Miedzianka. Historia znikania

Reportaż
Czarne
2011-10-26
2011-10-26
Coppferberge Kopferberg Kupferberg Miedzianka tajemnica komunizm zniknięcie niepamięć kopalnie
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii. Wydanie specjalne „Wokół Jutra”, nr 1/21, jesień 2021 Michał Cetnarowski, Marta Kisiel, Magdalena Kozak, Karolina Lewestam, Justyna Pobiedzińska, Adam Robiński, Filip Springer, Karolina Słowik
Ocena 9,5
Pismo. Magazyn... Michał Cetnarowski,...
Okładka książki Znak nr 798 / 2021 Wojciech Bonowicz, Stefan Chwin, Olga Gitkiewicz, John N. Gray, Joanna Guszta, Joanna Jędrusik, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Edward Pasewicz, Janusz Poniewierski, Dariusz Rosiak, Filip Springer, Olga Szmidt, Maciej Topolski, Marta Alicja Trzeciak, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Filip Zawada, Magdalena Śmieja
Ocena 7,0
Znak nr 798 / ... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Znak nr 797 Katarzyna Babis, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Tomek Kaczor, Piotr Kosiewski, Michał Koza, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Redakcja miesięcznika Znak, Agata Sikora, Filip Springer, Natalka Suszczyńska, Ewa Woydyłło, Szymon J. Wróbel, Monika Świerkosz
Ocena 7,0
Znak nr 797 Katarzyna Babis, Ol...
Okładka książki Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, Lewis Carroll, Ewa Chojecka, Ewa Drygalska, Anna Dziewit-Meller, Przemek Dębowski, Agnieszka Gajewska, Olga Gitkiewicz, Jakub Gomułka, Julia Hartwig, Stefan Klemczak, Filip Kobiela, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Jarosław Mikołajewski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Maciej Robert, Artur Rojek, Zbigniew Rokita, Sebastian Rosenbaum, Dariusz Rosiak, Filip Springer
Ocena 8,0
Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki ZNAK nr 794-795 / 2021 Agnieszka Burton, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Joanna Guszta, Dominika Kozłowska, Eliza Kącka, Fran Lebowitz, Marcin Podlaski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Filip Springer, Elżbieta Łapczyńska
Ocena 7,0
ZNAK nr 794-79... Agnieszka Burton, J...
Okładka książki ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski, Wojciech Bonowicz, Nicholas Carr, Maciej Dobosiewicz, Andrzej Franaszek, Olga Gitkiewicz, Michał Heller, Tomek Kaczor, Dominika Kozłowska, Zbigniew Mikołejko, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Filip Springer, Antonina Tosiek, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski,...

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Miasto, które znikło

Link do recenzji

1808 278 182

Mamy tu zgrabny reportaż, który budzi ciekawość, zachęca do poznania bliżej Miedzianki, a nawet odwiedzenia tamtych stron.

Ciekawie poprowadzona relacja wzajemnych uprzedzeń i oskarżeń o wszystko. Miasto zniszczyli sowieci ale Polacy im w tym pomogli.
I ten brak szacunku dla historii innych ludzi zamieszkujących kiedyś ten teren.

Świetna książka o mieście którego nie ma, które znikło. Aż nabrałem ochoty, by tam pojechać i spróbować zobaczyć to czego tam już nie ma. Mnóstwo tu osobistych dramatów, historii, wspomnień. Dawno nie czytałem tak dobrego reportażu. Polecam.

Ciekawa i dynamiczna historia miasteczka.

Jak niechętnie sięgam po teksty o historii i nie jestem miłośniczką reportaży, tak Miedziankę chłonęłam z żywą fascynacją!

Opowieść o zapomnianym miasteczku: barwna, pełna akcji, z rozlicznymi odniesieniami do historii powszechnej. Pouczające świadectwo przeszłości i zdumiewający, trudny do wyobrażenia dalszy bieg jej losów.

PS Ustępy poświęcone ucieczce Niemców przed...

Historia miasteczka, którego nie ma. Choć to reportaż, to momentami nieznośnie zbeletryzowany. A z drugiej strony, fragmentami szczegółowość i wierność faktom przybiera postać spisu inwentaryzacyjnego. Jedna i druga skrajność nieznośne. I te dwie skrajności maskują skutecznie ciekawą historię. Tak sobie.

To chyba najbardziej irytujący audiobook jaki kiedykolwiek słuchałam! O ile lektor robi dobrą robotę, o tyle wściekła melodyjka miedzy rozdziałami (kto kiedyś oglądał Przybyszów z Matpanety będzie wiedział o co chodzi)to jakieś totalne nieporozumienie. Sama reportaż ciekawy, tylko zdecydowanie lepiej przeczytać niż odsłuchać.

Ciekawy i nietypowy temat reportażu niestety nie rekompensuje jego zaskakującej płytkości i nudy. "Miedzianka" zupełnie mnie nie zaangażowała. PS Audiobook jest fatalnie zrealizowany. Tragiczne i irytujące przerwy dźwiękowe.

Reportaż Filipa Springera wywarł na mnie znacznie większe wrażenie niż się spodziewałam. To opowieść nie tyle o mieście, co o przepełnionej bólem historii ludzi mieszkających na tamtych ziemiach

Pozycja must - read! Bardzo wciągająca mieszanka reportażowo - historyczna. Książka aż pęcznieje od ciekawych, mrożących krew w żyłach informacji. Po przeczytaniu nastu stron postanowiłam zapakować się w auto, pojechać w te malownicze strony i poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca. Nie zawiodłam się. Książki takie jak ta są potrzebne. Dzięki takim nieocenionym zbiorom i...

3 335
    2 506