Sędzia czy kibic? Rola ławnika w wymiarze sprawiedliwości III RP

prawo, ławnik, sądownicwo
popularnonaukowa
Jula

Jak wynika z badań autorki, ławnik obecnie spełnia tylko rolę "kibica", a może raczej świadka przy tworzeniu wyroku sądowego. To minimum, które utrzymuje się nawet w obecnych nieprzychylnych sprawiedliwości partycypacyjnej warunkach, ale trzeba wyjść dalej, nadać znów sens obywatelskiego uczestnictwa tej roli, tak aby z instytucji marginalnej mogła się stać jedną z podstaw demokracji polskiej. Książka dr Bartnik jest bardzo cennym argumentem na rzecz takiej zmiany. Prof. Jacek Kurczewski

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/65620/sedzia-czy-kibic.html