosunku do opisywanych postaci, jest bardzo stronniczy co nie przystoi dobremu reporterowi. Po lekturze książki pozostał u mnie niesmak. Nie wiem, czy jeszcze skuszę się na poznanie pozostałego dorobku pana Springera.

"Miedzianka..." dostała na LC bardzo wysokie noty, że aż zastanawiam się, czy wysłuchałam tej samej książki co pozostali czytelnicy portalu. Jest to moje pierwsze spotkanie z bardzo chwalonym zewsząd autorem, jednak nie mogę przychylić się do pozytywnej opinii jego książki.

Reportaż Springera opowiada historię niemieckiego miasta, które po wojnie przeszło w polskie ręce,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4 008
  • Chcę przeczytać
    2 932
  • Posiadam
    818
  • Ulubione
    131
  • Reportaż
    124
  • Teraz czytam
    94
  • Literatura faktu
    61
  • 2019
    45
  • Chcę w prezencie
    38
  • 2021
    37

Cytaty

Więcej
Filip Springer Miedzianka. Historia znikania Zobacz więcej
Filip Springer Miedzianka. Historia znikania Zobacz więcej
Filip Springer Miedzianka. Historia znikania Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także