Europa z płaskostopiem

Wydawnictwo: Czarne
83-89755-64-5
Aleksander Kaczorowski
Horesz

Seria ROZMOWY to nowa inicjatywa Wydawnictwa Czarne. Będą się w niej ukazywały książki, których autorzy kultywują sztukę rozmowy – tę "bardzo europejską, kontynentalną formę literacką" (Aleksander Kaczorowski). Pierwsza z nich, "Europa z płaskostopiem" Aleksandra Kaczorowskiego (wspólpraca: Tomasz Maćkowiak), to rozmowy z czeskimi, słowackimi, węgierskimi i polskimi muzykami, pisarzami,...

Pierwsza z nich, "Europa z płaskostopiem" Aleksandra Kaczorowskiego (wspólpraca: Tomasz Maćkowiak), to rozmowy z czeskimi, słowackimi, węgierskimi i polskimi muzykami, pisarzami, reżyserami filmowymi, historykami i politykami o kulturze i historii najnowszej Czechosłowacji, Czech, Słowacji. A tak naprawdę - o dzisiejszej Europie Środkowej. Bo te rozmowy są "o Czechach i o nas. O tym, gdzie właściwie dzisiaj jesteśmy. My - Polacy, Czesi - Środkowoeuropejczycy" – mówi autor i dodaje: "To jest książka popularyzatorska, adresowana do kogoś, kto już dążył się odrobinę Czechami czy Europą Środkową zainteresować, ale tak naprawdę wszystkiego jeszcze chciałby się dowiedzieć". Rozmówcami Kaczorowskiego i Maćkowiaka są Milan Hlavsa, Egon Bondy, Petr Zelenka, Jiří Menzel, Jan Svěrák, Peter Pithart, Pavel Kohout, Antonín Liehm, Jan Vladislav, Josef Kroutvor, Jerzy Tomaszewski, Ľubomír L`Lipták, Ivan Čičmanec, Győrgy Varga, Drago Jančar.

Lektura idealna dla slawistów - uzupełnienie wykładów z historii. Dla ciekawych historii Czech, Słowacji i Węgier.

Sońka | 2018-03-01
Przeczytana: 26 października 2017
| 2016-04-04
Azetka | 2015-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2015

Zaczytani w kinie - "Havel. Zemsta bezsilnych"

Kino niejedno ma imię. W kinie można się zasiedzieć, zakochać lub... zaczytać. Od października 2014 Kino Nowe Horyzonty stało się raz w miesiącu miejscem spotkań z autorami literatury faktu, dla których nie ma tematów tabu. Opowiedają widzom o kulisach powstawania książki, dzielą się wrażeniami, podejmą trudne tematy.