Europa Środkowa: anegdota i historia

Tłumaczenie: Jan Stachowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka świata literackiego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Literacki
83-86646-58-6
verbo

Najgłośniejszy esej Josefa Kroutvora wybitnego czeskiego eseisty i historyka sztuki. Opublikowany w 1979 roku w emigracyjnym miesięczniku czachosłowacki "Svedectvi" był obok eseju Milana Kundery "Zachód porwany czyli tragedia Europy Środkowej" najważniejszym czeskim głosem w toczonej w latach 80-tych dyskusji na temat wspólnej, środkowoeuropejkiej tożsamości krajów naszego regionu, a zawarte w ni uwagi i spostrzeżenia wciąż zachowują aktualność i pobudzają do refleksji.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: internet

Kasia Dzieciolowska | 2012-05-02
Przeczytana: 02 maja 2012

„Europa Środkowa jest dziś pojęciem zrozumiałym chyba tylko dla meteorologów. Niekiedy dowiadujemy się, że w Europie Środkowej wystąpi zachmurzenie duże lub małe, będzie pochmurnie lub słonecznie. Żadnych innych doniesień. Czasem mają wystąpić opady. Komunikat jest suchy i zbyt ogólnikowy. Należy dążyć do sprecyzowania pojęcia.”

Kroutvor wypowiada się w tej sprawie z perspektywy Czecha. I przybliża zainteresowanych o krok do rozwiązania zagadki wspólnoty narodów i ludzi, którzy próbują odnaleźć swoją tożsamość w obrębie tej krainy. Geograficznej. Kulturowej. A po przeczytaniu tego eseju - co raz mniej politycznej. Bo Josef Kroutvor to (kolejna) osoba, która w latach 70/80. mówi: Europa Środkowa nie jest już wspólnotą polityczną. Straciła szansę na to wraz z upadkiem monarchii austriackiej, a raczej już wtedy gdy ta stała się monarchią austro-węgierską i odrzuciła Słowian.
Istnieje za to zestaw cech, sposób myślenia człowieka środkowoeuropejskiego. Ten człowiek w czystej postaci...

jürgen_boniek | 2016-05-31

Śmiech z Polaków, którzy czytają esej Kroutvora myśląc, że jest także o nich. Znaczy się śmiech i ze mnie, człeka wschodu.

Karolina Wrona | 2014-03-21
Przeczytana: 21 marca 2014