Manet
manet, klasycy sztuki, impresjonizm
sztuka
jagarkar

Wykształcony i wyrafinowany wielbiciel sztuki, uważny bywalec muzeów, był jednocześnie wolnym od uprzedzeń i odważnym artystą, żywo reagującym na wszelkie aspekty życia i uroki świata. Manet okazał się ewenementem w gronie paryskich impresjonistów; wystarczy wspomnieć, że nie brał udziału w żadnej wystawie przez nich organizowanej, a mimo to wraz z jego śmiercią nastąpił faktyczny rozpad grupy. Zawdzięczamy Manetowi najbardziej przenikliwe portrety i wizerunki jego epoki - prowokacyjne i pełne gwałtowności. Widzimy tu Paryż u progu współczesności, w czasach, gdy świadomość szybko zmieniającego się świata łączy się z nieco literacką interpretacją społeczeństwa.

źródło opisu: Rzeczpospolita, 2006

Ania | 2014-02-22

Manet to jeden z mioch ulubionych lalkarzy. Lubię oglądać jego obrazy mimo ,że jestem słabowidząca. Działą mą one na mnie bardzo uspokajająco .

AnemoneNemorose | 2019-03-03
Na półkach: Sztuka, Przeczytane