Nauczycielskie poniżanie. Szkolna przemoc wobec dziewcząt

Wydawnictwo: Difin
978-83-7641-405-8
sylwka128

Książka ta wpisuje się bardzo wyraźnie w nurt socjologii ciała oraz w nurt pedagogicznych analiz kultury szkoły. Podstawowym przedmiotem zainteresowania są relacje (wspomnienia) absolwentek różnych typów szkół dotyczące represyjnego wymiaru pedagogicznej pracy szkoły - represjonowania wyglądu fizycznego (strój, fryzura, makijaż). Badania empiryczne, w których brało udział ok. 200 kobiet (absolwentek) wskazują na powszechność tego typu przemocy (zazwyczaj za przemoc nie uważanej), podobną strukturę doświadczenia przemocy oraz konsekwencje w postaci specyficznych kobiecych dyspozycji kształtowanych w szkole ("siedzieć cicho").

źródło opisu: Wydawnictwo Difin, 2011

Lava | 2014-10-27