Korynna czyli Włochy

Okładka książki Korynna czyli Włochy Anne-Louise Germaine Staël-Holstein
Okładka książki Korynna czyli Włochy
Anne-Louise Germaine Staël-Holstein Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Biblioteka Narodowa: Seria II klasyka
klasyka
Biblioteka Narodowa: Seria II
Corinne ou l'Italie
Ossolineum
1962-01-01
1962-01-01
Łucja Rautenstrauchowa, Karol Witte
Włochy romantyzm

"Corinne" przypomniała mi się przy okazji czytanej właśnie biografii George Sand, która żyła trochę po Madame de Stael.

Na pewno nie jest to książka dla każdego: dygresje na temat sztuki, ducha narodów i przede wszystkim wspaniałych, słonecznych, aromatycznych, czarujących i pełnych zabytków Włoszech zajmują niemal tyle samo miejsca co fabuła. Mnie jednak wędrówki po Italii wzruszyły równie mocno co opowieść kobiecie tak niezwykłej i artystce tak wybitnej, że musi ponieść porażkę w miłości, bo żaden mężczyzna nie lubi, gdy ktoś nad nim góruje - nawet jeśli jest to szlachetny w gruncie rzeczy Oswald. Dzięki wyważonemu połączeniu słodyczy i gorzkości "Corinne" zajmuje w moim czytelniczym sercu miejsce szczególne.

• BN seria II
  • Literatura powszechna
  • 9) Literatura francuska
  • HLF XIXe siècle
  • Literatura powszechna: XVIII-XIX w.
  • Czytane w oryginale (oprócz książek polskich)
  • 8) Proza

Dodaj cytat z książki Korynna czyli Włochy