Być przy ogniu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
83-218-0522-1
historyczna
Szafran

Powieść historyczna z czasów Władysława Hermana, kiedy po wygnaniu i zagadkowej śmierci Bolesława śmiałego u boku króla sprawuję władzę paladyn Sieciech. Wydarzenia rozgrywają się na tle sytuacji europejskiej (epoka wojen krzyżowych i wielkich przemian w kulturze i obyczajowości)

źródło opisu: okładka książki

grafzero | 2018-04-13
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

Czasy Władysława Hermana to okres pomijany przez wielu autorów powieści historycznych. Wprawdzie czasem sięgano po wyrazistą postać palatyna Sieciecha, ale nie działo się to zbyt często. Zresztą, powiedzmy sobie szczerze, nie ma się co dziwić: okres o którym niezbyt wiele wiadomo, uległy książę, sporo przemilczeń, słabnąca rola państwa - to nie są tematy chętnie podejmowane przez pisarzy. Tym bardziej zaskakuje nadspodziewanie dobra powieść Jerzego Piechowskiego pod tytułem “Być przy ogniu”.

Mamy tu do czynienia z narracją pierwszoosobową i dwoma narratorami. Narratorka to córka przywódcy jednego z pomorskich plemion, która trafia na dwór Władysława Hermana i tam rzuca się w wir intryg. Schwyta przy próbie otrucia Bolesława Krzywoustego (nie martwcie się to nie spojler - powieść zaczyna się od tego wydarzenia), staje przed sądem i to jej zeznania poznaje czytelnik. Druga narracja to list opata, który prowadził śledztwo w owej sprawie i po latach stara się uchwycić to co umknęło mu...

Bałucki | 2016-09-12
Kociu99 | 2014-10-26